Szklarnia ,jak zbudować i inne doświadczenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
_fox_

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

To chcesz jakiegoś kolosa chyba postawić :) wysokość ściany bocznej 220 cm to ile w szczycie będzie ??

Ja robiłem z okien 145 cm + pustak suporeks i jest OK a jestem niewiele niższy od Ciebie :) ale wyższa podmurówka to lepsze rozwiązanie niż okno na okno, a ogólnie to jakie gabaryty planujesz ?? długość, szerokość.
Co do folii na dachu, to niestety nie jest to samo co szkło i temperatura niższa.
h2oMarkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 kwie 2012, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Hehe no pewnie kolos.
Ale na poważnie to planuje zrobić szklarnię o wym. 6x4 lub większą wszystko zależy jak okna zpasują.
Czyli uważasz ze wysokość 160cm w zupełności wystarczy?
Tylko nie mam żadnych suporeksów czy innych tego typu pustaków tylko zwykła cegłę tak więc czeka mnie trochę murarki.
Co do dachu to mam na tyle okien tylko tak sobie myśle że jak spadnie śnieg to z tych okien tak łatwo nie spłynie bo ramy okienne będą go trzymać. Czy to nie jest ryzykowne? Śnieg trochę waży. Oczywiście będzie spory spadek ale i tak snieg będzie zalegał.
_fox_

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Myślę że powinna ta wysokość wystarczyć, przecież ścieżki tam nie będzie , a każde 10 cm dalej od ściany to już będzie wyżej. Jeśli chodzi o śnieg to prawda że zsuwa się słabo, ale jeśli konstrukcja będzie solidna to bez obaw :) Ale może ktoś inny ma inne zdanie i też się wypowie. Dodam że stawiałem u siebie szklarenkę 3x8m część była przy budynku / dach jednospadowy/ a część po za, i dach dwu spadowy i ze śniegiem nigdy nie było problemu, wietrzniki też trochę go trzymały, ale przestała ponad 20 lat. Kątownik 40x40 i teownik 30x30 szkło 4 mm. Fakt że było CO ale nie zawsze miałem uprawę całoroczną.
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Doczekałam się szklarni ;:138 Co prawda jeszcze nie ma dachu ale na dniach będzie :tan Postaram się chronologicznie powklejać fotki :wit

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dach będzie z folii. Mam nadzieje, że na dniach pokaże rezultat końcowy. Jestem bardzo dumna z M. dobry z niego chłopak :D bo wszystko zrobił sam, ja tylko trzymałam jak kazał ;:168
_fox_

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Widzę że to nie szklarnia :) to mały kombinat :;230
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

:;230 :;230 Tyle mieliśmy okien, dwa lata M zbierał. Jak macie jakieś pytania to zadawajcie, M służy pomocą :wit
h2oMarkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 kwie 2012, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Ja też już finiszuje, jutro kładę folie na dach ;:138 i mam nadzieje ze dam tez radę wysadzić pomidorki.
Moja jest troszke mniejsza i ma 5,60mx4m.
Postaram sie tez wrzucić fotki jak będzie gotowa.


Romaszka mam jeszcze jedno pytanko.
Jakie wysokie macie te okna?
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Mąż już śpi, jutro się zapytam albo zmierzę ale tę wszystkie okna to standardowe z bloku z tym, że podwaliny mamy wysokie i dla tego wyszło dobrze. Ale M lepiej to wytłumaczy :wit
h2oMarkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 kwie 2012, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Uroczyście ogłaszam że szklarnia ukończona!!!!!!!! HUUUUUURRRA HUUUURA.
Teraz zabieram sie za wysadzanie pomidorków.
h2oMarkam
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 kwie 2012, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Witam!
Szklarnia ukończona, pomidorki posadzone ale!!
Mam takie pytanie. Czy szklarnia musi być szczelna?
Chodzi mi o to czy mogą być lekkie nieszczelności, oczywiście nie dziury na 10cm czy więcej.
Mam wrażenie jakby temperatura w szklarni zbyt szybko spadała wieczorem i w nocy.
zastanawiam sie czy te moje małe szczeliny mogą być tego przyczyną. Ktoś tutaj na forum pisał o piance montażowej do uszczelnienia połączeń. Co o tym sądzicie?
Czy szklarnie należy zamykać wcześniej aby temperatura nie spadła za bardzo, czy otwieracie wasze szklarnie na cały dzień aby był przewiew?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Wprawdzie mam tunel, nie szklarnię, ale:
wysadziłam pomidory dopiero 12 maja, akurat potem jednak przyszło ochłodzenie i deszcze ( u mnie nie było przymrozków);
cały czas mam otwarty tunel, nie wiem czy tak być powinno wg specjalistów,
ale ja uważam, że jest tak lepiej dla pomidorów,
w tunelu wieczorem spada temperatura i jest ciut chłodniej niż na zewnątrz,
dlatego sobie pomyślałam, że nie ma sensu zamykać pomidory w wilgotnej chłodni,
dzięki temu przynajmniej nie są takie pokryte rosą rano i chyba właśnie jest to lepsze.

Mój tunel można powiedzieć, że stoi w lasku, więc troszkę zacisznie też ma.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
beza52
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 25 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Witam, :wit Tadeusz 48 mam do ciebie pytanko. :D ..mam już tunel foliowy ,krzaczki posadzone, ładnie się przyjęły, obecnie zaczęły kwitnąć...ale patrząc na twoje .dorodne pomidorki to zauważyłam że nie ma liści. i chciałabym wiedzieć kiedy i ile obrywa się te listki z krzaczka , pozdrawiam cieplutko wszystkich z nad morza ;:3
wrota myśli,podróż ust...
Borek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lis 2012, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szklarnia na działce .....

Post »

Mam problem i mam nadzieję, że doświadczeni forumowicze mi doradzą co mam z tym zrobić ;:180

Mianowicie mam do zagospodarowania teren 4x4 metry obudowany z 4 stron - od wschodniej, północnej i południowej strony ściana ma wysokość 2,5m a od zachodniej 2m + na środku wejście (bez drzwi). Poziom 0,5 m poniżej gruntu. Podłoga jest wybetonowana, ale mogę wrzucić ziemię albo chociaż rośliny w doniczkach bym chciała tam trzymać... Czy jest sens przerobienia tego na szklarnię ze skośnym dachem czy to jednak się nie nadaje ze względu na betonowe ściany? Bo jak tak patrzę to szklarnie mają wszystkie ściany z folii/szkła :/ Lub macie może jakieś pomysły co można z takim czymś wykombinować? Najchętniej wykorzystałabym to do uprawy ziół, ale jestem otwarta na propozycje również pod kątem nieroślinnym... ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”