Śmietka i inne szkodniki i choroby cebuli

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Żółknący szczypiór cebuli

Post »

No właśnie parę wyrwałem bo wydaje mi się że jak teraz małych dymek nie wykorzystam to później już nic nie będę miał bo zgnije wszystko :( Marnie to wygląda, do tego szczypior plaga ślimorów obrzarła.
Dorota 11
50p
50p
Posty: 97
Od: 16 lut 2011, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczypior się załamuje i ja też

Post »

Cebuli nie powinno sie sadzić swieżo po oborniku.Mnie często sie załamuje szczypior po ulewnych deszczach lub wiatrach. Pomimo że szczypior jest załamany ale cebula rośnie. Przed sadzeniem zawsze cebule zaprawiam.Zostawiam kilka rządków cebuli nie zaprawionej na szczypior.
Awatar użytkownika
bisubis
50p
50p
Posty: 59
Od: 14 wrz 2010, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Smietka cebulanka cebula dymka

Post »

:wit W jakich proporcjach należy rozcieńczyć Karate-Zeon 050 CS z wodą do oprysku cebuli i jakiego rodzaju nawilżacz trzeba do niego dodać?
Pozdrawiam!!!
Artur
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Smietka cebulanka cebula dymka

Post »

Przeczytaj ulotkę- wszystko tam powinno być opisane. A jak nie to google podpowie:
http://www.target.com.pl/produkty/owado ... s,116.html
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
Awatar użytkownika
bisubis
50p
50p
Posty: 59
Od: 14 wrz 2010, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Smietka cebulanka cebula dymka

Post »

Dzięki za link. ;:180 Na ulotce od "mojego" producenta Karate nie ma proporcji na litry, tylko na same m2 ;:145
Pozdrawiam!!!
Artur
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

śmietka cebulowa

Post »

Witam ,jestem nowa na tym forum i starałam się zapoznać z podobnymi tematami ale niestety nie udało mi się znależć odpowiedzi na mój problem.Na działce mam trochę cebuli sadzonej z dymki ,dwa razy pryskałam ją Dithane i pięknie rosła ,odpuściłam oprysk na śmietkę-właśnie dzisiaj przyniosłam kilka cebul i zauważyłam że jednak mucha zdążyła zrobić swoje ,przy czyszczeniu z korzeni cebuli wysypują się malutkie larwy które jeszcze nie zdążyły wgryźć się w cebulę-czy jest jeszcze jakiś sposób aby zniszczyć szkodnika ją uratować.Bardzo proszę o poradę.
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: śmietka cebulowa

Post »

Bardzo zależy mi na czasie,może ktoś podpowie czym potraktować cebulę-może Karate coś da tylko jak myślicie -pryskać przy ziemi czy raczej podlewać żeby oprysk dostał się do korzeni.
Proooszęęę odpowiedzcie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: śmietka cebulowa

Post »

A może tutaj poczytaj ?
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: śmietka cebulowa

Post »

ja pryskałam sumi-alpha(14 dni karencji) na śmietkę, trochę podziałało, ale muszę poprawić. są jeszcze karate zeon( 7 dni karencji), nie wiem jak nomolt- musisz sprawdzić.
Joanna
gbaska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 14 cze 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: śmietka cebulowa

Post »

Dziękuję wszystko wyczytałam,kupiłam karate i wieczorem zabieram się za opryski,może ktoś jeszcze mi podpowie czy wystarczy mocno pryskać zielone części cebuli czy też lepiej u nasady przy ziemi (skoro już w korzeniach są malutkie robaczki) .
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: śmietka cebulowa

Post »

pryskałam na wysokość cebuli. aby na roślinę trochę pozostało i w ziemię poszło.

-- 15 cze 2012, o 14:02 --

karate zeon-
- cebula, por
wciornastki
Zabieg wykonać po wystąpieniu pierwszych szkodników.
śmietka cebulanka
Zabieg wykonać w okresie nalotu muchówek, to jest na początek kwitnienia lilaka.
chowacz szczypiorak
Zabieg wykonać w fazie 2-3 liści, po wystąpieniu chrząszczy.
wgryzka szczypiorka
Zabiegi wykonywać w okresie wylęgania się gąsienic dwukrotnie, w odstępie 14 dni.
Zalecana dawka: 0,12 l/ha.
Zalecana ilość wody: 200-600 l/ha.
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.


czyli niszczy też i inne robaczki nadziemne
Joanna
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: śmietka cebulowa

Post »

hm.. 'Zabieg wykonać w okresie nalotu muchówek, to jest na początek kwitnienia lilaka'.
to chyba nie na larwy :roll:

Na larwy muchówek jest chyba tylko to do podlania http://www.ochronaroslin.agro.pl/index. ... &keywords=
Ale w ulotce napisano, że jeśli zaprawia się tym dymkę to ona ma być na jesienny zbiór, czyli środek b.szkodliwy, nie powinno się takiej cebuli ze szczypiorkiem używać teraz do jedzenia

jak już mucha złożyła jaja i wylęgły się larwy to chyba nie ma jakiegoś dobrego bezpiecznego środka niestety :? przynajmniej ja nie doczytałam.

Póki co u mnie jest ok - forumowicz baaardzo dziękuję za 'starodawny' pomysł, troszkę zmodyfikowałam sposób odstraszania, ale widzę że to bardzo skuteczna metoda na śmietkę
asiula2706
50p
50p
Posty: 73
Od: 7 wrz 2011, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów a raczej okolica

Re: śmietka cebulowa

Post »

może się powtórzę ale u mnie przystopowały, zabieg wykonywałam 2 tyg temu i jest ich dużo mniej. więc decyzja należy do Ciebie.
Joanna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”