Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
marysia_leonek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2012, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grajewo

Re: truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

Witam. Wczoraj posialam truskawke wiszaca ile mam czekac az wykielkuje? czy to nie za wczenie? sialam do doniczek . jak duzych doniczek potrzebuje ta truskawka?
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

Jaką truskawkę by nie wsadził do doniczki to każda będzie wisząca, jedna mniej druga więcej to zależy od gatunku i jakie ma on długie odrosty.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
marysia_leonek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2012, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grajewo

Re: truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

na opakowaniu jest napis NASIONA TRUSKAWKA Fragaria x ananassa dlugie wiszace pedy na zdjeciu
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

marysia_leonek
Widzisz do niedawna sprzedawano truskawki pnące :) coś takiego nie istnieje. Teraz sprzedają wiszące, a to tylko haczyk na klienta. Praktycznie każdy gatunek truskawek z gruntu można wsadzić w donicę i będzie zwisał, tak jak Fragaria X ananassa.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

A i sprzedawcy kuszą że wiszące/pnące owocują calutki rok...
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

Odmiany powtarzające owocują cały sezon od lata do późnej jesieni.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

Ale cały czas po kilka owoców, czy w dwóch turach? Różnie można wyczytać.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawka wiszaca pielęgnacja?????

Post »

mr25ur
Odmian powtarzająca to taka która kwitnie i owocuje nieprzerwanie przez kilka mc.
Nie można liczyć na to ,że będzie na niej jednorazowo tyle owoców, co na normalnej truskawce, powtarzające dają jednorazowo dużo mniej owoców, ale licząc zebrane kilogramy wychodzą lepiej.
Są też gatunki które potrafią zaowocować w sprzyjających warunkach dwukrotnie, ale nazwa powtarzające raczej do nich nie pasuje.
Pozdrawiam.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

No to jutro szykuje mi się ostateczne przygotowanie walców do sadzenia truskawek. Poczytałem rad majsa, gdy mu się łokieć rozruszał i mój pomysł jest taki:
Zamówiłem 100 sadzonek (po 25 sztuk) odmian: Honeoye, Kent, Kama i Pandora. Mają przyjechać we wtorek, więc jeszcze troszkę czasu mam na dopieszczenie walców. :wink:
W środę w najbliższym sklepie ogrodniczym spodziewają się truskawki powtarzającej, bodajże Selwa :?: i poluję na 10 sadzonek, no może 20. :wink:
Poza tym mocno myślałem nad pomysłem majsa o ciętych petach, czy też rurkach PCV wsadzanych w walec. Otóż zakupiłem 3 sztuki dwumetrowych rur PCV o fi 110mm. Policzyłem, że z jeden rury wyjdzie mi 8 sztuk ciętych pod kątem 45 stopni kawałków rury o długości 25cm w dłuższym wymiarze. Ponieważ w truskawniku zamierzam umieścić 32 krzaki z boku i 3 na górze, wyszło mi, że muszę kupić 3 rury na jeden walec. Jutro planuję na działce pociąć i umieśćić rury w walcu. Aparat fotograficzny, już zapakowany, więc zobrazuję swoje dokonania :wink:
Tak planuję zrobić jeden walec, reszta będzie instalowana wg. mojego pierwotnego pomysłu, tzn. robienia kieszonek i tam wkładanie sadzonek. Planuję też okryć całość białą włókniną, w której porobię dziury na szadzonki. Zmniejsze w ten sposób grzanie słońca w czarną agrotkaninę.
To na razie tyle, a jutro postaram się wrzucić parę zdjęć.
Pozdrawiam i dzięki majs za pomysły i proszę o więcej :wink: :wit
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

Slawgos
Selwa jest podobno mało smaczna i plantatorzy od tego gatunku uciekają, obecny hit to podobno Evie II. Pandora wielkie owoce i bardzo plenna ale potrzebuje zapylacza, z tego co pamiętam a mogę się mylić to jako zapylacza sadzili Alfe, Bogote Vicanta(oba gatunki wrażliwa na pleśń i miękkie owoce) chyba jeszcze Florence i Malwinę. Na pewno znajdziesz na forum coś gdzieś kiedyś widziałem.
Fajnie , że mogłem się do czegoś przydać.
Hanoye na pewno zaowocuje pierwszy to bardzo wczesny gatunek ale owoc musi być całe dojrzały bez białych końcówek inaczej jest mało smaczny
http://youtubevideo.isgoodness.com/watc ... PbIz_QI4V0
http://youtubevideo.isgoodness.com/watc ... PBUIl6z5xw
Tu też są ciekawe pomysły łamania schematów
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

majs -
Selwa jest podobno mało smaczna i plantatorzy od tego gatunku uciekają, obecny hit to podobno Evie II.
Jak się nie ma co się lubi, to... Tylko taką truskawkę powtarzającą znalazłem w okolicy. Rodzina i tak będzie się cieszyć. :wink: Te cztery odmiany zamówiłem u Państwa Niewczas. Z tego co wyczytałem w necie, to dodają do zamówienia sadzonki truskawek, gdy brak zapylacza, więc myślę, że nie będzie źle. Aha- napisz coś jeszcze, czym spryskać sadzonki przeciw grzybom. Bo gdy w ogrodniczym poprosiłem o środek, który podałeś (Aliette), to pani powiedziała, że to środek do iglaków, ale raczej na pewno nie do truskawek. :D
PS Coś Twoje linki nie działają. :(
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

Slawgos
To ta pani powinna dostać zakaz sprzedaży środków ochrony roślin skoro wie tylko tyle co napisali na opakowaniu, a każda firma która przepakowuje ten środek pisze co chce na jednym napiszą do iglaków bo akurat jest taka potrzeba a na drugim do krzewów liściastych
Aliette- to środek o działaniu układowym, stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie, stosuje się go zapobiegawczo na plantacjach truskawek- przed sadzeniem moczone są korzenie, jest to chyba jedyny środek dostępny i dopuszczony do użycia który potrafi ograniczyć rozwój wertycyliozy. Przeciwko szarej pleśni ja stosuje fungicyd o nazwie Switch, to się stosuje dopiero jak kwitną i nie wiem czy tobie będzie potrzebny.
http://youtubevideo.isgoodness.com/watc ... PbIz_QI4V0
http://youtubevideo.isgoodness.com/watc ... PBUIl6z5xw
Teraz powinny działać, po pierwszym filmiku jest jeszcze kilka.
brak polskich znaków
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Truskawka łamiąca schematy

Post »

majs-
Aliette- to środek o działaniu układowym, stosuje się go zapobiegawczo i interwencyjnie, stosuje się go zapobiegawczo na plantacjach truskawek- przed sadzeniem moczone są korzenie...
Hmmm... Z tego co pamiętam, to pani ze sklepu pokazując mi ten środek, mówiła (a właściwie czytała :wink: ), że należy rozpuścić w wodzie i opryskać. Nawet były podane proporcje, ale nijak nie przypominam sobie, by coś pisali w ulotce o moczeniu korzeni. Rozumiem, że proporcje są takie same, jak przy opryskiwaniu?
P.S. Filmiki już śmigają, ale widzę, że są to te same linki, co podawałeś 10 kwietnia. :wink:
Powtarzasz się majs :D Dawaj cos nowego. :wink:
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”