Rdza i inne choroby gruszy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ogla
500p
500p
Posty: 710
Od: 27 kwie 2010, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grusza - pomarańczowe plamki

Post »

To chyba rdza gruszy
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... dza+gruszy

Może ktoś bardziej wprawiony potwierdzi albo zaprzeczy?
MagdalenaKCh
500p
500p
Posty: 751
Od: 26 sie 2011, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Grusza - pomarańczowe plamki

Post »

Udało mi się co nieco znaleść może komus też się przyda.
"Przy takich objawach, najbardziej prawdopodobną przyczyną może być rdza gruszy, powodowana przez grzyb Gymnosporangium sabinae. Objawy na gruszy to intensywnie jaskrawopomarańczowe plamy na wierzchniej stronie młodych liści, pojawiające się już w maju. Liście w tych miejscach grubieją i sztywnieją, a w obrębie przebarwień tworzą się drobne, czarne wzniesienia. W lecie na spodniej stronie liści tworzą się żółtawe, wzniesione, stożkowate skupiska zarodników. Objawy mogą pojawiać się również (choć dużo rzadziej) na owocach, ogonkach liściowych i pędach.
Jest to choroba tzw. dwudomowa, która do całkowitego cyklu rozwojowego wymaga żywiciela pośredniego, którym jest jałowiec sabiński. Na porażonych pędach jałowca widoczne są zgrubienia z ciemnobrunatnymi teliami. Porażone pędy często zamierają powyżej miejsca zakażenia.

Jeśli rzeczywiście to rdza, przede wszystkim należałoby zrezygnować z uprawy jałowców (zarówno sabińskich, jak i chińskich, i wirginijskich) w pobliżu drzew gruszy. Nie mając żywiciela pośredniego, w pierwszym roku choroba może jeszcze wystąpić na liściach, ale potem jej cykl życiowy zostanie przerwany w naturalny sposób. W tym okresie, od maja do końca lipca, należałoby wykonać opryski preparatami grzybobójczymi, aby ograniczyć porażenie liści. Na początku okresu wegetacyjnego można stosować środki zapobiegawcze, np. Miedzian 50 WP, Kaptan zaw. 50 WP, Dithane M-45 80 WP, Syllit 65 WP. W późniejszym okresie, szczególnie przy długotrwałych opadach, należy zastosować środki o działaniu wyniszczającym: Topsin M 70 WP, Benlate 50 WP, Rubigan 12 EC, Mythos 300 S.C. "
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

A co zrobić jeśli ktoś ma grusze baardzo wysoką i nie jest w stanie ich podciąć? Opryskać mogę tyle co z drabiny jest w ogóle sens w takim przypadku?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Mocne, stare drzewo wytrzyma szkodniki i choroby - musiałaby to być jakaś kompletna tragedia. Oczywiście może się zdarzyć że owoce ucierpią, ale przeważnie to tylko wzrost drzewa osłabi - rozumiem że ten drobny aspekt nie jest tu najbardziej istotny? :D
Oczywiście z moim skrzywionym podejściem (- nie zwalczać szkodników to ich nie będzie zbyt wiele :wink: ) pojęcia nie mam czy oprysk na wielkim drzewie coś da - nie próbowałem :lol:
:wit
Awatar użytkownika
basiac
100p
100p
Posty: 180
Od: 20 lut 2011, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: elbląg

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

moja grusza usycha ale tylko z jednej strony.Liście zrobiły się brązowe i suche.Pozostała część jest w wydaje mi się że dobra
Co robić w tej sytuacji?
Awatar użytkownika
fanrats
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RZESZOWSZCZYZNA

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Czy to jest parch gruszy, czy jakaś inna przypadłość?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znawców przedmiotu proszę o radę, czym i kiedy najlepiej opryskać tak chorującą gruszkę?
Z góry dziękuję za pomoc ;:180
Pozdrawiam :) MARTA
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Nie chciałbym być Sofoklesowym. Nikt nie kocha posłańca przynoszącego złe wieści.
Porównaj, bo specjalistą nie jestem i wyroku nie wydam, ale.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... a#p3073638
http://ortopedianew.appspot.com/wiki/Zaraza_ogniowa
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... wa#p340001
Jeśli to zaraza ogniowa, właściwszym sposobem zwalczania jest wykarczowanie i spalenie, im szybciej tym lepiej (szybciej znaczy jutro, a nie za miesiąc). Kiedyś ścigano z urzędu. Teoretycznie można obcinać kawałki, pryskając wszystko inne włącznie z cała okolicą i takie tam - ci co w to wierzą są przyczyną rozprzestrzeniania epidemii...
:evil:

http://poradnikogrodniczy.pl/chorsad.php
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

W ubiegłym roku miałem problem z rdzą i parchem na młodych gruszach. W tym roku udało się zminimalizować te choroby (rdzy brak, parch w minimalnych ilościach). Jakież było moje zdziwienie, kiedy w pierwszej połowie czerwca na młodych pędach i to akurat tych minimalnie zajętych parchem pojawiły się kwiaty :shock: Co dziwne, ostatnio zauważyłem malutkie gruszki (w zasadzie zawiązki). Teraz pytanie - czy mają szansę dojrzeć? Dlaczego zakwitły tak późno?
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
basiac
100p
100p
Posty: 180
Od: 20 lut 2011, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: elbląg

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Marcinie zdradż proszę jak udało Ci się zminimalizować parcha na gruszy
Awatar użytkownika
fanrats
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 wrz 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: RZESZOWSZCZYZNA

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Rossynant - bardzo dziękuję za bogate info. Dopiero jutro będę na działce. Zabiorę wydrukowany opis objawów zarazy ogniowej i z tym wydrukiem w ręku będę oglądać drzewko.
Pozdrawiam :) MARTA
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

basiac pisze:Marcinie zdradż proszę jak udało Ci się zminimalizować parcha na gruszy
Na wiosnę, kiedy zaczęły pokazywać się listki 2x miedzian w ostępie około tygodnia, potem, koło połowy maja Score powtórzone około 2 tygodnie później. U mnie pomogło niemal w 100%.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Dybd33r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 19 lip 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Marek-BB pisze:A co zrobić jeśli ktoś ma grusze baardzo wysoką i nie jest w stanie ich podciąć? Opryskać mogę tyle co z drabiny jest w ogóle sens w takim przypadku?
Pozwolę sobie powtórzyć to pytanie. Jestem w podobnym położeniu. Moja grusza ma ładnych kilka metrów wysokości i zastanawiam się, jak poradzić sobie z opryskiem tak dużego drzewa.
Jestem zielony :)
DarekRz

Re: Rdza i inne choroby gruszy

Post »

Kilka metrów to nie taki problem - przecież nawet zwykłe opryskiwacze kompresyjne mają możliwość współpracy z lancą do 3 m, jak dodasz swoją rękę i nawet niewielką drabinkę to z powodzeniem 5-6 m drzewo opryskasz. Wyższe to można z opryskiwacza turbinowego próbować- ale to nie jest rozwiązanie na małe działki - bo chmura środka w powietrze idzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”