Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Trzy lata temu zasadziłem śliwkę Ulenę . Co roku skracam jej przewodnik. Tak myślę ,jak długo mam skracać ten przewodnik? Czy skracać też pędy boczne ?

O to ona Obrazek Czerwone paski to miejsca cięć przewodnika. W ubiegłym roku cięty był mniej więcej na wysokości 35 cm od jego obecnego końca. Wysokość śliwy około 2,5m.
Bogdan
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Rossynant pisze:Vega - smaczna, późna
Rossynant pisze:Bianka - średnio plenna i owoc mały. Jedyna jej zaleta - że późna.
Jest to zaletą że są późne, ale czy na pewno ?
Późne czereśnie oczywiście smaczne, słodkie, wybarwione, soczyste.
Ale jest to---- ALE!
Robale, tak tak robale i przed tym się nie uchroni czereśni.
Póki są małe drzewka to można pryskać i to jedyny sposób aby jeść bez robali.
Gdy drzewo osiąga już 3-4-5-6 metrów wysokości i szerokości kilku metrów korony to jest problem ochrony przed muszkami składajace jaja do owoców.
Chyba że wtedy calutkie drzewo otulimy siateczką o mikroskopijnych oczkach.
BOŻENA
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Albo zadbamy o należytą higieną w ogrodzie - jak drzewiej czyniono; a nie tylko o ładny wygląd. Tyle że sąsiedzi też by musieli dbać...
:wit
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

cortyzol pisze:Trzy lata temu zasadziłem śliwkę Ulenę . Co roku skracam jej przewodnik. Tak myślę ,jak długo mam skracać ten przewodnik? Czy skracać też pędy boczne ?
Jeśli chodzi o długość cięcia - ok pół metra typowo. Nie ma co osadzać gałęzi gęściej.
A jeśli chodzi o to ile jeszcze lat - aż wyjdzie na akceptowalną wysokość. Jeden chce trzymetrowe drzewo a inny wręcz przeciwnie, na 20 m :wink:
(Metody prowadzenia śliw są rozmaite, ale widze tu wrzecionowo. )
W ogródku trzymetrowe dość, co znaczy że na 2,5 metra należałoby przewodnik usunąć (w tym przypadku można też, skoro juz tyle wyszedł, uszczknąć mu czubek i od razu tego lata wyprowadzić okółek gałęzi). Na takiej +/- wysokości zostaje ostatni okółek gałęzi, a zwykle z niego wyrosną pędy do góry. Również zazwyczaj trzyma sie (i skraca co rok-pare lat)) jakiś słabszy pęd na miejsce przewodnika jako 'moderator wzrostu' - czyli by drzewo myslało że ma wierzchołek i nie wypuszczało dziesięciu innych na jego miejsce...

Boczne pędy - akurat Ulena rośnie długimi przyrostami. Konary przedłuża się co roku o też +/- pół metra - rosną zwykle dłużej. Jednoroczny przyrost, czyli przedłużenie konara skraca sie wówczas na tę długość albo na zakończenie wzrostu (sierpień) albo wiosną (późną, w trakcie wegetacji najlepiej). Jeśli chce się by było więcej rozgałęzień na konarze (na Ulenie zwykle chce się :lol: ) to rosnące przedłużenie można uszczykiwać latem, to stymuluje wybijanie bocznych oczek. Można także odginać przedłużenia konarów, do poziomu czy nawet w dół, wtedy bez skracania.
:wit
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Rossynant pisze:Albo zadbamy o należytą higieną w ogrodzie - jak drzewiej czyniono;
A podpowiesz jak to dawniej czyniono aby nie było ROBALI ???
Bo ja takiego sposobu nie znam. ;:224
BOŻENA
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Ledwie co pisałem gdzieś opodal jak zwalcza się trześniówki; zapewne gdzieś przy czereśniach - no chyba że mię sklerosis myśl pląta ;:218
Bo zwalcza się agrotechnicznie, opryski są tylko pomocnicze - niestety...
:wit
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Rossynant pisze:Bo zwalcza się agrotechnicznie, opryski są tylko pomocnicze - niestety...
No i dalej nie rozumiem jak zwalczać te robale!
Agrotechnicznie nic mi to nie mówi.
Mam 3 potężne drzewa czereśni ponad 5 metrowa wysokość, co to pomoże ta agrotechnika.
Napisz krótko 3 zdania co to ta agrotechnika.? ;:185
BOŻENA
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Agrotechnika
;:170

Nasionnica trześniówka zimuje w ziemi, pod drzewem, wiosną wychodzi i leci na owoce. Można trzymać pod drzewem czysto, nawet podłożyć folię i usuwać opadłe owoce tudzież robaczki zanim zdołają do ziemi się schować; mozna wyściółkować i potem zabrać je ze ściółką; nawet przekopać glebę możliwie głęboko, odwracając (one siedzą centymetry pod powierzchnią), albo wiosną okryć włókniną czy czymś żeby nie mogły wylecieć... a wylatujące łapać na lepy.
Budki dla ptaków zawiesić. Albo kury pasać, wyjedzą (u mnie jest stadko bażantów :D )

Każdy ze sposobów jest skuteczniejszy od oprysku bo z opryskiem trudno trafić - trzeba je przyłapać dokładnie we właściwym momencie. I oczywiście opryski działaja na szkodnika który jest - a dlaczego jest? Zacznijmy od tego że ma go nie być :wink: I od tego jest ten rolnik, coś z tym robić powinien, nie?

