Przedplon

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Przedplon

Post »

Witam! Mam mały ogródek, stąd też chciałbym w ciągu roku uprawiać jak najwięcej warzyw na jednym zagonie. W maju planuję wysadzić rozsadę papryki, ale wcześniej chciałbym z tego miejsca zebrać kalarepę (wiedeńska biała) i sałatę kruchą (juleczka). Kiedy powinienem zacząć przygotowywać rozsadę tych warzyw, kiedy wysadzić je do gruntu i kiedy możliwy byłby zbiór? Dodam że mogę uprawiać je jedynie w otwarym gruncie, ale może zastosować by jakąś ściółkę żeby przyspieszyć zbiór - czarną folię czy skoszoną trawę?
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

lepiej agrowłókninę. Przyśpiesza plon o ok. 2-3 tygodnie.

Ściółka ma inne zadania do spełnienia, ograniczenie chwastów, zatrzymanie wody w glebie.

Sałatę można wysiać styczeń/luty.
Do gruntu koniec marca, poczatek kwietnia i od razu przkryć agrowłókniną.

a kalarepa , cóż troche za duża pod agrowłókninę, ale na początku póki mała można przykrywać.
Nie próbowałam z kalarepą w ten sposób. Zawsze była to tylko sałata, rzodkiewki, rzeżucha itp.
Pozdrawiam.
Ola
nutka1234
50p
50p
Posty: 80
Od: 1 lip 2010, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przedplon

Post »

Co jeszcze teraz można wysiać jako przedplon pod ogórki?
keny
50p
50p
Posty: 90
Od: 15 lut 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Kaszuby

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

czasu zostało niewiele

i to jest kluczowa sprawa - pozostaje jedynie rzodkiewka

najlepiej przykryć jeszcze włókniną i czekać na zbiory

jak coś to przesunąć minimalnie w czasie wysadzenie rozsady ogórka czy jego sianie

jeśli zdecydujesz się na rzodkiewke to posiej, doglądaj, dbaj i po zbiorze od razu ogóraski na grządke ;)
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

Rzodkiewka nie jest dobrym przedplonem dla ogórków (fitotoksyczna), ewentualnie może być sałata. Siejąc rzodkiewkę na pewno zmniejszy się plon ogórków.
nutka1234
50p
50p
Posty: 80
Od: 1 lip 2010, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

Pod ogórki mam spory kawałek, nie dam rady posiać tyle rzodkiewki czy sałaty. Posiałam jej tyle, ile mi trzeba. Zależy mi na przedplonie, tylko nie wiem, co by to mogło teraz być. Nie chcę, by rósł chwast.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

Ludwik Ci dobrze radzi. Żadna rzodkiewka tym bardziej , że do siewu ogórków jest tylko miesiąc. Sałata też odpada. Jeżeli ogórki uprawiasz na płask trzeba glebę przegrabić jak pokażą się kiełkujące chwasty i tyle.

Pozdrawiam
keny
50p
50p
Posty: 90
Od: 15 lut 2012, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Kaszuby

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

pomyślałem o rzodkiewce jako że ma krótki okres wegetacji
szperałem o jej oddziaływaniu na ogórki ale nic nie znalazłem
stąd moje sugestie

ale fachowa rada przyszła w porę ;:136
nic tylko odchwaszczać

pozdrawiam
nutka1234
50p
50p
Posty: 80
Od: 1 lip 2010, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

forumowicz, czyli już za późno na posianie jakiegoś poplonu? Ogórki sieję na płask, jak pisałeś.
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

A szpinak?

Szybko rośnie...

Albo koper?
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

przygotowałem grządki pod ogórki a także pod dynię/cukinię, czasu jeszcze sporo; czym teraz obsiać te (dosyć duże) grządki, żeby urósł zielony nawóz a nie chwasty, może łubin,owies, gorczycę, jakieś wyki czy peluchy - mogą wrócić chłody, więc szukam co je ewentualnie przetrzyma ...
Z przekopaniem to może być tak, że przekopię tylko "placyki' pod rozsady (doniczki z inspektu) a resztę później, jak już podrośnie. Ktoś mi doradzał bobik (?),a może żyto?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

To nie jest dobry pomysł. Po pierwsze przykopany nawóz zielony bezpośrednio przed sadzeniem ogórków zabierze azot z gleby. Po drugie niedopuszczalne jest jakiekolwiek przekopywanie miedzy rzędami ogórków w trakcie wegetacji ponieważ ogórek się korzeni płytko a korzenie mają ograniczoną zdolność do regeneracji. Pomyśl raczej nad rzędowym lub punktowym nawożeniem tych ogórków. Rzędowe nawożenie można zrealizować i bez udziału obornika dając w rzędzie superfosfat i saletrę potasową i mieszając je z glebą krotko przed sadzeniem rozsady.
Giaur
50p
50p
Posty: 81
Od: 27 kwie 2013, o 07:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łużyce

Re: Przedplon pod ogórki

Post »

Dziękuję, nie pomyślałem/ nie wiedziałem; wynawożone te grządki kompostem już są, bardziej martwię się , że będę musiał plewić pustawe grządki do połowy maja, ale słuszną radę przyjmuję jako naukę - dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”