Żywopłot z grabu

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Grab na żywopłot

Post »

Ja również zainteresowałem się grabem ze względu na jego liście. Mam także podobny rodzaj gleby także czuję, że to jednak będzie dobry wybór :roll:
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

BozenkaA pisze:Emilko, jak gęsto należałoby posadzić graby na nieformowany żywopłot?
Nie jestem Emilką, ale nie bardzo wyobrażam sobie żywopłot nieformowany z grabu. To drzewo, doskonale znoszące cięcie i dlatego polecane na żywopłot. Bez formowania (czyli cięcia) będziesz miała szpaler - aleję drzew, z biegiem lat potężnych, wysokich drzew. Piękne są takie szpalery swobodnie rosnących grabów, ale weź to pod uwagę.

Jeśli zaś chcesz mieć z grabów żywopłot blisko domu, na granicy działki niewielkiej działki, to posadź je np. w jednym rzędzie co 40cm i przycinaj, wtedy utworzysz "ścianę" - zieloną latem, a brązową zimą, której wysokość będziesz regulować cięciem.
Można również posadzić w dwóch rzędach "na mijanego". Sposób sadzenia zależy od Twoich konkretnych potrzeb. Ale, powtórzę raz jeszcze, z nieformowanych grabów powstanie szpaler drzew z normalnymi, wyniesionymi koronami, które (bez cięcia) "od dołu" nie będą stanowić zasłony.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

Norberto pisze:Witam.Zastanawiam się nad żywopłotem z grabu na długości +/- 15m. Nie wiem tylko jak ta roślina się adaptuje i czy jest wymagająca? Ewentualnie gdyby ktoś zechciał mnie oświecić w jakim okresie mógłbym go posadzić i jak się z nim obchodzić (rozstaw, przycinanie etc.)

Dziękuję i pozdrawiam.
Norbert.
Grab szczególnie wymagający nie jest, dobrze się adaptuje do siedliska, znosi nawet duże zacienienie. Lepiej będzie oczywiście rosnąć na glebach zasobniejszych.

Sadzić możesz:
- z gołym korzeniem - wczesna wiosna (przed rozp. wegetacji) oraz jesienią po okresie wegetacji.
- pojemnikowane - cały sezon

Rozstaw: w przypadku jednego rzędu może być co 40cm, a w przypadku dwóch rzędów "na mijanego" - podobnie lub może być nieco gęściej.

Cięcie. Jeśli posadzisz w najbliższych tygodniach, to przytnij je w czerwcu, a gdyby silnie odbiły to dokonaj jeszcze korekty w pierwszej połowie sierpnia. Wysokośc cięcia będzie zależeć od stopnia rozkrzewienia i wysokości sadzonki. Cięcie niskie na początku gwarantuje ugałęzienie przyszłego żywopłotu niemal od samego poziomu ziemi, a to jest b. pożądane w żywopłocie.
Cięciem grabowi krzywdy nie zrobisz, jest to zawzięta na życie roślina.
Norberto pisze:Ja również zainteresowałem się grabem ze względu na jego liście. Mam także podobny rodzaj gleby także czuję, że to jednak będzie dobry wybór :roll:
Liście są rzeczywiście piękne. Taka zielona "ściana" tworzy neutralne tło dla innych roślin. Polecam Ci grab na żywopłot.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

Hex2 pisze:Ja rowniez dolacze sie do pytania. I bardzo ciekaw jestem, ile trzeba czekac, az taki zywoplot przewyzszy wzrostem czlowieka?

pozdrawiam

H.
Zakładając przyzwoite warunki glebowe i niskie przycięcie na początku (+ jedno cięcie rocznie w kolejnych latach), a także wzrost człowieka na 1,7m-1,8m -
taką lub nieco wyższą wysokość powinno się osiągnąć w 6-8 lat.
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Grab na żywopłot

Post »

Dzięki Marcinie za szczegółowe instrukcje. Z pewnością będą bardzo pomocne.


Miałbym jeszcze pytanie odnośnie:
merle pisze: Wysokośc cięcia będzie zależeć od stopnia rozkrzewienia i wysokości sadzonki. Cięcie niskie na początku gwarantuje ugałęzienie przyszłego żywopłotu niemal od samego poziomu ziemi, a to jest b. pożądane w żywopłocie.
Cięciem grabowi krzywdy nie zrobisz, jest to zawzięta na życie roślina.
Zamierzałem kupić ukorzenione sadzonki o wysokości ok. 60cm. Domyślam się, że w przypadku żywopłotu to nie najlepszy pomysł :?: :)

Pozdrawiam.
Norbert.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

Norberto pisze: Zamierzałem kupić ukorzenione sadzonki o wysokości ok. 60cm. Domyślam się, że w przypadku żywopłotu to nie najlepszy pomysł :?: :)
Nie ma za co dziękować.