Problemu nie mam, a późnych czereśni sporo... ale i innych rzeczy też - zaś owady drapieżne, zwalczające szkodniki, żyją na innych roślinach a nie na drzewach owocowych. Ekosystem ;:108
:wit

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=11839
Bo-enka
500p
500p
Posty: 813
Od: 12 lip 2010, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Rossynant pisze:Można trzymać pod drzewem czysto,
Fajnie by to było tak robić, tylko nie realne.
A dlaczego?
Ja zawsze grabę owoce które spadają, zrzucają szpaki itp i jest " czyściutko pod drzewami "
Ale nie realne takie postępowanie, ponieważ wiadomo że inni sobie nie zawracają głowy z porządkami pod drzewem, czy agrotechniką
przeciw działającą trześniówce.
Wiadomo, jak muszki to niestety ale i fruwają i to na duuuuuuże odległości, sprzątanie pod drzewami nic nie da jak w promieniu kilkudziesięciu kilometrów będzie chociaż jedna czereśnia zaniedbana, to nasze wysiłki legną w gruzach i nawet szkoda zachodu.
A takich czereśni w każdej ( nie tylko mojej okolicy ) okolicy czy dużym terenie jest SETKI DRZEW CZEREŚNIOWYCH rosnących sobie bez żadnych działań człowieka.
Także ta agrotechnika to tylko dla nie znających problemu z robalami w czereśniach.
Późne odmiany czereśni tzn, już te lipcowe czy sierpniowe niestety nie da się uchronić przed trześniówką i żadna agrotechnika nie pomoże.
Ja miałam lipcową czereśnię, ale wycięłam drzewo i po problemie.
Z moich 3 drzew czereśniowych zbiory za jakieś 10 dni, bez wkładki mięsnej w środku i bez żadnego pryskania. :heja :heja :heja
BOŻENA
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Z kilometrami to bez przesady ;:173 Musiałbym mieć Twoje muszki (Kraków-Piaski i za Radziszowem :wink: ) A że uchronić się da - przykładów nie brakuje.
Tez radzę sadzić takie do góra V- VI tygodnia dojrzewania, co nie zmienia faktu że widziałem Burłata z robaczkiem... na szczęście nie u siebie. Zależy jaka pogoda danej wiosny.
U mnie już zbiory wczesnych dawno temu, w ubiegłym tygodniu skończony Burłat, to zaiste wcześniej niż mucha :D
:wit
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Dzięki.
Bogdan
JanuszKR
100p
100p
Posty: 153
Od: 3 gru 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Bo-enka pisze: Późne czereśnie oczywiście smaczne, słodkie, wybarwione, soczyste.
Ale jest to---- ALE!
Robale, tak tak robale i przed tym się nie uchroni czereśni.
Póki są małe drzewka to można pryskać i to jedyny sposób aby jeść bez robali.
Gdy drzewo osiąga już 3-4-5-6 metrów wysokości i szerokości kilku metrów korony to jest problem ochrony przed muszkami składajace jaja do owoców.
Chyba że wtedy calutkie drzewo otulimy siateczką o mikroskopijnych oczkach.
Mam 2 letnią późną czereśnię, z rozmysłem zakupioną do towarzystwa dwóch wczesnych ( ok. 10 lat każda ), aby jak najdłużej smakować tych owoców. Interesuje mnie sposób prowadzenia korony, aby móc zakładać siatkę. Nie wiem, czy dobrze kombinuję w zamierzonych działaniach, dlatego pytam: Koronę trzeba wyprowadzać jak najniżej i w przyszłości korona ma być w kształcie kuli? Ta siatka ma być zawieszona od przekwitnięcia ( pszczoły jako zapylacze muszą mieć dostęp) do zbioru? Czy 3 milimetrowe oczka w kwadracie zapewnią ochronę przed robalami? Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, aby uniknąć "gości" w owocach późnych czereśni oprócz zbierania opadniętych owoców?
Pozdrawiam

Janusz
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drzewa i krzewy owocowe - jakie odmiany kupić?

Post »

Witam
Jeśli w tym roku wyciełem kilka gęsto rosnących Thuji to mogę na jesieni albo na wiosnę posadzić tam coś owocowego?
I czy koniecznie muszę wyrywać stare korzenie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”