Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Jolu1 i Aniuwoj - dzięki za odzew i radę :wit , przycięłabym ją dzisiaj ale właśnie wychodze na działkę zrobić zdjęcie na które czeka Grzegorz :D -powstrzymam wiec swoje zapędy hheh...
Do usłyszenia później.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Wierzba szybko rośnie więc możesz ja spokojnie ciąć ,wytnij suche gałązki a pozostałe należy skrucić aby się rozkrzewiła :D
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Vegasi - każdy dobrze mi radzi a ja z uporem maniaka męczę temat :D Wycięłam suche /niewiele tego.
Chyba za bardzo się ceregielę z tą wierzbą, dzisiaj stwierdziłam że nie jest z nią tak źle. Grzegorzu - oto obiecane zdjęcia :D to pierwsze wklejane na to forum fotki! :mrgreen:


Obrazek Obrazek
Trochę za duże to pierwsze ale się poprawię.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Ja też mam taki problem. A żałuję, kiedyś(może 3-4lata temu) w "Roku w ogrodzie" pokazano jak formować taką wierzbę płaczącą. Może ktoś pamięta tamtą metodę? Chodzilo o to że całość robiła sie co rok wyższa(którąś gałązkę się prostowało do góry, przycinało, spośród wypuszczonych przez nią pędów znowu wybierało jeden.... ) ale nie pamiętam w czym był myk. Może ktoś?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Maryann - witaj :) ja niestety nie widziałam tego programu i skomplikowane, wyrafinowane cięcie nie miało miejsca :D Dzisiaj przycięłam drzewko, tnąc pędy nieregularnie; zostały jedne dłuższe drugie krótsze. Całkiem cieniutkie pędy skróciłam o połowę a grubsze o 1/3. Nie wiem czy trafna to decyzja. Nie chcę uzyskać efektu parasola raczej takiej postrzępionej, rozczochranej kuli. Może się uda.
Czy też masz drzewko które chcesz ciąć a nie wiesz jak?
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Na razie przyciąłem suche i brzydkie... mało zostało. Ale 'parasol' czy 'grzybek' to wręcz naturalna forma tej rośliny. Marzy mi się jakaś odmiana.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

lebiodko, a nie jest to Hakuro Nishiki?
Ją, tnie się w pierwszych latach króciótko, by zagęścić koronę.
Nawet na 5 cm, wszystkie gałązki...
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Dzień dobry.
Maryann - widzę też robisz asekuracyjne kroki. No ale przemyślane decyzje nie kosztują zazwyczaj tyle co te pochopne :lol: na mojej też zostało niewiele ale wygląda lepiej po cięciu. Co do formy - widzę że mamy podobne zapędy. Uzyskanie kuli nie powinno być trudne o ile cięcie będzie wystarczająco mocne/krótkie. Gdzieś tu na forum widziałam taką postrzępiona kulę i konfrontację fotek "kula-grzybek". :D
Haniu - nie mam pojęcia co to za wierzba. Kupiłam ją na targach - miała karteczkę ale gdzie ona jest????? :oops: Jest bardzo podobna do Hakuro Nishiki /widziałam piękny okaz a moja to ;:67/ Nazwa mi się podoba! :lol: Jesienią miała dwukolorowe listki, chyba jaśniejsze na obrzeżach.
Za Twoją radą skrócę ją dzisiaj jeszcze. Serdecznie dziękuję za fachową podpowiedź ;:6
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

a co do cięcia wierzby szybko rosną dlatego można je spokojnie ciąć bez żadnych obaw , można wierzbe prowadzić w tzw kaskade czyli tworzyć dodatkowe piętra co roku i na jednej wierzbie można mieć " kilka ''





Obrazek
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

vegasi pisze:a co do cięcia wierzby szybko rosną dlatego można je spokojnie ciąć bez żadnych obaw , można wierzbe prowadzić w tzw kaskade czyli tworzyć dodatkowe piętra co roku i na jednej wierzbie można mieć " kilka '' , wierzbe obcinamy jak na zdjęciu ,ale wybieramy jedną galązke najlepiej bliżej środka bierzemy i ja prostujemy ku górze i przywiązujemy ją do palika przymocowanego do starej podpory [ po prostu ja przedłużamy] ,ped skracamy aby się rozkrzewił ale nie zadużo 2-3cm i w ten oto sposób mamy 2 piętro wierzby POWODZENIA I POZDRAWIAM :D





Obrazek
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Vegasi - dziękuję za tą lekcję. Nie wiem jeszcze na jakie prowadzenie się zdecyduję ale przybyła opcja "kaskada" :D

Mam pytanie, moze ktoś mi doradzi. Pień w miejscu szczepienia był powleczony na długości ok. 10cm. czymś kremowym, co przypominało parafinę(na początku myślałam ze to folia). Ta osłonka się naddarła i ją dzisiaj zdjęłam. Czy nie powinnam powlec czymś tego miejsca zrostu?
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

myśle żę wierzba dobrze się już zrosła i nie trzeba niczym tego zabezpieczać a jeśli chcesz to możesz związać to miejsce taśmą z materiału ,ale ja też tą osłonke zdjołem i nic nie jest wierzba rośnie :D pozdrawiam
Awatar użytkownika
MariaTeresa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2148
Od: 1 lut 2008, o 02:43
Lokalizacja: małopolska

Post »

Tak się zabezpiecza zraz po szczepieniu,żeby nie wysechł :) ,Vegasi ma rację ,że nie ma już potrzeby dalszego zabezpieczania :)
Pozdrawiam ciepło
Ulubieńcy MariiTeresy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”