Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
alka1236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2012, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witam, kupiłam wczoraj Calamondin. Roślina ma ok. 25 cm wysokości, kilka kwiatów i pąków, nie ma natomiast jeszcze owoców. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nigdy nie miałam tej rośliny i nie wiem jak się nią zająć. Czy powinnam ją teraz przesadzić do większej doniczki, czy na razie może zostać w tej co jest? Czy powinnam ją przyciąć? Co jaki czas powinnam ją opryskiwać wodą? Czy powinnam zastosować jakiś nawóz?
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

na razie postaw ją na pierwsze dni w lekko zacienione miejsce bez bezpośrednich promieni słonecznych potem w słonku wsać sobie wykałaczkę w doniczkę i gdy bedzie sucha podlej tak żeby woda pojawiła się na postawce odczekaj tak z 3 minuty i wylej wodę z podstawki co do przesadzania to musisz pokazać na zdięciu bo nie mogę ci tego tak powiedzieć najlepiej wyjąć delikatnie z doniczki i zobaczyć czy bryła korzeniowa jest bardzo przerośnięta co do przycięcia to daj ZDIĘCIE ;:108
ach jak trochę posypie teraz liśmi to się nie przejmuj i podlewaj najlepiej co jakiś nawozem do cytrusów :uszy
alka1236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2012, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A oto zdjęcia mojej rośliny:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
cytrusowy hubi
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 sty 2012, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Niech zgadne kupiona w warszawie u tomaszewskiego lub w makro ? najpierw uwolnij ją z tej drabinki bo widziałem te rośliny w rzeczywistości i przesadź do trochę większej doniczki tak o 3 cm większą widziałem że wszystkie mają przzerośniętą bryłę korzeniową jeżeli chodzi o cięcie to na razie niech zmężnieje po aklimatyzacij i po przesadzaniu jak sama sobie wyprostuje gałązki i będzie zielono ;:3
to wstaw zdięcie a ja ci powiem zachęcam do wstąpienia na ; http://www.cytrusy.net.pl/
alka1236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2012, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Uwolniłam już moją roślinę od drabinki, zakupiłam jej w makro, tylko w Praktikerze w Poznaniu. Dzisiaj kupiłam doniczkę, nie wiem, czy nie będzie za duża, ale niestety mniejszych nie było. Zaopatrzyłam się także w podłoże do cytrusów. Jutro przesadzę roślinę, zobaczymy jakie będą efekty :)
jinxmore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lip 2012, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Kalamondyna (Calamondin) uprawa

Post »

Od pewnego czasu moja kalamondyna gubi liście. Brązowieją i odpadają, ale duża część, a nawet większość tych odpadniętych, to jeszcze zielone liście, często jeszcze młode. Do niedawna wszystko było z nią w porządku. Nie wiem czy podlewam ją za mało czy za dużo, ziemie ma raczej mokrą, od czasu do czasu wystawiam ją na balkon, choć mniej bo, kiedyś słońce trochę poprzypalało jej liście. Być może ma za małą doniczkę? Albo potrzebuje jakiegoś innego nawozu niż uniwersalny? I czy można ją przesadzić do doniczki z ziemią uniwersalną? Tej do cytrusów nie mogę nigdzie znaleźć, nawet w tych dużych sklepach typu OBI czy Praktiker.
Dołączam do zdjęcia:
http://imageshack.us/photo/my-images/70 ... 636qs.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/835/dsc03638j.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/51/dsc03637cq.jpg


Bardzo proszę o pomoc!

Jeżeli zamiast zdjęć wyświetla się biały prostokąt (mnie czasem taki się pokazuje), to po kliknięciu na niego będzie zdjęcie, ewentualnie po prawej stronie w galerii jest również.
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

Gdy kalamondyna gubi liście, jest to najczęściej skutek przelania. Przesadź ją do ciut większej doniczki, możesz użyć ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu. Utrzymuj wilgoć, ale nie przelewaj. Co do wystawiania na dwór, to powinna tam przebywać od maja do końca września 24 h na dobę. Trzeba ją po prostu zaaklimatyzować, tzn. najpierw w cieniu, na kilka godzin, potem trochę na słoneczko, po kilku dnich może juz stać w pełnym słońcu. Mile widziane jest codzienne spryskiwanie wodą destylowaną lub deszczówką, wieczorem, gdy nie ma już słońca. Zapewniam, że nic jej nie będzie. Od trzydziestu lat hoduję rośliny cytrusowe i zawsze do pierwszych przymrozków przebywają na dworze. No i są w dobrej kondycji.
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
jinxmore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lip 2012, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie jak często powinnam ją podlewać? Wcześniej podlewałam ją 2 razy w tygodniu, teraz bardziej na oko, kiedy ma sucho, liści gubi bardzo dużo niestety. Można spryskiwać zwykłą wodą z kranu? Albo przynajmniej mineralną, tzn. źródlaną z takiego 5l baniaka? Od kilku dni spryskuję jej liście, ale właśnie wodą z kranu.

A odnośnie przesadzania, to musi to być koniecznie ziemia do cytrusów czy może być ta tzw.uniwersalna?

Jeszcze pod koniec marca miała tyle liści:
Obrazek
Teraz tyle :( :
Obrazek
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

Wodą z kranu nie bardzo, bo tworzy sie brzydki osad. Można ewentualnie przegotować i spryskiwać po wystygnięciu i odstaniu. Co do ziemi, porawiłem poprzedni post, więc spójrz wyżej. :D
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
jinxmore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lip 2012, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

Ile mniej więcej tego perlitu dodać do większej doniczki?
Awatar użytkownika
krzand
100p
100p
Posty: 116
Od: 27 maja 2011, o 23:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

ziema-perlit 3:1
Pozdrawiam serdecznie, Krzysztof
jinxmore
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lip 2012, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kalamondyna, chora?

Post »

Dziękuję bardzo za pomoc :) Jutro ruszam do sklepu po perlit i będę reanimować moją ukochaną roślinkę :)
alka1236
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2012, o 19:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Po przeprowadzce do 2 mieszkania (w czerwcu) straciła bardzo dużo liści. Cały czas podlewam ją wodą z nawozem (połową zalecanej miarki) Zaczynam się o nią martwić, bo dopiero teraz od tego czasu wypuściła nowe liście, a teraz znów będę zmuszona ją przewozić :(




A tutaj są zdjęcia mojej rośliny:

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”