Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
snoopy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 kwie 2012, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Witam!
Jestem na etapie wykończenia budowy domu i zastanawiam się jakimi drzewkami najlepiej odgrodzić się od sąsiadów?Co Państwo by mi polecili? Zaznaczam,że nie mamy z mężem zbyt dużych możliwości finansowych ;) zależy nam również na tym,by drzewek nie trzeba było zbyt często nawozić...Kiedy najlepiej jest je posadzić?
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie!
majka100
100p
100p
Posty: 102
Od: 13 lut 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Kiedy ja budowałam dom posadziłam zwykłe tuje i jałowce. Przekonałam się, że tuje to bardzo wdzięczne rośliny. Nie wymagają częstego nawożenia. Ja to robię tylko na wiosnę. Można je przycinać. Na rynku istnieje wiele odmian, ja mam te najzwyklejsze. Jak jest z ceną to nie wiem bo kupowałm je dawno. Co do jałowców to nie polecam, kiedy wyrosną stają się nieładne i bardzo kują. Poza tym jeśli zależy Ci na szybkim wzroście to jałowce nie są dla Ciebie. Jeśli już zdecydujesz się na tuje, to radzę często kosić trawę pomiędzy nimi. Ja w tamtym roku o tym zapomniałam i zarosły mi pokrzywy a później była masakra z ich wyrywaniem. :D
Pozdrawiam
Maja
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Podczepiam się pod pytanie. Sam szukam jakiś ciekawych i niedrogich roślin by odgrodzić się od sąsiadów (stodoła, rupieciarnia etc.). Wykluczam jednak na wstępie żywotniki :twisted: Czemu? Po prostu odrzuca mnie widok domku otoczonego szpalerem żywotników - szczególnie gdy właściciele postawią sobie 'wypasioną' willę, a nie mając pomysłu lub idąc za 'modą' nakupują ciężarówkę 'tujek' obsadząc nimi działkę i posieją trawnik ;:219 Bez obrazy :wink: Chyba, że to kwestia finansowa i wybór typu: mieć żywopłot z żywotników czy nie mieć i widzieć oborę/chlew(pod każdą postacią) tudzież warsztat samochodowy to mogę zrozumieć :wink:

Na razie mam pomysł na żywopłot wysoki, który zasłoni stodołę. W tym celu wykorzystałbym świerki pospolite - dobrze znoszą cięcie i można je zagęścić. Trzeba będzie co prawda poczekać sobie na efekt paręnaście lat ale myślę, że warto.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Liściaste mogą być? Bo jeśli tak to: głóg, antypka, forsycja, ligustr, pęcherznica, śnieguliczka, kalina koralowa, dzika róża, tawuła szara czy van Houtta, niższe piętro (do 1-1,5m) pigwowiec, porzeczka, róża pomarszczona, z bardziej ekspansywnych ałycza, tarnina i czarny bez, można to urozmaicić np. jarzębiną, leszczyną czy brzózką. Z iglastych polecam modrzew, świerk pospolity czy cis. Popieram walkę z wszechobecnymi tujami!
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Cis jak najbardziej - szczególnie dekoracyjny jak obsypie się masą jaskrawoczerwonych owoców na tle ciemnej zieleni. Poza tym w sam raz na stanowiska zacienione. Tylko trzeba systematycznie ciąć bo w później mamy gęstą koronę i ażurowy dół.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
Napoleon
500p
500p
Posty: 780
Od: 23 lis 2010, o 14:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Z nad morza

