Opryski drzew owocowych latem

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Opryski drzew owocowych latem

Post »

Witam. Niestety trochę przespałem wiosnę i nie niczym wcześniej nie pryskałem drzewek. Przeglądałem trochę tematów, ale nie mogłem tego wszystkiego ogarnąć, dlatego chcę się Was spytać na jakie opryski jeszcze nie jest za późno? Mogę jeszcze pryskać sylitem, miedzianem i innymi specyfikami? Co do drzewek to mam wiśnie, czereśnie, jabłonie, gruszki, brzoskwinie, nektarynki, orzech i pewnie jeszcze o czymś zapomniałem :P
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

O tak, zapomniałes napisać na jakie choroby chcesz pryskać? Jakie choroby miałes na drzewkach w ub. sezonie? To temat rzeka, różne choroby, różne fazy rozwoju drzewek. No bo jak Ci opryski niepotrzebne to po co lać chemią?
Pozdrawiam! Gienia.
pawel1615
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 4 maja 2012, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

Na pewno kędzierzawość, coś od robaków (głównie czereśnie i wiśnie) i nie wiem czy to choroba ale na moreli często opadają małe owoce i zostaje max 1-2 :(

aaa... i jeszcze na agreście mam nalot.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

Na kędzierzawkę zdecydowanie za późno (jesienią po opadnięciu lisci i wczesną wiosną przed pękaniem pąków), na nasionnicę trzesniówkę jeszcze za wczesnie- ja opryskuję gdy w pełni rozkwitnie robinia (akacja) 3-krotny oprysk w odstępie 5 dni. U nas, na Podkarpaciu to jest w okolicach 20-25 maja- zależy od pogody. W któryms wątku w sekcji sadowniczej był podany link do programu ochrony drzewek , niestety nie pamiętam gdzie.
Moreli nigdy nie miałam i mączniaka na agrescie też nie, więc nic Ci nie podpowiem. Poczytaj forum, to kopalnia wiedzy .
aha, przy okazji uzupełnij swój profil o miejscowosc (gdzie mieszkasz).
Pozdrawiam!
PS. Przed chwilą rozmawiałam z siostrą w Polsce i dowiedziałam się, że własnie zakwita akacja, trzeba więc szykować oprysk p-ko nasionnicy. Powiedziałam jej by do calypso domieszała topsinu bo końcówki gałązek zaczynają usychać
Pozdrawiam! Gienia.
HANAT
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 lut 2010, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kleczanów
Kontakt:

Re: Czym jeszcze mozna pryskac drzewka?

Post »

O aktualnej sytuacji mówi doradca Adam Fura zwłaszcza przy tak dużych temp. Mowa także o Topsinie
zobacz tu
http://www.youtube.com/watch?v=Y4Hc7ivMLW0

warto posłuchać jego innych porad :uszy
znany
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Opryski latem

Post »

Dobry wieczór

Nigdzie nie mogę znaleźć czy można opryskiwać drzewa owocowe latem tzn. konkretnie teraz w lipcu. Chodzi mi o oprysk Topsinem, mam parę drzewek które chorują, na wiosnę nie pryskałem, tak wyszło. Czy taki oprysk zadziała? Jak zadziała to czy skuteczność takiego oprysku jest porównywalna do tych wiosennych? Czy nie wpłynie negatywnie na drzewko? Spotkałem się tylko z opryskami wiosennymi i kiedy opadną liście czyli na jesień. Jeśli taki temat był przepraszam, ale go nie znalazłem.

Z góry dziękuję :)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Opryski latem???

Post »

Nie wiem czy dobrze pamiętam, może to był lipiec. Robiłam opryski topsinem zgodnie z terminarzem ochrony p-ko brunatnej zgniliżnie na śliwie. Walczyłam z tą chorobą przez dwa lata, od wiosny do lata.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Opryski latem???

Post »

znany pisze:Chodzi mi o oprysk Topsinem, mam parę drzewek które chorują,(...) Czy taki oprysk zadziała?
Rozumiem, że masz trochę Topsinu, kilka drzewek i szukasz choroby, którą mógłbys zwalczyć?
Może lepiej wymień gatunki i pokaż+opisz objawy.... Jest parę chorób, które teraz jak najbardziej Topsinem można potraktować.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
znany
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opryski latem???

Post »

Śliwa ma leukostomoze, grusza brunatną zgniliznę, czereśnia raka. Ogólnie każde drzewo ma jakąś chorobę, ostatni raz były pryskane 10 lat temu od tego czasu nic no i sobie zachorowały. Dopiero niedawno zacząłem się interesować tym tematem szukam, czytam, edukuję się w tym zakresie. Dziękuje za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Opryski latem???

Post »

No to tak, Topsin się nada- chyba że to rak bakteryjny, wtedy nie bardzo.
Też nie mam wszystkiego w głowie, tzn uczę się w miarę występowania przypadków w moim ogrodzie. Więc też musiałbym szukać i czytać, czy teraz jest pora. Wujek Google całkiem sie sprawdza!
Rak zwalczam operacyjnie+Miedzian; brunatna nie jest groźna u mnie; leukostomozy nie miałem... na szczęście.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
znany
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 11 maja 2014, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Opryski latem???

Post »

Czekam do weekendu (ma być ładna pogoda) i biorę się za opryski. Aha czyli raka wyciąć i prysnąć Miedzianem. Potem całość zasmarować zwykłym funabenem czy 03 PA?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Opryski latem???

Post »

Nie, ja po wycięciu do zdrowej tkanki smaruję-maluję całą ranę Miedzianem 350SC bez rozcieńczania, albo roztworem zwykłego Miedzianu z farbą emulsyjną 1:1. Acz może i inne maści są też dobre, ale na bakterie Miedziowe najlepsze. Co parę tygodni potrzebna kontrola i poprawki farbą aż ładnie ruszy kalus, potem już tylko przy okazji innego oprysku fungicydem prysnę i to miejsce.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”