Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Porzeczka czarna

Post »

Na mszyce polecam Calypso - działa systemicznie i przez 2 tyg. będzie spokój z mszycą.
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Porzeczka czarna

Post »

Słuchajcie kochani, bo mnie to intryguje: jeśli na tym zdjęciu te liście porzeczki to nie mszyce, to co? :shock:
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
romekp
200p
200p
Posty: 244
Od: 22 lis 2009, o 07:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Porzeczka czarna

Post »

Witam!
Też mam porzeczki, niestety trzy krzaki wyglądają podobnie. To na pewno mszyce. Z tym że ja chciałem sprawdzić jak będzie ogród wyglądał bez oprysków (bez chemii). No i w końcu trochę zmiękłem :-)
Użyłem Calypso na porzeczki porażone młode drzewka, Duże nieźle się trzymają. Przynajmniej na razie :-)
Pozdrawiam. romekp
Awatar użytkownika
kropka75
100p
100p
Posty: 125
Od: 17 paź 2011, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Ratunku!!

Mam 6 krzaków porzeczek, różnych. Tydzień temu było pełno zielonych kulek. Wczoraj zachodzę, a tam klops - połowa kulek spadła, a reszta ma białe, pomarszczone owoce, jakby ktoś wyssał z nich soki. :shock: Góra krzaka wygląda gorzej, na dole majaczą jeszcze zielone, malutkie owoce. Boję się, że i je coś spotka.

Wyschła?

Zmarzła?

Choruje??

Chyba nie zjem ani jednej porzeczki. :( Co to jest, pomocy?

/Liście niektóre są zwinięte, mają takie wypukłości jakieś. Ale większość ok. /
mlody
50p
50p
Posty: 69
Od: 16 maja 2011, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie
U Babci rosną 3 czarne porzeczki kwitną rok do roku jak opętane po czym nigdy nie ma na nich owoców po prostu jak już coś się zawiąże to opada ktoś przede mną miał podobny problem wynikający z braku wody ale te porzeczki rośna już ze 20 lat i co roku by im brakowało wody?
dodam że zółte porzeczki oraz czerwone owocują obficie co roku i nie ma z nimi żadnych problemów.
Krzaki rosną na piachu może brakuje im jakichś mikroelementów? krzaki rosną i nie widać na nich żadnych objawów chorób
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

kropka75 pisze:Ratunku!!

Mam 6 krzaków porzeczek, różnych. Tydzień temu było pełno zielonych kulek. Wczoraj zachodzę, a tam klops - połowa kulek spadła, a reszta ma białe, pomarszczone owoce, jakby ktoś wyssał z nich soki. :shock: Góra krzaka wygląda gorzej, na dole majaczą jeszcze zielone, malutkie owoce. Boję się, że i je coś spotka.

Wyschła?

Zmarzła?

Choruje??

Chyba nie zjem ani jednej porzeczki. :( Co to jest, pomocy?

/Liście niektóre są zwinięte, mają takie wypukłości jakieś. Ale większość ok. /

Podobne objawy były u moich porzeczek zeszłego roku po solidnym przymrozku. Ocalała tylko nieznaczna ilość w środku krzaczków. Ziemia była zasypana malutkimi jagódkami.
Waleria
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

mlody pisze:U Babci rosną 3 czarne porzeczki kwitną rok do roku jak opętane po czym nigdy nie ma na nich owoców po prostu jak już coś się zawiąże to opada ktoś przede mną miał podobny problem wynikający z braku wody ale te porzeczki rośna już ze 20 lat i co roku by im brakowało wody?
Zapylanie? One są kłopotliwe - pyłku potrzebują dostać dużo, do zapylenia musi byc ciepło (ponad 10'C bodaj) a jeszcze do tego pszczoły ich zwyczajnie nie lubią, aromat się nie podoba... Niektóre odmiany są raczej obcopylne, może akurat te wymagają jeszcze zapylacza na dokładkę.
:wit
Hania_wroc
200p
200p
Posty: 207
Od: 30 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porzeczka czarna

Post »

Witam, czy w trakcie owocowania można usunąć trochę liści tak aby owoce miały lepszy dostęp do światła? Na dzień dzisiejszy wszystkie są zasłoniete.
anna21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 3 maja 2012, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkoplskie

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Moja porzeczka wsadzona na koniec marca ładnie zakwitła i zawiązała owoce, ale teraz dostała troche żółtych liści co może być przyczyną.Podlewałam ją od czasu do czasu.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Jak długo zajmuje porzeczkom rozgałęzianie się?
Moje sadzone tego roku były nisko przycięte i posadzone tego roku,przyrosty są po 15-30cm ale nie wychodzą żadne nowe pędy.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czarna porzeczka - choroby i szkodniki

Post »

Powinny puszczać po 2 pędy z przyciętego, ale to zależy czy mają dość werwy, skoro nowe. Mogą jeszcze wybić kolejne oczka. Możesz też uszczknąć szczytowy pączek na tych młodych, są szanse że się rozdwoją albo pobudzi to inne oczka.
:wit
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Porzeczka czarna

Post »

Nie wiem co jest powodem ale zauważyłem że porzeczka czarna gorzej owoce niż czerwona mimo iż rośnie na tej samej glebie i pócz przycinania nie jest niczym nawożona. Krótko mówiąc traktowana jest tak samo. Na nowo zakupionej działce zauważyłem dokładnie to samo!! Czy tak po prostu jest z natury czy można to jakoś udoskonalić by doganiała owocami czerwoną?
kbkbpol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2013, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczka czarna

Post »

Jest to częsta choroba krzaków czarnej porzeczki
Na 100 % to mszyce.
Zrób oprysk i doglądaj a będzie wszystko ok!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”