Pomidory kumato - siać czy nie

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Gienia1230, jakie śliczne! ;:138
Pozdrawiam, Dorota
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Gienia, tymi palikami, nie wzbudzasz tam sensacji ?
Toż tam większość pomidorów trzymają w klatkach :D
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Ja nasiona kupowałam na all , ale u sprzedawcy , wydaje się , rzetelnego. Prowadzi również sprzedaż tu http://tomatohobby.eu/tomatoes/index_3.html , więc sprzedawca znany wśród nas :D
Twierdzi ,że nie jest to F1 , tylko ustalona odmiana. Jak będzie - przekonamy się już niedługo.
A swoją drogą , winterek, skąd czerpiesz takie ciekawe informacje o pomidorach?
Pozdrawiam,Małgorzata
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

A co w nich ciekawego ?
To podstawowe informacje o odmianie.
Elementarz.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Z moich obserwacji wynika, że będzie to wysoki pomidor, I-sze grono jest wysoko, ale u mnie wszystkie pomidory mają wysoko grona, z braku parapetów malutkie poszły do gruntu. Chyba nie jest specjalnie wymagający, jesienią przykopany koński obornik i wiosną podrzucony 3 tyg. przed sadzeniem z reszty jesiennego z pryzmy. Ma najładniejszy kolor w porównaniu z innymi- taki ciemnozielony. Owszem, tu pomidory trzymają w klatkach -okrągłych, drucianych obręczach lub spinanych w formie trókątnych klatek. Dla mnie to niewygodne, muszę mieć dostęp do pomidora. Obręcz dostał jeden pomidor, rosnie poza ogródkiem, za płotem przy agrescie. Te trójkątne rozpinam i z dwóch lub trzech połączonych mam konstrukcję pod ogórki. Sensacji nie wzbudzam palikami, bo odwiedzający nas Polacy też tak prowadzą pomidory, chociaż nie wszyscy. Niektórzy idą na łatwiznę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Winterek nie chodzi mi teraz o informacje o Kumato. :D Pamiętam ,że czytałam gdzieś Twój post o jakiejś starej odmianie. Mówiłeś tam o "losach" tego pomidora.Informacje były ciekawe i ja się z nimi nie zetknęłam wcześniej. Myślałam ,że masz link np do jakiegoś opracowania o pomidorach , w którym jest trochę historii różnych ciekawych odmian. Tylko tyle :D :wit
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

gienia1230 pisze:Z moich obserwacji wynika, że będzie to wysoki pomidor, I-sze grono jest wysoko, ale u mnie wszystkie pomidory mają wysoko grona, z braku parapetów malutkie poszły do gruntu. Chyba nie jest specjalnie wymagający, jesienią przykopany koński obornik i wiosną podrzucony 3 tyg. przed sadzeniem z reszty jesiennego z pryzmy. Ma najładniejszy kolor w porównaniu z innymi- taki ciemnozielony.
W genach Kumato ciekawe jest, że posiada Fgr (dominujący), który decyduje o stosunku Fruktozy do glukozy, więc o tym, czy dana odmiana jest słodka i tym samym smaczna i rin (recesyjny), dzięki czemu dojrzewa późno i dobrze się trzyma w sklepie i domu.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Niewątpliwie Kumato jest opatentowane przez Syngentę, która jest właśnością --nazwa zastrzeżona1--, czyli jest częścią koncernu zaangażowanego w GMO. To nie znaczy, że Kumato jest GMO, ale nie wolno sprzedawać pomidory pod tą nazwą. Akcja oczywiście nie jest operacją komercyjną ani sprzedażą, i nikt nie twierdzi, że nasiona F2, F3 i dalsze są "Kumato", ale można śmiało powiedzieć, skąd są te nasiona. Na początku to nie było Kumato, tylko ustalona odmiana Olmeca pochodzenia z wysp Galapagos, znaleziona przez plantatora, który najpierw sprzedawał same pomidory, a potem sprzedał wszelkie prawa Syngencie. Ta ze względów komercyjnych przerobiła pomidor na F1, i rozprzestrzenia zmyśloną historię o działaniu pobudzającym na żółwie i przypuzczalnie też na człowieka.
pozdrawiam, Gunnar
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Cecha, Kumato, której nie zauważyłam na żadnej innej odmianie; w gronie na każdej łodyżce jest kolanko, które kieruje owoc pod kątem prostym w dół. Nie wiem czy fotka wiernie to odda. Czy u Was jest tak samo?
No i d.... zbita, fotosik mi strajkuje! A niech to....
W Polsce nie mam takich problemów z fotosikiem, tutaj jak mi się uda wgrać jedno zdjęcie na miesiąc to cud.
Obrazek


No! Udało mi się!
Pozdrawiam! Gienia.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Mój dopiero powoli odbija po przymrozkach, ale jak podrośnie do rozmiaru kwiatowo-owocowego znowu, to zwrócę uwagę.
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Moje też mają :D
Obrazek
Pozdrawiam,Małgorzata
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

No i nie tylko Kumato mają takie kolanka na łodyżkach w gronie, dzis, ze zdziwieniem dojrzałam takie same na koktajlówkach Black Cherry. Czyżby taką cechę miały brązowe i czarne? Ot ciekawostka!
Pozdrawiam! Gienia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory kumato - siać czy nie

Post »

Tak się cieszyłam, rosły pięknie i zdrowo, na samym oborniku, a tu dzis z rana robiąc codzienny poranny obchód zobaczyłam na jednym z nich porażone 3 dolne liscie, szybko je odcięłam. Fotkę umiesciłam w wątku o chorobach pomidorów, mam nadzieję że Ania kozula zajrzy i zdiagnozuje to swinstwo;
Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”