Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
puczipuczi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 paź 2006, o 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Fikus Benjamina - choroby i szkodniki

Post »

Witam forumowiczow i prosze o porade. Mam duzego fikusa benjamina - ok. 1.50m. Wiosna wystawilam do ogrodu i pieknie sobie rosl. Oczywiscie, zanim przyszly mrozy, wstawilam do mieszkania i zaczelo sie. Zrzuca liscie!!! Baczylam by ustawic go tak jak stal w ogrodzie czyli nie przekrecilam go ale jednak zmienilam miejsce. Czy to oznacza jego koniec? Czy zrzucanie lisci to tylko objaw adaptacji? Czy ktos mial juz taki problem z benjaminem? Nadmieniam, ze zraszam i uchylam okno z uwagi na kaloryfery.

Czy powinnambyla wystawiac rosline do ogrodu w czasie wiosenno-letnim?

Z gory dziekuje za rady i przepraszam za brak polskich znakow.
PP
Przepraszam za pisownie. Nie posiadam polskich znakow.
puczipuczi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 paź 2006, o 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Jeszcze slowo dodatkowe

Post »

Mam rowniez benjaminka o lisciach plamiastych, mniejszy - ok. 80 cm. Tez wstawilam z ogrodu do mieszkania i jemu nic sie nie dzieje. Nie gubi lisci tak jak ten wczesniej wymieniony.

Nie wiem na czym polega roznica i co mam robic.
Przepraszam za pisownie. Nie posiadam polskich znakow.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Opadanie liści często występuje u figowca benjamińskiego. Główne przyczyny tego zjawiska to niska wilgotność powietrza, niedobór światła, silne przesuszenie podłoża w doniczce oraz uszkodzenie systemu korzeniowego przy przesadzaniu roślin. Opadanie liści fikusów występują również przy zmianie warunków uprawy, przenoszeniu roślin ze szklarni do mieszkania. Utrata liści przez figowca beniamińskiego nie oznacza końca życia tej rośliny, po pewnym czasie, wypuszcza on młode listki, dlatego nie należy zaprzestać nawadniać roślinę...
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Mój benjaminek zachowuje się podobnie. Zawsze dzieje się tak wraz z nadejściem jesieni. Podejrzewam, że to w dużej mierze wpływ suchego powietrza. Ja swojemu staram się ulżyć poprzez codzienne spryskiwanie. Liście co prawda opadają ale w mniejszych ilościach. Co do światła to na zimę ustawiam go na parapet okienny od strony południowej aby miał jak najwięcej słońca. Jednej zimy opadły prawie wszystkie liścia ale poczekałem do wiosny i wyrosły nowe. :D
pietrak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 1 lis 2006, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Opalenica
Kontakt:

Post »

Podstawową przyczyną opadania liści u fikusa benjamina jest niedobór światła jesienią.
Roślina przrzedza się, aby wszystkie pozostałe na niej liście miały wystarczającą ilość światła do fotosyntezy. W ten sposób broni sie przed ujemnym bilansem energetycznym - mniejsza fotosynteza niż bieżące zużycie wytworzonych substancji odżywczych.
Pozdrawiam
Darek
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Heliotropizm to pęd do słońca ,potrzeba muskania promieniami i korzystania z niego pełną swą powierzchnią.
Niektóre rośliny tak mają,bez tego nie byłby u nadwrażliwych możliwy cykl zamykania główek/stulania na noc/, inaczej też wykorzystują fotony do fotosyntezy.
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post »

Ogonek liściowy nie może ustawić liścia do pozycji w której spełnia on warunki fotosyntezy.Każdą zmiana położenia powoduje zrzut liści które nie biorą udziału w gromadzeniu substancji zapasowych /roślina traktuje jako niepotrzebne i zbędne/. Oczywiście to nie jest jedyny powód, ale w/g mnie najważniejszy.
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Awatar użytkownika
Paweł88
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 1 lis 2006, o 21:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post »

Mój trzy lata temu też prawie całkiem wyłysiał do tego stopnia, że wydawało mi się, że posłuży już tylko jak miotła do zamiatania. Zostawiłem go jednak do wiosny i wtedy wypuścił pełno nowych liści. I teraz żałowałbym, gdybym go wtedy wyrzucił. Teraz całkiem ładnie rośnie a po ścieciu czubka ładnie rozrósł się na boki. :D
Pozdrawiam
puczipuczi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 14 paź 2006, o 22:13
Lokalizacja: Warszawa

Fikus powraca do zycia!!!

Post »

Witam,
Opadly liscie z fikusa (zamiatalam na szufelke tyle ich bylo). W panice poprosilam o rady. Dzięki za nie, bardzo!
Mam dobra wiadomosc! Fikus zaczal puszczac takie ilosci nowych listkow jakby byla wiosna. O dziwo wiecej nowych rosnie od strony pokoju a nie od okna a stoi przy oknie!!! Taki on kaprysny :lol:

Pozdrawiam,
PP
Przepraszam za pisownie. Nie posiadam polskich znakow.
Awatar użytkownika
ola177
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Mój beniaminek też gubi liście. na wiosnę stracił wszystkie, chcąc go wyrzucić wystawiłam go na balkon i zapomniałam o nim. Jesienią okazało sie ze wypuścił nowe listki więc powrócił do łask trafił znowu do mieszkania. Teraz znów traci liście i nie wiem co robić. Podlewam go raz w tygodniu, nie ma żadnych szkodników.
Domicjana

Post »

Może ma za ciemno, za mokro lub za sucho, nie ma co jeść, za suche powietrze. Gdybam bo nic na ten temat nie piszesz.
Awatar użytkownika
ola177
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sty 2007, o 13:19
Lokalizacja: lubuskie

Post »

Nie ma ani za sucho ani za mokro ani za ciemno... Nawoże też go odpowiednio, więc chyba po prostu kwiatek mnie nie lubil.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Beniaminy są wrażliwe na suche powietrze i ciepło, zimą powinny być trzymane w temp. ok 10-14 stopni bo muszą odpocząć od intensywnego okresu wegetacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”