Oklapnięty phalaenopsis

Awatar użytkownika
gogotka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 lut 2012, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Reanimacja zwiędniętych phalaenopsis

Post »

Witam,
około 3 tygodni temu podjęłam się reanimacji moich kwiatów i szukałam pomocy na tym forum zakładając ten wątek. Szukałam przyczyny marnienia roślin, gdyż "nagle" wraz z przeprowadzką zauważyłam, że jest im coraz gorzej. Dziś odebrałam wyniki wody, którą również je podlewałam. Norma twardości wody do 500mg/l gdzie ja mam 970mg/l. Pominę inne wskaźniki, które z pewnością mają wpływ na sytuację. Fundnęłam im ponad 3 miesięczną kurację takimiż oto witaminkami. O mały włos straciłabym je, choć jeszcze walka nie przesądzona-walczymy. Sądzę, ze to główna przyczyna, gdyż tylko woda im się zmieniła. Nie dowierzałam czy aby zmiana domu aż tak na nie wpłynęła. Tak duży wpływ ma woda. Ja osobiście od czasu kontaktu z tą wodą borykam się z chorobą skóry. Prawdopodobnie filtr odwróconej osmozy będzie najlepszy, gdyż pozwala uzyskać wodę krótko mówiąc nie rakotwórczą. Tak więc nie tylko ze względu na rośliny ale i zdrowie musimy coś z tym zrobić. Całe szczęscie, że jej nie spożywaliśmy czekając na badania wody. Zachęcam wszystkich do zgłębienia tematu co płynie z naszych kranów dla naszych roślin, ale i przede wszystkim dla samych siebie.
p.s.
U moich reanimków prawie wszystkie zwiędnięte liście robią się suche i zółtawe - turgoru niestety już nie odzyskają - u każdego falka po minimum dwa najstarsze liście.
Zgodnie z obietnicą odezwę się za jakiś czas dać znać co u moich chorowitków.
pozdrawiam.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reanimacja zwiędniętych phalaenopsis

Post »

Gogotku,

Cieszę się,że znalazłaś przyczynę ;:138 ;mniej cieszą straty.....

O wodzie... w wielu watkach rozmawialiśmy- ona jest decydująca dla prawidłowej uprawy.
Należy do podstawowych warunków uprawy.
- wątki temu poświęcone łatwo znaleźć- hasło : woda dla storczyka
choćby tutaj ---->TUTAJ - Czym podlewać?
JOVANKA pisze:Co proponuję ,aby doraźnie pomóc :
- wodą odpowiednią do storczyków/deszczówka,filtrowana,destylowana,itp./ale nie z kranu podlej storczyka ilością ok.100ml - tak ciut.. dalej od środka -i tą ilością przelewaj pomału
podłoże 2 razy.Oczywiście dziurkami powinno się wylać ,powtórzysz - będzie w miarę równomierne namoczenie podłoża i powinno starczyć na ok.6 dni.
Na wodę "kranówkę" mogą sobie tylko nieliczni pozwolić.....np. w Łodzi ,w rejonach Wrocławia i pewnie w innych rejonach.
Oczywiście,trzeba mieć pewność jaka jest ta woda.

Dla innych nie ma wyboru.

Jest kanon uprawy- dobór wody i..." bez zmiłuj się " obowiązuje. Bez wyboru.
Woda deszczówka, filtrowana, destylowana -to są te wody ,które spełniają kryteria jakościowe
.
Oczywiście przy wodzie
oczyszczanej /2 i 3/ konieczna jest suplementacja innych składników ,które są pozbawione niezbędnych do życia składników.



Życzę, aby szybko storzyki wyszły na "prostą"
pozdrawiam - JOVANKA
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

proszę o poradę

Post »

Witam :wit
Jestem tu nowa,bardzo proszę o poradę,dlaczego storczyk mam miękkie,wiotkie liście.Mam cztery sztuki,wszystkie pięlęgnuje jednakowo,a le jeden z nich chyba mnie nie lubi,co robię nie tak? W dodatku jeden pączek wygląda inaczej niż pozostałe,jakby usychał i chciał odpaść. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

a jak wyglądają korzenie? jeśli dalej rośnie w przezroczystej doniczce to zrób zdjęcie i wstaw -może to coś wyjaśni
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Załączam zdjęcie doniczki Obrazek
Pozostałe storczyki wyglądają na zdrowe,a wyglądają tak: Obrazek
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

I jeszcze jedno pytanie:Czy to prawda,że storczyki powinny być w przezroczystych doniczkach? Ja trzymam wszystkie w osłonkach,ale nie przezroczystych.
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

podobno dobrze jak mają przezroczyste doniczki, ale o nie jest reguła - można trzymać w nieprzezroczystej.

co do storczyka - mojej babci też tak samo zaczął więdnąć i z tego co widzę to Twój wygląda dokładnie tak samo - gniją mu korzonki. Kiedy go podlewałaś, jak i co ile?

