Przesadzanie truskawek

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

elorek
Na truskawkach głównie żeruje opuchlak rudonóg, spotykane są także opuchlak lucernowiec, chropawy i ciemny.
Na rośliny wychodzą nocą i żerują na liściach, larwy ich zjadają drobne korzenie i wygryzają dziury w grubszych. Uszkodzenie korzeni powoduje osłabienie wzrostu, doprowadza do więdnięcia i zasychania roślin. Najbardziej głodne są tuż przed przepoczwarzeniem, co ma miejsce w glebie pod koniec kwitnięcia truskawek. W okresie owocowania chrząszcze wyłażą z ziemi i zaczynają wcinać listki wygryzają w nich dziurki i półkoliste zatoki na brzegach liści. samica może złożyć nawet do 600 jaj koło krzaczka. Ale nie tylko te :zwierzaki: lubią mieszkać po trawnikiem i bardzo im smakują truskawki.
Każdy kiedyś coś zaczynał :wink: ja też uczyłem się na błędach, bądźmy dobrej myśli czasami problemy nas omijają.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
ona_Z
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 kwie 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs dziękuję. Wydajność rzędu 1 truskawka z 1 krzaczka będzie zadowalająca ;:108
... a w ogródku fajnie jest ... to podśpiewuję ja, Zosia :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

ona_Z
Nie wiem jakie posadziłaś te truskawki zwykłe czy powtarzające. jakie duże były te sadzonki.
Wydajność na pewno będzie lepsza, w następnym roku, w tym powinno się obciąć kwiatki, nie dopuścić do owocowania, taka truskawka się lepiej ukorzenia, sadzonki pięknie rosną i są lepiej przygotowane do pierwszej zimy bez :mamy: W powtarzających wystarczy obciąć tylko pierwsze kwiatki.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
ona_Z
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 kwie 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs pisze: Nie wiem jakie posadziłaś te truskawki zwykłe czy powtarzające. jakie duże były te sadzonki.
Wydajność na pewno będzie lepsza, w następnym roku, w tym powinno się obciąć kwiatki, nie dopuścić do owocowania, taka truskawka się lepiej ukorzenia, sadzonki pięknie rosną i są lepiej przygotowane do pierwszej zimy bez :mamy: W powtarzających wystarczy obciąć tylko pierwsze kwiatki.
Pozdrawiam.
Naprawdę ? ;:145 Kurczę a ja naiwna myślałam, że cosik jednak zbiorę. Sadzonki niezbyt duże i na pewno nie jest to odmiana powtarzająca owocowanie. Raczej jakieś deserowe. Ale to nie zmienia faktu, że z żalem będę musiała obciąć kwiaty. Mam jeszcze jedno pytanie. Wydaje mi się, że truskawki kwitną nierównomiernie tzn. kwitnienie jako takie trochę trwa. Czy mam pilnować i powycinać wszystkie kwiaty i tzw. wąsy ? Czy tylko kwiaty ?
Pozdrawiam :)
... a w ogródku fajnie jest ... to podśpiewuję ja, Zosia :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

ona_Z
Nie musisz biegać po zagonku i pilnować każdego kwiatka, wystarczy jak je zetniesz 2 razy, nic się nie stanie jak pozwolisz pierwszym kwiatkom zmienić się w zielone małe truskawy i je obetniesz-będzie bolało :wink:
Pytałem o wielkość sadzonek, bo gdyby były naprawdę wielkie tzw.A+ to można by było odpuścić obcinanie kwiatków, ale jak maleńkie to do strzyżenia.
Jeśli chcesz powierzyć zagon to wąsy zostaw do końca lata wykop z ziemi i wsadź na nowe miejsce. Jeśli masz zamiar tak zrobić to może warto się zastanowić nad jakąś inną odmianą owocującą w innym terminie?
Nie będziesz powiększać zagonu to wąsy trzeba poobcinać, najlepiej poczekać aż będzie ich dużo i zanim się wrosną w ziemię.
Może zostaw ze dwa krzaczki z kwiatami, to chociaż będzie kilka owoców na otarcie łez :wink:, ale i tak owoce w pierwszym roku na krzaczkach sadzonych wiosna są takie sobie.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
ona_Z
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 kwie 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs
A więc nie wszystko stracone! Wypadałoby zostawić kilka kwiatów - przynajmniej dowiem się, co za cud posadziłam i czy warto się nad nimi pochylać :wink: Że sadzonki truskawek mają swoją klasyfikację, to nie wiedziałam. Znaczy sporo się jeszcze muszę nauczyć. Z tą inną odmianą, owocującą wcześniej lub póżniej, to bardzo dobry pomysł - dziękuję - wykorzystam go na pewno.
Pozdrawiam.
... a w ogródku fajnie jest ... to podśpiewuję ja, Zosia :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

