Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Francis_drake
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 maja 2005, o 00:32
Lokalizacja: From Dark Side of The MOON

jodła koreanska

Post »

Witajcie!

Jak myślicie czemu zamiera moja koreanka??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Stach
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreanska

Post »

Zrezygnować z niej :wink: Po prostu nie odpowiada jej gleba, a raczej podglebie.To wymagające drzewa pod tym względem, nie będą wszędzie rosły.Poczytaj o pochodzeniu i wymaganiach tych drzew.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jodła koreanska

Post »

Mam jodłę koreańską NN rosnącą w miejscu, które, patrząc na opis wymagań koreanek, ewidentnie nie jest dla niej. Posadzona była jako jedna z pierwszych X lat temu, gdy jeszcze było mi prawie wszystko jedno co i gdzie sadzę :wink: :
  • rośnie w miejscu cienistym,
  • gleby żyznej nie ma (pod spodem piach i żwir),
  • ma wilgoć, to fakt
  • odpukać jak dotąd żadne szkodniki jej nie ruszyły
  • przyrosty ma całkiem spore, wybarwienie ładne
Ten mój egzemplarz koreanki jest tolerancyjny :wink: Po lewej stronie ma choinę kanadyjską, po prawej świerka serbskiego. Wszystkie 3 rosną jak szatany, odpukać :)
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: jodła koreanska

Post »

Vitoldo ten twój egzemplarz nie jest tolerancyjny, piszesz, że masz pod spodem piach, żwir.To przepuszczalny grunt, przy odpowiedniej wilgotności i pewnej ilości próchnicy ogrodowej odpowiedni dla jodeł.Jak np.posadzi się sadzonki na polu gliniastym gdzie wcześniej rosły buraki, albo terenie pobudowlanym, to się nie dziwię, że żółkną.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: jodła koreanska

Post »

Gdzie Wy czytacie o takich wymaganiach? Przeleciałem kilka stron i wszędzie piszą "gleby piaszczysto gliniaste do gliniastych, żyzne, lekko kwaśne do obojętnych". Czyli tak jak u mnie(czarnoziem lessowy), a koreanka łaskę robi, że żyje. Zaś na Śląsku(Sosnowiec) jodły te sadzone w różnym(nawet późnym) wieku po kilku latach są proste, symetryczne, strzeliste- ideał! A piach tam i, z grubsza- bardziej sucho, niż u mnie...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jodła koreanska

Post »

No, niektóre wymagania są zapewne zawyżone. Przeczytałem w necie o wymaganiech dla jodły koreańskiej "gleba żyzna, wilgotna, miejsce słoneczne". Żyznej gleby nie mam, miejsce to cien-półcień. Dlatego piszę, że ona jest tolerancyjna.
Gdybym ja pisał wymagania na podstawie mojego egzemplarza, to napisałbym tak: "miejsce cieniste lub półcieniste, gleba przepuszczalna o odczynie zasadowym, wilgotna". Trochę różni się od tego co inni piszą w necie. Najważniejsze jednak, że moja jodła dobrze się ma :wink:
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
due
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 31 mar 2009, o 11:26
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Moja koreanka wygląda tak samo jak Twoja tyle że ma więcej zielonych igiełek, ale brązowieje zupełnie tak samo.
Pomocy - co mam zrobić aby dalej żyła ;:145
jar222
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 1 cze 2010, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Witam

Kilka dni temu zaobserwowałem na mojej jodełce coś takiego. Jodełka rośnie już kilka lat i do tej pory nie było z nią żadnych problemów aż tu nagle. Zmiany te występują w kilku miejscach i nie obejmują całego drzewa.

Obrazek

Po dokładnej lustracji całej jodełki natrafiłem też na coś takiego - te zmiany występują tylko na jednej gałęzi i tylko na starych przyrostach.

Obrazek

Może ktoś wie jaka jest przyczyna tych chorób i jak je zwalczać?
Z góry dziękuje
pozdrawiam
JP
Awatar użytkownika
EllaChica
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 10 mar 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie ok. Płocka

Re: Jodła koreańska - choroby i szkodniki

Post »

Oo ja mam ten samiuśki problem jak jar222. Dokładnie tak wygląda moja jodła (2gie zdjęcie) jest już prawie cała brązowa ;:145 Nie wiem co mam robić i co to jest za choroba. Pomoże ktoś?
Dodam , że rośnie na niezbyt urodzajnej glebie (na piasku). Ale jej koleżanki mają się bardzo dobrze,a rosną kilka metrów dalej.
Pozdrawiam,
Karolina :)
mjk34
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 lis 2012, o 00:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Rok temu na wiosnę posadziłem w ogródku jodłę koreańską. Drzewko wypuściło pąki ale po pewnym czasie one uschnęły (w tym szpic) a wraz z nim kilka gałązek. W tym roku pąki wypuściły dopiero teraz ale tylko na niektórych gałęziach. Jodła w ogóle nie rośnie w górę. Co mogło być przyczyną i czy można (a w zasadzie czy warto) ratować to drzewo?
Awatar użytkownika
KASIA
200p
200p
Posty: 210
Od: 4 cze 2005, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Polska
Kontakt:

Re: Jodła koreańska - suche pąki

Post »

Przyczyną prawdopodobnie jest gleba(sucha,mało składników odżywczych).I obserwuj też czy nie ma przędziorków a wiadomo że Jodła koreańska w upały jest na niego podatna i traci igły.Praktycznie suche pąki mi zostają po zimie opadają i normalnie rosną
Primum non nocere
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła koreańska - suche pąki

Post »

Moim zdaniem mogła mieć częściowo uszkodzony/martwy system korzeniowy, część korzeni mogła też obumrzeć z jakiegoś powodu po posadzeniu, np. zbytnim zalewaniu, albo przesuszeniu.Sam fakt nabycia drzewka w donicy wcale nie gwarantuje jego przyjęcia się, zależy czy było wcześniej zadbane, podlewane, chronione przed mrozem itd., a z tym różnie bywa.Ale widocznie odbudowuje korzenie skoro robi przyrosty.Daj jej czas, może wyjdzie z tego, choć może mieć niezbyt regularny kształt.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła koreańska - suche pąki

Post »

Otóż to -system korzeniowy.
Często dopasowuje się korzenie do donicy ,a nie donicę do korzeni.Obcinają ile wlezie aby się zmieściło.Donica 5 powinna być 10 i tak dalej i tak dalej.Oszczędność na donicach i ziemi podczas wsadzania roślin.
Przekonani , że rośnie i będzie rosnać a z tym jest potem naprawdę różnie.
Twoja jodła ma chęć życia i powinna się wygramolić z tego.
Ważne aby miała wilgotność /bo jodły lubią wodę / ale nie bez przesady , bo system korzeniowy zgnije.
Ewentualne niedociągnięcia potem można korygować sekatorem lub też polubić taką jaką się ma.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”