Jeśli masz możliwość kupienia ukorzenionych sadzonek (w pojemnikach?) 60cm, to kupuj takie.
Jeśli sadzonki będą wątłe - np. pojedyncze półmetrowe witki, to posadź je i przytnij w czerwcu do wys. 20-30cm - powinny wypuścić sporo nowych pąków nisko ziemi na skróconych gałązkach.
Natomiast jeśli masz możliwość wybrania konkretnych sadzonek, to wybierz te mocniej rozkrzewione i je również możesz skorygować.

Tnij i obserwuj, jak reagują rośliny - nabierzesz doświadczenia. Polecam cięcie już z własnego doświadczenia, choć i mnie kiedyś ktoś właśnie tak doradził.

Swój żywopłot z grabu (jeden rząd) posadzony niemal dokładnie rok temu (kwiecień 2011) z sadzonek z gołym korzeniem, przyciąłem 2 mies. po posadzeniu i ładnie odbił. Dopiero teraz widzę jednak, jak warto było go wtedy przyciąć - wprawdzie nie ma jeszcze listków, ale na gałązkach dosłownie pąk na pąku :wink: Drugi żywopłot grabowy (dwurzędowy, posadzony w listopadzie 2010), z dość wątłych sadzonek (niektóre przypominały pojedynczy patyk), również był przycięty - wręcz radykalnie, i również dobrze się zagęścił.

Powodzenia i pochwal się efektami swojej pracy.
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Grab na żywopłot

Post »

merle pisze: Nie ma za co dziękować.
Mimo wszystko uważam, że jest za co :) Podzieliłeś się wiedzą, której nie posiadałem i z dużym prawdopodobieństwem dzięki temu mój (i pewnie nie tylko mój) żywopłot ma szansę wyglądać jak żywopłot :)

Wysyłam Ci na PW fotkę sadzonek. nie chcę ich tutaj umieszczać ze względu na nie moje autorstwo.
Są bez pojemników i mają około 50cm. Wygląda na to, że już pąki się już pojawiły.
Miałbym jeszcze jedno pewnie głupie pytanie... Sadzonki mają już korzenie, więc czy przy sadzeniu potraktować je jeszcze ukorzeniaczem dla silniejszego rozwoju korzeni?
Chciałbym maksymalnie w przyszłym tygodniu posadzić i jak już będą efekty, to przybędę z fotorelacją :)
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

Witaj,

Obejrzałem sadzonki, są z gołym korzeniem, już wystartowały, a w najbliższym czasie ma być ciepło. Jest już dość późno. Ja wprawdzie sadziłem w poprzednim roku ok. 10 kwietnia, ale wtedy marzec był dużo chłodniejszy niż tegoroczny, a co więcej to wschód Polski więc wegetacja rusza później. Ty jesteś z Kujaw więc u Ciebie wszystko zaczyna się wcześniej.
Radzę więc mocno pospieszyć się z sadzonkami - jeśli już je masz, to posadź jak najszybciej, nawet dziś. Jeśli natomiast dopiero je zamówisz, to też nie zwlekaj z nimi. Istnieje bowiem duże ryzyko wypadów, szczególnie że w sadzonkach już pękają pąki, a ich korzenie mogą się przesuszyć podczas transportu.

Przed sadzeniem odstaw sadzonki na kilka godzin do pojemnika z wodą, aby namoczyły się dobrze korzenie. Przygotuj w tym czasie dołki pod każdą z sadzonek lub wykop na całej długości żywopłotu rowek (na szerokość szpadla). Rozluźnij w tym rowku ziemię i posadź, mocno ubij ziemię i obficie podlej. Ukorzeniacz jest zbędny. Jeżeli zostaną jakieś sadzonki to je zadołuj gdzieś w ogrodzie - jak przetrwają, a w żywopłocie będą wypady, to uzupełnisz je właśnie tymi zadołowanymi grabami.
Norberto
100p
100p
Posty: 108
Od: 23 mar 2012, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Grab na żywopłot

Post »

