Medinilla magnifica- uprawa/pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Dorko kochana,ja medinillę mam od stycznia,kupiłam ją przekwitniętą za 26 zł...poszła odpocząc do chłodu(na dwa miesiące) i kilka dni temu wróciła na pokoje...
Stoi na południowym parapecie,zraszam ją dwa razy dziennie,podlewam co dwa dni...na razie nie "robi" nic...zobaczymy,co będzie...
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Medinilla - uprawa/pielęgnacja

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Dostałam od męża na walentynki kwitnącą medinilę magnificę. Miała trzy piękne okazałe kwiaty. W tej chwili kwiaty już opadły a ja nie wiem... jak dalej z nią postępować..? Poradźcie co zrobić z pozostałymi po kwiatkach pędami? Uciąć czy zostawić do uschnięcia.??
______________________
Pozdrawiam serdecznie
WANDA
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witam. Może ktoś ma ten kwiat i wie jak z nim postępować po przekwitnięciu..Zaznaczam że jest to medinila..Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi. pozdrawiam Wanda
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pędy po kwiatach zostaw, same uschną, regularne podlewanie, zasilanie, stanowisko nie bezpośrednio nasłonecznione i wilgotność na poziomie 90% to ulubione warunki tej rośliny. :D
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Przemo pisze:Pędy po kwiatach zostaw, same uschną, regularne podlewanie, zasilanie, stanowisko nie bezpośrednio nasłonecznione i wilgotność na poziomie 90% to ulubione warunki tej rośliny. :D
Witam. Dzięki Przemo za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie czy jest szansa że ponownie zakwitnie skoro tak jak zauważyłam obok pędu z kwiatem jest coś w rodzaju uciętego stwardniałego pędu..?? A może sie mylę ale to mi właśnie tak wygląda...
Pozdrawiam Wanda.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bo to pewnie pozostałość po poprzednim kwiatostanie, odpocznie zimą i zakwitnie ponownie. Jak uschnie łodyga pędu kwiatowego zetnij możliwie blisko rośliny. :D
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witaj Wando509 ;-)
Niestety to wszystko nie jest takie proste...
Zimą Medinilla potrzebuje odpowiedniego przechłodzenia w temperaturze około 15 stopni bez takiego odpoczynku są raczej marne szanse na kwiaty!
W warunkach domowych nie jest łatwo o taką stałą temperaturę :? Ale, że roślina jest piękna (też mam, dostałam na dzień kobiet ;-) ) to i postarać się warto :D
Będę eksperymentowała z pozostawieniem jej późnym latem / wczesną jesienią na dworze lub zainstalowaniu jej w piwnicy. Na storczyki piwnica działa, zobaczymy jak piękna Medinilla mi się odpłaci za taki "urlop"
U Ciebie też widzę orchidee, zapraszam do naszego działu o orchideach :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Powiem tylko tyle że Medinilla fakt wymaga zimowania najlepiej w temp. od +8 do + 12 stopni ale niestety również podczas zimowego odpoczynku potrzebuje sporo światła i wilgotności na poziomie 50% więc nie wystawiłbym jej osobiście do piwnicy jeśli nie jest wystarczająco jasna. :D
wanda509
50p
50p
Posty: 83
Od: 15 kwie 2008, o 16:34
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witaj Dorka. Mam pytanie... Piszesz że będziesz eksperymentowała z pozostawieniem jej późnym latem na dworze... W takim razie czy mam rozumieć że na lato też wystawiasz ją na dwór.. :?:
Pozdrawiam Wanda


Przemo tak się składa że mam piwnicę dosyć chłodną i nawet nieźle oświetlona...Tylko nie wiem czy taka zmiana przechowywania w piwnicy a potem wyniesienia ja do ciepłego miejsca nie będzie dla niej szokiem.. Słyszałam że jeżeli wypuści kwiaty to nie można jej zmieniać miejsca.. No i jeszcze jedno jak długo i jaką porą należy ją przechłodzić :?:
Pozdrawiam Wanda
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zimowanie w takich warunkach jakie piszesz że masz będzie idealne i należy je wykonać od listopada do początku marca, zmniejszając jednocześnie o połowę dawkę wody. Nie zaszkodzi jej to a wręcz jest to bardzo wskazane a nawet wymagane by roślina powtórnie zakwitła. Nie napisałem żeby ją wynosić jak kwitnie ale po nim w ww. opisanych miesiącach. :D
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Schnące liście medinilli

Post »

Moja medinilla wypuszcza młode listki,niestety gdy osiągną wielkośc ok.1cm usychają.Potem pojawiają się nowe i znowu dzieje się z nimi to samo.Trwa to już jakieś dwa miesiące.Co może byc przyczyną?
Dodam jeszcze,że roślina stoi na południowym parapecie,codziennie jest zraszana(czasem nawet dwukrotnie).
Pomóżcie proszę,bo naprawdę kocham ta roślinkę i chciałabym,by było jej u mnie jak najlepiej.
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zdecydowanie za suche powietrze powinna prawidłowo mieć wilgotność na poziomie 90% trudne w domu do osiągnięcia(chyba że roślinę wstawisz do akwarium) ale może to też być jakaś choroba pokaż fotki. :D
Awatar użytkownika
Antooosia
1000p
1000p
Posty: 3431
Od: 8 sty 2008, o 08:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Wklejam zdjęcia(choc trochę kiepskawe):
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przemo w Tobie nadziejaObrazek
Pozdrawiam,Kinga.
Na skraju lasu jest mały domek...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”