Nawożenie iglaków (tuja szmaragd)

Drzewa ozdobne
skyline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 kwie 2006, o 11:16
Lokalizacja: Starachowice

Nawożenie iglaków (tuja szmaragd)

Post »

Witam. Prosze o pomoc w nastepujacym temacie.
Chce nawozić tuje (szmaragdy) nowozem w płynie (dolistnie i doglebowo). Jest to dla mnie wygodny sposób poniewaz mam rozbudowany system nawadniania wraz z inżektorem.
1. Jakie nawozy zastosować (producent, nazwa, skład)), czy macie jakies doświadczenia?
2. Kiedy najlepiej zacząc opryski?
3. Jak czesto podlewać?
4. Czy stosować oprysk i podlewnaie czy tylko jedno z nich?
5. Czy oprócz podlewania nalezy również podsypywać?
Proszę o sugestie osób które znają temat. Serdeczne dziękuję za wszystki epodpowiedzi.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A kiedy sadziłeś te tuje? Jak duże już urosły?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
skyline
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 kwie 2006, o 11:16
Lokalizacja: Starachowice

Post »

Szadziłem je 3 lata temu na jesieni. W tej chwili mają 170-180 cm.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Nie wiem, czy i jak można nawozić poprzez system nawadniania. Nie mam doświadczeń w stosowaniu nawozów w płynie, nie podam więc żadnych konkretnych nazw, składów itd. Ale pytasz, więc w miarę swoich skromnych możliwości odpowiadam.

Mam kilka wątpliwości:
- w wielu przypadkach w ogóle nie trzeba stosować nawożenia, roślina świetnie sobie daje radę bez tego, ale zależy to od ziemi w jakiej ją posadziłeś,
- nawożenie dolistne nie zastępuje nawożenia doglebowego, używane jest raczej awaryjnie, żeby przyspieszyć kurację np. przy chlorozie (niekoniecznie iglaków)
- nie piszesz na jakiej ziemi rosną twoje tuje (od tego zależy odpowiedź, czy i jak często podlewać wodą i czy w ogóle stosować nawożenie),
- czy rosną w pełnym słońcu (od tego zależy kiedy stosować opryski czymkolwiek, jeśli pali słońce, to pryskanie może być groźne dla rośliny),
- czy do tej pory stosowałeś nawożenie i jeśli tak, to jakie i jak często (i z jakiego powodu, i z jakim skutkiem),
- jeśli masz zdrowe i dorodne rośliny, nie musisz łączyć nawożenia dolistnego z doglebowym, chyba nie chcesz przenawozić, prawda? Przenawożone rośliny rosną zbyt wybujałe, ale za to są słabsze i mogą być podatne na choroby czy ataki szkodników, albo przemarzanie zimą,
- przy stosowaniu niepotrzebnego nawożenia łatwo też o zasolenie gleby, a to o wiele trudniejsze do odwrócenia.

Reasumując, jeśli masz zdrowe i ładnie rosnące krzewy, wg. mnie możesz raz w roku podsypać je nawozem, nie widzę konieczności nawożenia ciągłego. Temat jest bardzo długi i skomplikowany, w dwóch zdaniach nie umiem go streścić. Może ktoś inny się wypowie :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
djmazzi18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 13 sty 2011, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: adsd

Re: Nawożenie iglaków (tuja szmaragd) nawozem w płynie

Post »

uniwersalny nawoz dolistny to florowit, teraz wyposcili specjalnie do iglakow
marhiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2012, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Witam

Jestem poczatkujacym "ogrodnikiem" w kwietniu posadzilem 100 tuj w wysokosci 35 cm pani od ktorej kupowalem mowila ze moge je nawozic gdzies w polowie maja. Ale ja nie wiem w jaki sposob...? no i czym? w jakiej ilosci?
Pod tujami jest agrowloknina i podsypane są kora. Nawoz sie rozpuszcza czy podsypuje obok pnia. Dodam ze drzewka byly sadzone z doniczek.
Czekam na wasze doswiadczenia z góry bardzo dziękuje ;:180
11krzych

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Teraz jakiś nawóz do iglaków, połowa zalecanej dawki. Następnie nawóz do iglaków jesienny, też połowa zalecanej dawki. Lepiej żeby były głodne niż przenawożone.
Jeżeli blisko tych tuj masz trawnik, który nawozisz, to nie nawoź niczym.
Jeżeli podejrzewasz, że ziemia jest żyzna, to w tym sezonie nie nawoź niczym.

Z mojego, skromnego, amatorskiego doświadczenia z tujami wynika, że jak się nie jest specjalistą, to lepiej zaryzykować niedobory(które można uzupełnić bez zbytniej straty dla roślin) niż przenawożenie (które może rośliny trwale uszkodzić lub nawet zabić).
marhiw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2012, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

nie wiem czy ziemia jest zyzna... mozliwe bo wczesniej tzn kilka lat temu rosly tam tuje w tym samym miejscu nawet gdzieniegdzie zostaly jeszcze pnie polspróchniałe. A skoro wczesniej rosly to teraz te mlode tez mysle powinny. czy tak?
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Nie nawoź po posadzeniu bo rozleniwisz rośliny..Nawozu nie syp pod sam pień.Nad nawozem tzw. jesiennym zastanowiłbym sie bardzo mocno.Wg mnie to nie działa.
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Ja bym niczym nie nawoził.Rośliny kupowane po szkółkach czy innego rodzaju przybytkach są już nawożone,czasem aż za bardzo.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
11krzych

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Napoleon pisze:Nie nawoź po posadzeniu bo rozleniwisz rośliny..Nawozu nie syp pod sam pień.Nad nawozem tzw. jesiennym zastanowiłbym sie bardzo mocno.Wg mnie to nie działa.
Działa, tylko tego nie widać, bo nie ma nowych przyrostów. I o to właśnie chodzi w jesiennych. O brak azotu. Co nie zmienia, ze Napoleon słusznie pisze, żeby nie nawozić przesadnie.
robertP2 pisze:Ja bym niczym nie nawoził.Rośliny kupowane po szkółkach czy innego rodzaju przybytkach są już nawożone,czasem aż za bardzo.

A skąd taki wniosek? Przecież nawozy kosztują, więc szkółka podsypie tyle ile trzeba a na pewno nie więcej. A jak przenawozi żeby "podrasować", to jak nie sprzeda, to musi wyrzucić. Pracujesz w jakiejś szkółce i widziałeś?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Krzychu nie podnoś sobie ciśnienia jeżeli chcesz wiedzieć TO TAK PRACOWAŁEM W TAKIEJ SZKÓŁCE to wiem.a co do ceny nawozów to mają taniej niż przeciętny grzebacz w ziemi a poza tym używa się różnych takich co nawet czasem nie wiesz,ze istnieją :wink: .


Ludzie się nigdy nie nauczą :roll: podstawa marketingu i psychomanipulacji przeciętnego klienta . :lol:
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
peczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 27 wrz 2011, o 01:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zgorzelec

Re: 35 cm tuja szmaragd w jaki sposob nawozic

Post »

Ja bym świeże Tuje dokarmił w przyszłym roku wczesną wiosną. Jesienny nawóz, bezsensu - nie polecam. Podlewać podlewać podlewać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”