Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

Waw, aby się pokazały pieczarki, musi byc bardzo ciepło, oczywiscie o ile tego podłoża nie "potraktowano " termicznie. Nasz znajomy miejscowy pieczarkarz nie zawraca sobie głowy obróbką termiczną, przywozi nam "kopiastą" wywrotkę tego "złotka"a w tym pełno całych brył przerośniętych czymś białym, to jest zapewne ta grzybnia, gdy jest ciepło, pieczarek jest tak dużo, że rozdajemy znajomym.
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

gienia1230 pisze:Waw, aby się pokazały pieczarki, musi być bardzo ciepło, oczywiscie o ile tego podłoża nie "potraktowano " termicznie. Nasz znajomy miejscowy pieczarkarz nie zawraca sobie głowy obróbką termiczną, przywozi nam "kopiastą" wywrotkę tego "złotka"a w tym pełno całych brył przerośniętych czymś białym, to jest zapewne ta grzybnia, gdy jest ciepło, pieczarek jest tak dużo, że rozdajemy znajomym.
Oby się sprawdziło, lubię pieczarki. :D
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

No i proszę!!!! pierwsza pieczarka juz wyrosła!! przy murku, dobrze przygrzało, ale jest tylko jedna i duuuuża ! WAW, te pieczarki nie są białe, tylko takie kremowo- beżowe. Przez ostatnie dwa dni u nas bylo ciepło, w glebie jest sporo wilgoci wiec szykujemy sie zbiory.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

A na mojej, popieczarkowej, żaden grzybek nie wyrósł ani w zeszłym, ani w tym roku :?
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Przy intensywnej uprawie pieczarek producenci (przynajmiej mój dostawca podłoża) wymieniają podłoże w pieczarkarni co 30 dni. Jeśli będzie ciepło, być może i u mnie wyrosną? :D na razie poobkładałem drzewa owocowe, krzewy, przekopałem z tym złotkiem grządki, nawet dodaję do dołków przy nowych nasadzeniach kann, dalii i jeszcze będę zbierał pieczarki. :lol:
Awatar użytkownika
kukulka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 kwie 2008, o 13:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Mam możliwość pozyskania torfu na którym wcześniej były hodowane pieczarki, w związku z tym mam pytanie czy można go użyć do założenia trawnika :?: Jeżeli tak to czy maj jest odpowiednim terminem do założenia trawnika :?: :oops: Może miał ktoś doczynienia z takim torfem i podzieli się informacjami do czego można go wykorzystać :)
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
kukulka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 kwie 2008, o 13:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Również mam dostęp do takiego podłoża i w związku z tym mam pytanie czy nadaje się ono pod założenie trawnika :?: Jeśli tak to czy można rozsypać tego warstwę i posiać trawę czy należy przekopać :?:
Pozdrawiam cieplutko :)
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Kukułko, zerknij na sąsiedni temat Podłoże z pieczarkarni, tam jest wiele odpowiedzi na twoje pytania :)

A o trawniku poczytaj tu: Wyszukaj (należy wpisać hasło "trawnik") :P

W skrócie:
- można
- tak
- do wszystkiego, na ogół po zmieszaniu z ziemią rodzimą
- proszę uprzejmie :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Jeśli masz podłoże na bazie słomy z domieszką torfu i dodatkiem kurzyńca - to na już isniejący trawnik nie widzę zastosowania (nieciekawy wygląd i duże ubytki trawy) do nowo zakładanych trawników będzie dobre, ale po przekompostowaniu. Miesiąc temu przekopałem podłoże na grządkach i już widzą, że (złotko) zaczyna się rozkładać (duży udział mikroorganizmów, dżownic) na grządkach mi to nie przeszkadza, ale na trawniku wyglądało by to nieciekawie. Ja dużą część mam skompostowaną pod folią, większe drzewa też dostały po 2 taczki, a pod krzewy po jednej (antychawstowo - dla wizualności lekko przesypane ziemią) aha nie stosować pod iglaki (odczyn pH. 6 - 7) :)
Awatar użytkownika
kukulka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 10 kwie 2008, o 13:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Nalewko przyznam że gapa jestem, bo dopiero jak założyłam ten temat to zauważyłam że już podobny istnieje :oops: Nawet chciałam ten usunąć, ale nie wiem jak to zrobić :oops:
Mimo to dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
justynna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2009, o 10:25

Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Skarbnico doskonałej nietypowej wiedzy podpowiedzcie początkującej
do czego poza usypaniem zimowego kopczyka
można użyć ziemi popieczarkowej
Chodzi mi oto czy można dać na spód dołka zamiast obornika. Do sadzenia róż okrywowych
Obornik mam pod folią około 4 miesięcy,czytałam , że powinien byc stary !!!!!

Justyna
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Re: Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Podłoże do produkcji pieczarek jest zazwyczaj wapnowane, więc ma odczyn, którego róże zbytnio nie lubią.
Jeśli gleba w ogrodzie jest bardzo kwaśna, leśna, to można ją zmieszać z podłożem popieczarkowym, by wyrównać pH.
Zwykle, ziemie taką używamy rozkładając ją na grządki lub używając do mieszanek np. z kwaśnym obornikiem.

Roże, możesz posadzić tak:
do dołka min 60 cm głębokości i tyleż szerokości, wrzucić łopatę świeżego obornika, zasypać 2-3 łopatami przygotowanego na taczce podłoża ( ziemia rodzima, kora przekompostowana-zapobiega fytoftorozom, ziemia popieczarkowa, i inne w zalezności od miąższości i spoistości podłoża), i teraz wsadzać różę tak, by nie dotykała korzeniami świeżego obornika.
Gdy korzenie dorosną za rok- dwa, obornik już będzie należycie rozłożony i będzie stanowił " bombę" kaloryczną dla rosnącego krzewu.
justynna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 paź 2009, o 10:25

Re: Ziemia popieczarkowa zamiast obornika

Post »

Dzięki !!!!!Wspaniała Królowo Róż i nie tylko !!!!!
Pani odpowiedz,jest dla mnie super niespodzianką i radością ,nie przypuszczałam , ze dostąpię takiego zaszczytu !!!!!
Wielka Pani wrażliwość, miłość do przyrody i nas ssaków to cechy tak nieczęsto spotykane.
Jeszcze raz dziękujemy za serce i profesjonalizm !!!!!!!

Z najgłębszym szacunkiem Justyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”