Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6956
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tak. Tam dam jutro zdjęcia. :lol:
Pozdrawiam Andrzej.
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Post »

Moje pomidory zaczynają już kwitnąć
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kiedy posiane?
aks
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 paź 2007, o 12:15
Lokalizacja: 3miasto

Sadzenie pomidorów

Post »

Miałem je posadzić w sobotę ale zauważyłem, że usychają od dołu liście i w trybie alarmowym posadziłem je jeszcze dzisiaj (faktycznie korzenie już nie mieściły się w dużych pojemnikach). Zasadniczo nie obrywałem zżółkniętych liści i posadziłem tak jak na zdjęciu. Dostrzegłem, że z kącików dolnych pożółkłych liści i tuż poniżej wyrastają nowe liście. Zastanawiam się czy jednak nie powinienem ich poobrywać i wtedy posadzić głębiej - aż po zdrowe liście. Obrazek
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1005
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie wiem czy dobrze zrobiłes, ale ja zrobiłbym tak samo (ciutke powyżej pierwszych liścieni):)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6956
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

To normalny objaw żółknięcia dolnych liści. Oberwij je. Dolne liście nie mogą dotykać ziemi. Pomidory zawsze sadzimy głębiej niż rosły w doniczkach.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Aks-powinieneś oberwać najniższe dwa-trzy liście i posadzić głębiej niż rosły (aż do poziomu pozostałych najniższych liści).Z tego fragmentu łodyga wytwarza korzenie-więc zwiększa sie możliwość wykorzystania wody i skł. pokarmowych przez roślinę.Ponieważ dopiero posadziłeś można je jeszcze szybciutko przesadzić głębiej, lub oberwać te pożółkłe liście i obkopczykować łodygi.A te zielone zawiązki , które zauważyłeś na miejscu odpadniętych liści- to nie nowe liście, to są pędy.W zależności od formy prowadzenia pomidora- na jeden pęd, lub dwa, lub trzy-zostawia się najniższe, a pozostałe należy usuwać sukcesywnie.
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Wyrastające zdrowe pędy i liscie pomidorów które obrywamy w trakcie wegetacji można wykorzystać do uzyskania gnojówki,150 g liści zalać 10 l wody.Stosować po zakończeniu fermentacji.Przyspiesza wzrost pomidorów. ;:23
kasiaaa350
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2008, o 12:12
Lokalizacja: Radomsko

Post »

Miałam tak samo liście dolne opadały , myślałam że to jakaś choroba ale to tylko powód suchego powietrza i zbyt dużej temperatury .Nie wiem jak ty ale ja je trzymałam na parapetach w domu i co rok tak samo .Ale po przesadzeniu na miejsce stałe jakby ręka odjął .
KASIA
Mała Ogrodniczka

Post »

A ja mam takie pytanko: czy to w czymś przeszkadza, żeby wysiać pomidory gruntowe od razu do dużych doniczek? To chyba niemożliwe, żeby od momentu wysiania do momentu wysadzenia do gruntu "poszły" w korzeń z tego powodu?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

nie bardzo rozumiem, czy chodzi o to żeby posiać i nie pikować ?

sieję pomidory do dużych doniczek, czy skrzynek ale potem pikuję.
Pozdrawiam.
Ola
Mała Ogrodniczka

Post »

Chodzi mi o to, czy można wysiać od razu do docelowych dużych doniczek (przed posadzeniem do gruntu oczywiście), zamiast np. do wielodoniczek, małych pojemników itd.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6697
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Oczywiście, że można. Czasami podejmuje się nawet uprawy pomidorów w gruncie z siewu bezpośredniego. Zasadniczo problemem w momencie siewu jest niedobór światła. Sianie do dużych doniczek powoduje, że doniczki zajmują dużo miejsca już od początku uprawy. Niedobór światła w tym okresie (chyba, że stosuje się doświetlanie) powoduje, że roślinki są nadmiernie wydłużone. Podczas pikowania (pomidory dobrze znoszą przesadzanie) można ten problem częściowo rozwiązać pikując roślinki głębiej. Wypuszczą wtedy korzenie z części poniżej liścieni i łatwiej będzie im przetrwać np. chwilowy niedobór wody. Siewki pomidora nie zagłuszają się zbytnio w początkowej fazie wzrostu więc lepiej jest jednak wysiać pomidorki w jednej doniczce a następnie dopiero przepikować. Przepikowanie przypadnie wtedy na początek kwietnia a oświetlenie wtedy jest już znacznie korzystniejsze dla roślin. Siejąc pomidorki od razu do dużych doniczek tak naprawdę nic nie zyskasz. Zwróć uwagę, że podczas pikowania wybierasz siewki najsilniejsze, najzdrowsze.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”