Opryski profilaktyczno lecznicze drzew owocowych.Czym??

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
virgo14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2011, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

opryski młodych drzewek

Post »

Witajcie :wit
Od dziś jestem na tym ciekawym forum :) Naczytałam się tu wypowiedzi i mam lekki mentlik, a mam problem. Otóż na jesieni ubiegłego roku posadziłam młode drzewka tj. antonówkę, papierówkę, klapsę, węgierkę, wiśnię, brzoskwinię, morelę i leszczynę, a tydzień temu kupiłam opryskiwacz oraz preparaty : syllit i decis. Czy powinnam opryskac wszystkie wymienione drzewka tymi środkami i w jakich terminach, czy nie są to jeszcze za młode drzewka ?
Będę wdzięczna za wszystkie podpowiedzi, które są drogocenne dla początkującego działkowca :)
Pozdrawiam.
luk78
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: opryski młodych drzewek

Post »

Witaj
Przede wszystkim Syllitem opryskaj brzoskwinie (jak najszybciej),ewentualnie śliwy stężenie 7.5g/L.
Resztę drzew w zależności od potrzeb ale to dopiero jak wypuszczą już coś zielonego (np.jabłonie na parcha)

Decis jest środkiem owadobójczym czyli będziesz pryskać jeśli pojawią się jakieś szkodniki : mszyce... i.t.p
Pozdr

Zajrzyj na stonę http://www.piorin.gov.pl zakładka sygnalizacja, poszukaj swojego powiatu i okolicznych i tam znajdziesz informacje kiedy i co pryskać.
virgo14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 mar 2011, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

Re: opryski młodych drzewek

Post »

Dziękuję Ci luk78 :D
To temat śliw mam załatwiony, jeszcze muszę doszukac się wiadomości o opryskach pozostałych drzewek.Tą zakładką nie za bardzo umiem się posłużyc, więc może ktoś jeszcze coś mi doradzi :?:
Awatar użytkownika
Kasia1972
500p
500p
Posty: 970
Od: 18 paź 2008, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Może i dla mnie podpowiecie: opryskałam Miedzianem gruszę (brunatna zgnilizna), a przy okazji jabłoń i śliwę. Kiedy i czym teraz powinnam opryskac? Myślałam o Syllicie w fazie pękania pąków, a teraz myślę, że może coś w międzyczasie trzeba by było? W innym wątku radzono mi by pryskac co dwa tygodnie, ale jakoś boję się, że to z kolei przesada? Co robic?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Na naszym sadowniczym forum założyłem wątek (jak co roku zresztą) dotyczący wegetacji drzew w poszczególnych rejonach kraju. Przedstawiamy tam zdjęcia poszczególnych faz rozwojowych, w danym rejonie kraju, co jest bardzo pomocne w określaniu terminów zabiegów ochrony (szczególnie w tym początkowym, wiosennym okresie). Dobrze by było i w tym temacie (czy w innych, w których pytacie czy już wykonać zabieg czy jest za późno itd.) posiłkować się właśnie zdjęciami... bo termin: 'Pąki już zaczynają się rozwijać" - niewiele mówi...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opryski drzew owocowych latem

Post »

Witam. Niestety trochę przespałem wiosnę i nie niczym wcześniej nie pryskałem drzewek. Przeglądałem trochę tematów, ale nie mogłem tego wszystkiego ogarnąć, dlatego chcę się Was spytać na jakie opryski jeszcze nie jest za późno? Mogę jeszcze pryskać sylitem, miedzianem i innymi specyfikami? Co do drzewek to mam wiśnie, czereśnie, jabłonie, gruszki, brzoskwinie, nektarynki, orzech i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem :P
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

O tak, zapomniałes napisać na jakie choroby chcesz pryskać? Jakie choroby miałes na drzewkach w ub. sezonie? To temat rzeka, różne choroby, różne fazy rozwoju drzewek. No bo jak Ci opryski niepotrzebne to po co lać chemią?
Pozdrawiam! Gienia.
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

Na pewno kędzierzawość, coś od robaków (głównie czereśnie i wiśnie) i nie wiem czy to choroba ale na moreli często opadają małe owoce i zostaje max 1-2 :(

aaa... i jeszcze na agreście mam nalot.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

Na kędzierzawkę zdecydowanie za późno (jesienią po opadnięciu lisci i wczesną wiosną przed pękaniem pąków), na nasionnicę trzesniówkę jeszcze za wczesnie- ja opryskuję gdy w pełni rozkwitnie robinia (akacja) 3-krotny oprysk w odstępie 5 dni. U nas, na Podkarpaciu to jest w okolicach 20-25 maja- zależy od pogody. W któryms wątku w sekcji sadowniczej był podany link do programu ochrony drzewek , niestety nie pamiętam gdzie.
Moreli nigdy nie miałam i mączniaka na agrescie też nie, więc nic Ci nie podpowiem. Poczytaj forum, to kopalnia wiedzy .
aha, przy okazji uzupełnij swój profil o miejscowosc (gdzie mieszkasz).
Pozdrawiam!
PS. Przed chwilą rozmawiałam z siostrą w Polsce i dowiedziałam się, że własnie zakwita akacja, trzeba więc szykować oprysk p-ko nasionnicy. Powiedziałam jej by do calypso domieszała topsinu bo końcówki gałązek zaczynają usychać
Pozdrawiam! Gienia.
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

O aktualnej sytuacji mówi doradca Adam Fura zwłaszcza przy tak dużych temp. Mowa także o Topsinie
zobacz tu
http://www.youtube.com/watch?v=Y4Hc7ivMLW0

warto posłuchać jego innych porad :uszy
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kiedy zacząć oprysk 2010

Post »

maryann pisze:Winorośl to popryskaj Magus'em na przędziorki, nawet jeśli ich nie widać; u mnie w tym roku było lepiej niż zwykle.
A w tym roku- wcale oprysk potrzebny nie był ;:138
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Witam
Jeśli przy rozrabianiu oprysku przeciwko robactwu zrobi się zbyt duże stężenie to drzewku bardzo to zaszkodzi?
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Jakie opryski profilaktyczno lecznicze

Post »

Drzewku może i nie, ale właścicielowi jak najbardziej!

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”