ona_Z
Truskawki zbiera się 3-4 lata potem owoce robią się drobne a walka z zielskiem to istny koszmar.
Dlatego co roku powinno się dosadzać troszkę truskawek. w taki sposób masz ciągłość owocowania. Po 3 latach zbiorów powinno się osunąć stare sadzonki. Najwięcej owoców jest na krzakach w drugim roku zbiorów czyli na tych posadzonych teraz wiosną dopiero w 2014 będzie duży zbiór.
Tak mają swoja klasyfikacje chodzi tu o wielkość sadzonek i systemu korzeniowego
A+ to krzaczek który ma bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy i średnicę sadzonki bodajże ponad 1,1 cm, są dość drogie w porównaniu z np klasą A, ale na takich sadzonkach sadzonych wiosna nie trzeba obcinać kwiatów, mogą śmiało owocować.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
ona_Z
50p
50p
Posty: 69
Od: 9 kwie 2012, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

majs pisze: Ja sadzę frigo drugi dzień, kwiecień to bardzo dobry czas na sadzenie truskawek.
Co to jest frigo ?
... a w ogródku fajnie jest ... to podśpiewuję ja, Zosia :)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

ona_Z
Są to sadzonki pozyskiwane jesienią, mają obcięte wszystkie liście,i takie golasy bez liści wędrują do chłodni i są przechowywane w tem. około -2 stopni. jednym słowem korzeń i kilka krótkich około 2 cm, na pierwszy rzut oka to coś co nie nadaje się do sadzenia, a przynajmniej tak wygląda.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Ja robię w ten sposób że swoje truskawki mam okryte czarną folią i ponacinane otwory na krzaczki. Dokładnie co drugi rok odkrywam folię wzruszam motyką ziemię wokół roślin i dosadzam odrosty które pojawiają się wokół grządki. Na wielkość i ilość owoców absolutnie nie narzekam. Historia jest taka że swoją działeczkę sprzedaję jesienią ponieważ kupiłem niedaleko nową. Chcę jedną grządkę porwać i przesadzić na nową działkę. Resztę chcę zostawić dla tego kto ją kupi ode mnie. Stąd moje pytanie czy można to uczynić teraz końcem kwietnia powiedzmy. Truskawki są naprawdę dobre i nie chce bawić się w kupno nowych, w moim przypadku to przecież bez sensu ;)
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Marek-BB
Widzisz dosadzasz nowe a co by było gdybyś nie dosadzał?
Wtedy zostałyby się same starocie, schorowane i z poziomkami zamiast truskawek.
Pewnie, że możesz już przesadzać, ja bym wybrał osobniki sadzone rok temu, i dosadził troszkę nowych z odrostów.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

No to tak zrobię dzięki :) A co z gruntem. Na nowej działce oprócz drzew sama trawa, przygotowaliśmy parę grządek, obsypałem i przekopałem je obornikiem bydlęcym, takim kupnym suszonym. Czy pod truskawki teraz też taki można zastosować przed posadzeniem?
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Przesadzanie truskawek

Post »

Marek-BB
Z obornikiem suszonym możesz postąpić tak jak to opisałeś.
jak już pisałem wcześniej ta wieloletnia trawa to nic dobrego, a zwłaszcza to co pod nią siedzi, i to chyba nie tylko dla truskawek. ładować kupę chemii? to chyba nie własnej działce.
Ja użyłbym może nicieni- ekologicznie, bo naprawdę nie wiadomo co tam jest. Jak będziesz kopał to zwróć uwagę czy w ziemi nie ma jakiś żyjątek i niechudzi tu o dżdżownice tylko o larwy, cienkie małe glisty i inne dziwactwa.
brak polskich znaków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”