Sadzonki zamówiłem wczoraj. Obiecano mi je dostarczyć dobrze zabezpieczone. Mam nadzieję, że korzenie nie przesuszą się.
Jeżeli odbiorę je w poniedziałek, to momentalnie biorę się za sadzenie. Profilaktycznie zamówiłem odrobinę więcej właśnie z uwagi na wypady.
Czy mszę jakoś specjalnie przygotować ziemię przed sadzeniem. Oczywiście w tej chwili czeka odchwaszczona i przekopana :) Czy coś poza tym? ... i jeszcze w kwestii sadzonek "rezerwowych"... Jak zadołować pozostałe sadzonki? Wystarczy je "wrzucić" pod sztych?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab na żywopłot

Post »

Ziemi nie trzeba specjalnie przygotowywać, przekopałeś i pozbyłeś się chwastów ? i to w zupełności wystarczy. Zadołować, tak jak napisałeś. Powodzenia.
maestrod
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 31 mar 2012, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

Są to drzewka sadzone dokładnie co 50cm, w dwóch rzędach. Drugi rząd oddalony od pierwszego o ok. 30 cm. Mamy więc 4 sadzonki na metr.
Drzewka rosną bardzo różnie, są cienkie i powyginane często w różne strony (pochylone).
Zamierzam zmieścić tam jeszcze w środek po sadzonce pęcherznicy kalinoslistnej i proszę doradźcie czt to dobry pomysł.
Wszystko to chciałbym obsypać korą, aby zachować większą wilgoć i nieco ograniczyć wyrastanie chwastów.

Nadal nie wiem co z tym grabem... Ciąć czy nie, nisko czy wysoko do wyrównania, teraz czy czekać do czerwca i wtedy ciąć.
Czy konieczne będą zdjęcia w celu ich pokazania ? Wiele z tych grabów ma powyżej 120 cm, nawet 150 cm, ale nie były one w ogóle cięte. Nie wiem też ile mogą mieć lat, ani też czy warto je ciąć, czy też zrobić z nich szpaler i pęcherznica zagęści dół ?

Mam też obawę że pęcherznica "zadusi" graba. Pęcherznica rośnie niesamowicie szybko i nie ma żadnych wymagań.

Kolejna sprawa to kwestia nawożenia ... Czy azofoska to dobry pomysł, kiedy to wszystko podsypać ? A może florvit dolistnie jest lepszym rozwiązaniem?
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

1) IMHO pęcherznica w środku grabowego żywopłotu to nietrafiony pomysł;
2) to grab zadusi pęcherznicę - konkurencja korzeniowa (a w przypadku barwnej odmiany pęcherznicy, grab zabierze jej światło, w wyniku czego nie będzie wybarwiona);
3) IMHO efekty wizualny dziurawego od spodu żywopłotu, łatanego wciśniętymi pomiędzy rzędy grabów w przestrzeń 30cm pęcherznicami, będzie wątpliwy;
3) jeśli tak jak napisałeś, są to cienkie i powyginane 120-150cm sadzonki, to zadaj sobie pytanie, po co Ci ten żywopłot? Jeśli ma to być szczelna zasłona i bariera przed sąsiadem/podmuchami wiatru/kurzem z drogi/spojrzeniami przechodniów, to moim zdaniem należałoby przyciąć graby.
4) jeśli zdecydujesz się na cięcie, a masz wątpliwości czy ciąć teraz czy w czerwcu, to przytnij nisko jeden rząd teraz, a drugi w czerwcu; możesz równie dobrze przyciąć jeden i drugi rząd teraz na wys. np. 20cm;
5) grab jeśli się dobrze zadomowi również potrafi urosnąć szybko;
6) w pierwszym roku możesz sobie nawet podarować azofoskę; dopilnuj, żeby żywopłot nie był zachwaszczony, a w suchszym okresie podlej - to ważne; czasem nie warto się zbytnio "cackać".
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Grab pospolity na żywopłot.

Post »

A ja jednak poświęciłabym mu więcej czasu i przeplotła, bo masz okazję to zrobić, bo masz je i cienkie i długie.
Trochę by to pracy było, bo trzeba by jeszcze po przepleceniu wyprowadzić do pionu,
ale nawet mi przyszedł do głowy pomysł jak by można to zrobić.

Jeśli jednak zetniesz, to koniecznie podsyp nawozem, właśnie trzeba to zrobić, ale teraz na wiosnę.
Bardzo dobrze reaguje na saletrę wapniową.

Grab jak ma dobre warunki to rośnie całkiem szybko, potrafi mieć ponad półmetrowe przyrosty.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”