Re: drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

majka100 pisze:Kiedy ja budowałam dom posadziłam zwykłe tuje i jałowce. Przekonałam się, że tuje to bardzo wdzięczne rośliny. Nie wymagają częstego nawożenia. Ja to robię tylko na wiosnę. Można je przycinać. Na rynku istnieje wiele odmian, ja mam te najzwyklejsze. Jak jest z ceną to nie wiem bo kupowałm je dawno. Co do jałowców to nie polecam, kiedy wyrosną stają się nieładne i bardzo kują. Poza tym jeśli zależy Ci na szybkim wzroście to jałowce nie są dla Ciebie. Jeśli już zdecydujesz się na tuje, to radzę często kosić trawę pomiędzy nimi. Ja w tamtym roku o tym zapomniałam i zarosły mi pokrzywy a później była masakra z ich wyrywaniem. :D
Pozwolę sobie nie zgodzic sie co do jałowców.Jest dużo odmian szybko rosnących,ładnych w kolorach od niebieskawego poprzez żółty do złocistego.Sa tez nie kłujce jałowce.Prosze nie uogólniać :wink: :D :wit
"Naj­pierw Cię ig­no­rują. Po­tem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." Mahatma Ghandi
Rademenes78
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 paź 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Daglezja Zielona szybko rośnie a jak wiekszy fundusz to np. Cedr Himalajski :D
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Rademenes78 pisze:Daglezja Zielona szybko rośnie a jak wiekszy fundusz to np. Cedr Himalajski :D
Ooo Daglezja fajny pomysł, faktycznie fajne drzewo, dobrze reaguje na cięcie, bo jak nie to rośnie spore. Jednakże jest jeden minus, jest dosyć chimeryczne, w jednym miejscu rośnie dobrze, a metr dalej marnieje, choć warunki się niby nie zmieniają, własnie to przerabiałem u siebie. Ale w osłonięte, półcieniste miejsce jak najbardziej.
majka100
100p
100p
Posty: 102
Od: 13 lut 2012, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Napoleon- wiem, wiem :wink: ale ja mówiłam o tych najpospolitszych, najtańszych i wszędzie dostępnych.
Pitoleusz - walka z tujami! ok, są wszędzie ale wszędzie są te podstawowe odmiany. A gatunków zimozielonych jest niezliczona mnogość ;:oj . Można też wybrać mniejsze wersje np. kulki.
Ale jeśli już niechcecie tych tujek to polecam derenie białe, te krzewy może nie zasłonią wam szczelnie budynków itp. Ale skutecznie odciągną od nich uwagę. Szczególnie zimą, kiedy to nabierają intensywnie czerwonej barwy. :D
Pozdrawiam
Maja
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Jeśli tani to taki który czasem jeszcze można gdzieś spotkać (nie na nowych osiedlach) a sprzedawany w pęczkach: liściasty (ałycza, liguster, głóg, modrzew, buk, grab - ponoć najpiękniejszy żywopłot jest z grabu, ale nie rośnie zbyt szybko i in.). Pęczki to chyba ostatni moment. No i żywopłoty z tych roślin tnie się min. 2 x w roku.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Ja bym sobie darował żywopłot z ligustru - tyle wart co tuje :twisted: Już lepszy byłby z grabu (grab za młodu nie zrzuca wszystkich liści, choć i widywałem dorosłe osobniki, ulistnione zimą). Można pomyśleć odmianie 'Frains Fontaine' - drzewo o silnym wzroście i bardzo zwartym, kolumnowym pokroju (10m przy 3m średnicy). Z bukami jest o tyle problematycznie, że należy im zapewnić gleby o stały poziom wód gruntowych, choć przyznam, że są niezwykle atrakcyjne; tu odmiany kolumnowe 'Dawyck' i jego 'podopieczni' 'D. Gold', 'D. Purple'.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Jeśli ma być tanio zaproponuję brzozy. Nawożenie można sobie podarować całkowicie, ot najzwyklejsze rodzime drzewo, które urośnie wszędzie. Będzie najtaniej i najszybciej. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Drzewka ozdobne dookoła działki :)

Post »

Brzozy to 'śmieciuchy'. Będą się rozsiewać po całej działce. Poza tym nie widzę Betula pendula w roli 'separatora od sąsiadów' chyba, że odmiana Fastigiata, dość gęsto posadzona.
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”