Borówka amerykańska - 2cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
lord_black
50p
50p
Posty: 99
Od: 3 wrz 2011, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wodzisławia(nie śląskiego)

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

W jednej z krakowskich szkółek widziałem w tym tygodniu krzaczki borówki wielkości dochodzącej do metra i to w cenie 14zł...niestety była tylko odmiana chandler i bluecrop, a obie te odmiany już posiadam. Może komuś szukającemu sadzonek w Krakowie przyda się ta informacja :wink:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
betka888
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 kwie 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Słusznie pisze mr25ur, nic przy borówce nie wycinać. Teraz juz o tym wiem z własnego doświadczenia. Rok temu wyrosły mi takie własnie "wilki". Mąż nawet chciał je wyciąć, ale gdzies doczytałam, że nie należy. W tym roku te nowe pędy, już niektóre ładnie rozgałęzione, mają pąki kwiatowe, co mnie bardzo cieszy.
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

U mnie już pąki kwiatowe ładnie widać jak się rozdzielają więc dokładnie widać czy będzie kwitła czy nie.
Nie wiem jak u was.
Jedna borówka w tunelu w donicy już chce kwiaty rozwijać :D Zainstalowałem tam BlueCrop'a dla eksperymentu
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

U mnie podobnie. Borówki będą wkrótce kwitnąc :tan . Mam nadzieję, że ich nie wymrozi.
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Dorkosa, przeczytałem Twój post z 12.38, ale zdjęcia nie widziałem. Chyba dołożyłaś później.
Piękne okazy - te 2 długie pędy ;:333 . Pozostałe też.
Gratuluję.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
dorkosa
200p
200p
Posty: 344
Od: 23 lut 2012, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Nie dziękuję. Borówki (całe 7 sztuk) wsadzone dwa lata temu. Cztery wyglądają podobnie, tzn. mają takie dłuuugie pędy, reszta jest raczej niższa. Dodam, że są marketowe, ale starałam się wybierac ładniejsze egzemplarze. Z tego co wiem to są trzy różne odmiany, ale dokładnie nie pamiętam. Jedyny zabieg jaki wykonałam, to w momencie sadzenia wsypałam pod nie dużo kwaśnego torfu. Plus odrobina nawozu ogólnego stosowania. No i jak owocowały musiałam je trochę okryc. Było sporo amatorów na moje owoce....ptaszyska :twisted:
W tym roku znów podsypałam torfu i zasypałam towarzystwo korą. Ogólnie uważam, że borówka to mało wymagająca roślina. A może po prostu niechcący wybrałam odpowiednią roślinę do warunków panujących w moim ogródku.
pozdrawiam
Pozdrawiam, Dorota
Moje pupilki: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=60009" onclick="window.open(this.href);return false; Wymienię, kupię, sprzedam: http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 11&t=59803" onclick="window.open(this.href);return false;
Przepraszam, ale nie działa u mnie klawisz 'alt+c'
Awatar użytkownika
romix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 22 paź 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie - południe 6a/6b

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

dorkosa pisze: No i jak owocowały musiałam je trochę okryc. Było sporo amatorów na moje owoce....ptaszyska :twisted:
No właśnie.
U mnie w tamtym roku było sporo owoców, ale jak były zielone.
Po dojrzeniu jakoś szybko znikły.
Nie wszczynałem śledztwa. Uznałem, że domownicy zjedli, choć wydało mi się to trochę podejrzane.
Nikt się nie przyznawał ;:224 .
W tym roku też okrywam.

Pozdrawiam :wit
Więcej osiągniesz uśmiechem, niż wyrąbiesz mieczem (William Szekspir).
Pozdrawiam serdecznie, Romek. Zielono mi
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

romix pisze:
dorkosa pisze: No i jak owocowały musiałam je trochę okryc. Było sporo amatorów na moje owoce....ptaszyska :twisted:
No właśnie.
Po dojrzeniu jakoś szybko znikły
Pozdrawiam :wit
Kiedyś dwa paszkoty nakryłam o 5 rano na borówkach od razu firanki poszły w ruch :wink:
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

BlueCrop z dziś w tunelu w donicy
Zastanawiam się czy wynosic go w czasie kwitnienia , coby go pszczółki zapylały.

Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Pewnie nie zaszkodzi, tylko donica też pewnie waży trochę? Ew. dogadaj się z małolatem z sąsiedztwa, pożycz deskorolkę i jako lawetka :D
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
szkwiatkowski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 25 maja 2010, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Syringa pisze:Czy borówkę można przyciąć nisko? Mam dwie, które wygladają jak nieszczęscie, były zaniedbane, wysokie chwasty i śnieg przyklepały je do ziemi, teraz mają po dwie leżące gałązki, z których wyrosły pionowo w górę jakby "wilki". Czy coś z nich jeszcze będzie?
cytat z książki A. Mika "Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych"

Cięcie borówki wysokiej
Borówki wysokie, zwane też amerykańskimi ze względu na pochodzenie, sprzedawane są w pojemnikach. Można je sadzić o każdej porze roku.

jeśli po posadzeniu wyrasta kilka symetrycznie rozłożonych pędów to cięcie nie jest konieczne. Czasem jednak posadzona borówka daje tylko jeden silny pęd. Trzeba go skrócić już na początku lata lub rok później na wiosnę, aby się dobrze rozgałęził.

Borówka wydaje na pędach młodych, 1-3 letnich ładniejsze owoce niż na pędach starych. Przeciętna liczba głównych pędów w krzewie powinna wynosić 6-8.

Owocujące krzewy prześwietlamy w miarę potrzeby późną wiosną, wycinając gałązki pokładające się i zwisające tuż nad ziemią. Zastępując w ten sposób stare gałązki młodzymi. Silne pędy można skracać wiosną lub latem aby się rozgałęziły.

Sposób cięcia borówki wysokiej:
1. wycina się pędy zasychające, chore lub uszkodzone;
2. następnie wycina się wszystkie najstarsze.
Cięcie zmierza do tego aby krzew miał luźną budowę
Awatar użytkownika
renzal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6239
Od: 13 maja 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Płocka

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

Co do cięcia pokładających się gałęzi jestem za! Ślimory mają za łatwo dobrać się do owocków. ;:124
pozdrawiam Renata Pod Jesionem cz.5 ,czyli: akt V dramatu!
Ciągle marzę, że w tym roku uporządkuję mój ogród. (nowy rok - już szósty - nowa nadzieja ;:306 )Nadzieja umiera ostatnia...
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Borówka amerykańska - 2cz

Post »

ślimory to jedno, mniejsze zło, gorsze od tej czarnej zarazy mogą być choróbska z takiego leżącego pędu, pleśnie i inne grzybowe...
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”