mogę Ci tylko poradzić żebyś jak najszybciej wyjęła go z doniczki i zajrzyj tutaj:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 29&t=35814

trzynastka świetnie opisała świetny sposób ratunku, właśnie jestem w trakcie reanimowania storczyka babci, wprawdzie od niedawna i po kilku błędach, więc efektów jeszcze nie ma ... ale czekam :)
pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Po zdjęciach teraz też bym powiedziała, że jest przelany. Ja swoje storczyki podlewam o tej porze roku raz czasem jak widzę że korzenie są siwe, dwa razy na tydzień.
Możesz wyciągnąć go z doniczki, usunąć korzenie które zgniły i dać w świeże podłoże gruboziarniste do storczyków.
Trzymanie storczyków typu falek w przezroczystych doniczkach pomaga ustalić czy to już czas na podlewanie czy nie. Korzenie zielone- nie podlewamy, korzonki siwe- można podlać
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: proszę o poradę

Post »

rudakita pisze:I jeszcze jedno pytanie:Czy to prawda,że storczyki powinny być w przezroczystych doniczkach? Ja trzymam wszystkie w osłonkach,ale nie przezroczystych.
Dziewczyny już wszystko powiedziały co bym miała napisać, ale dodam, że nie musisz mieć przezroczystych osłonek, ważne żeby mieć przezroczyste doniczki u phalaenopsisów aby panować nad stanem korzeni.

A co do reanimacji w żwirku. Nie każdy storczyk to lubi. Czasami wystarczy reanimacja w keramzycie tak jak ja swoje reanimuje. Co do żwirku to trzeba wiedzieć jakie 'kamienie' służą storczykowi, bo nie każdy żwirek jest dobry.
rudakita
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 8 kwie 2012, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

Serdecznie dziękuję za wszystkie porady. :) Jedno mnie dziwi,patrząc na tego mojego biednego storczyka,na jego korzenie,też nasunęła mi się myśl,że jest przelany.Korzonków prawie nie widać,są ciemne,ani zielone,ani siwe.Tylko,że ja mam kilka storczyków i o wszystkie dbam tak samo,tzn.podlewam raz w tygodniu,co drugie podlewnie z odżywką.Czasami je moczę,a nawet przelewam od góry,żeby się oczyściły(tak poradziła mi koleżanka)I wszystkie rosną wspaniale,z roku na rok coraz więcej kwiatów,a ten jeden "nieszczęsny"...no nie wiem,coś mu dolega. :( Zrobię jednak tak jak radziłyście,usunę z doniczki i dam nowe podłoże,tylko czy mogę zrobić to teraz,kiedy ma mnóstwo pączków???
A jaką temperaturę lubią storczyki(moje chyba mają za zimno) i czy strona świata ma znaczenie?
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: proszę o poradę

Post »

Patrząc na tego twojego storczyka wydaje mi się, że po prostu storczyk już strawił podłoże które ma, zrobiło się miałkie a więc woda i wilgoć trzyma się dłużej i dlatego zaczął marnieć. Koniecznie musisz mu zmienić podłoże na świeże z dużą ilością kory nie zapominając o drenażu na spodzie doniczki.
Falenopsis lubi temp. od 20 do 25 w dzień a w nocy 16-18 . Dużo światła i rozproszonego słońca.
karcias
100p
100p
Posty: 132
Od: 19 mar 2012, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

ale ja bym się temperaturą tak nie przejmowała - u mnie jest w dzień max 17-18 stopni w zimie i kwitną jak szalone :)

To też nie jest tak, że jak wszystkie podlewasz tak samo to każdemu to służy - wystarczy, że miał na początku trochę drobniejszą korę w podłożu niż pozostałe i zatrzymywał dłużej wilgoć.

Tak jak mówi rosarita - spróbuj wymienić podłoże. A przede wszystkim jak najszybciej wyciągnij go z tego i zobacz co zostało z korzonków.

Co do kamyków - to właśnie ja na początku dałam do grysu marmurowego, bo nie wiedziałam, że się nie powinno i wymieniłam w zeszłym tygodniu na zwykły żwir ozdobny (chociaż jak dla mnie z ozdobnym nie ma to wiele wspólnego :) ) więc pewnie mojemu trochę więcej czasu zajmie ogarnięcie się.
pozdrawiam
Karolina
Awatar użytkownika
kasiain
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 11 mar 2012, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: proszę o poradę

Post »

ja już bym na kwiaty nie patrzyła- bo jak liście są już wiotkie to nie ma na co czekać. Czekając i patrząc na ładne kwiatki możesz mieć potem wszystkie korzenie w takim stanie, że trudno będzie już coś zreanimować.

To że masz kilka kwiatów, które tak samo traktujesz a akurat ten jeden ma jakieś problemy mnie nie dziwi. Mam kilka katlejastych, podlewam tak samo, nawożę tak samo a niestety w swej storczykowej historii zdarzyło mi się już parę katlejastych uśmiercić :(
z pozdrowieniami z Wrocka
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”