Hydrożele w uprawie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ALINA
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lip 2006, o 10:10

Hydrożele w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Chciałabym dowiedzieć się coś na temat stosowania i skuteczności hydrożeli.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

HydroŻel - substancja magazynująca wodę.

Post »

HydroŻel to tzw. doglebowy absorbent wody, czyli po prostu substancja magazynująca wodę. Stosujemy go pod rośliny doniczkowe, kwiaty ogrodowe, krzewy i drzewa liściaste, krzewy iglaste, trawniki. Zastosowanie HydroŻelu zapobiega okresowym niedoborom wody, które mogłyby powodować zahamowanie wzrostu roślin, zmniejszone pobieranie składników pokarmowych, więdnięcie i przedwczesne zasychanie liści oraz całych roślin.
Czy ktoś z Was stosował HydroŻel, pod jakie rośliny i z jakim skutkiem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.
Trochę na temat HydroŻelu znalazłem tu http://poradnikogrodniczy.pl/oszczedzanie_wody.php
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czy nikt nie używał HydroŻelu? Zastanawiam się jak zda egzamin przy uprawie w skrzynkach na balkonie surfini.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Ja miałem go w pelargoniach które były w doniczkach i ograniczyłem się z podlewaniem do 3 dni. Trzeba wziąć pod uwagę ze doniczki mam od strony południowej gdzie praktycznie cały dzień jest słońce.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A ja miałam w domu skrzydłokwiaty w hydrożelu pod postacią kulek. Dwa słowa - roślinka padła :?
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

kari hydrożel zatrzymuje wilgoć przy korzeniach rośliny. Może za często podlewałaś?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Mam taki HydroŻel Obrazek
Jak podają na opakowaniu stosuje się go pod:
- rośliny doniczkowe 3 gr/1 litr ziemi,
- kwiaty ogrodowe. krzewy i drzewa liściaste 1- - 15 gr/10 litrów ziemi,
- krzewy iglaste 5 - 10 gr /10 litrów ziemi,
- trawniki 50 - 70 gr/1m2.
Dodatkowo zatrzymuje on wypłukiwanie składników pokarmowych i nawozów których można stosować mniejsze dawki.
Pozdrawiam Andrzej.
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ziela1233 pisze: Może za często podlewałaś?
W ogóle nie podlewałam, bo na opakowaniu było napisane, że po tym, jak kulki raz napęcznieją, to powinnam mieć spokój na następne kilka miesięcy. Jednak już w 5 tygodniu roślina uschła :( Może trafiłam na jakąś trefną partię?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

I to był Kari Twój błąd. Jak podaje instrukcja zastosowanie HydroŻelu zmniejsza on tylko potrzebę częstego podlewania. Czyli podlewamy nie tak często. Np. bez tego preparatu podlewamy rośliny co 2 - 3 dni a stosując preparat raz na 1 - 2 tygodnie bardzo obficie.
A może źle umieściłaś (rozmieszałaś) preparat. Daje się go w strefie korzeniowej rośliny. Należy unikać koncentracji preparatu poniżej i powyżej korzeni, gdyż roślina nie będzie w stanie pobrać wody.
Pozdrawiam Andrzej.
EwaM
500p
500p
Posty: 595
Od: 1 gru 2007, o 13:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Góry Sowie

Post »

Dodałam hydrożelu do donicy z hortensją, wystarczyło podlewać co drugi dzień,zamiast 2x dziennie.Kwiaty zmieniły kolor z różowego na niebieskawy.
maaartinka
100p
100p
Posty: 112
Od: 24 mar 2008, o 11:19
Lokalizacja: Śląsk:) Bielsko-Biała

Hydrożel w uprawie roślin doniczkowych

Post »

Czy ma ktoś doświadczenie z roślinkami rosnącymi w hydrogelu? Na jakiej zasadzie to działa? Czy roślince na pewno w tym nic nie będzie? Jak często trzeba ją wymieniać? Wygląda to bardzo ładnie i zastanawiam się nad jej kupnem. Co o tym myślicie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Do domowych, doniczkowych nie polecam, hydrożel magazynuje wodę i powoli oddaje ją a korzenie sobie ją asymilują ale jeśli wody będzie za dużo a przez hydrożel stracisz wyczucie co do częstotliwości podlewania skutkiem tego będzie że możesz zalać rośliny i się ich pozbyć. :D
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Mam hydrożel w postaci kulek. Jak dotychczas świetnie mi się sprawdził w ukorzenianiu roślinek - hoja, fiołek afrykański, grubosz, fuksja, nawet odłamany pęd róży dostał korzonków. Teraz trzymam w nim Phalaenopsisa, rekonwalescenta, który stracił wszystkie korzonki. Siedzi w kulkach ok. tygodnia, korzonków jeszcze nie wypuścił, ale liście odzyskały jędrność.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”