Kalamondyna-pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kulka76
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 28 kwie 2010, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kalamondynka - czy zrywać owoce?

Post »

dziękuję bardzo za odpowiedż a skąd mam wiedzieć że są już dojrzałe? są kwaskowate do herbaty dobre to chyba już mozna?
Pozdrawiam Agnieszka ;)
marzena 63
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 5 lip 2008, o 06:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: kalamondynka - czy zrywać owoce?

Post »

Jak mają skórkę pomarańczową ,to można zrywać.Ja zrywam ,jak się łatwo odrywają od gałązki.Do herbaty są bardzo dobre :D .
pozdrawiam Marzena
Spis moich linków
olga_j
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów
Od tygodnia jestem szczęśliwą posiadaczką drzewka cytrusowego calamondin.
Drzewko ma okolo 30cm wysokosci, obsypane owocami, sporo zawiazków owocow oraz pieknych pachnacych kwiatow.
I teraz mój problem, forumowicze pomóżcie !!!!!!!!!!!
Zaczyna zrzucać zawiązki owoców i pojedyncze liście.
Co moze być przyczyną?
Czy dzieje się tak na skutek zmiany miejsca rośliny, czy może jest to wynik zaatakowania przez jakieś szkodniki?
Moze dokonać profilaktycznego oprysku przeciw przędziorkom, bo nie zaobserwowalam jeszcze żadnych robaczków?
Błagam pomóżcie !!!!!
Awatar użytkownika
Gaheri
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 mar 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Możliwe, ze to ze względu na zmianę środowiska, ale wrzuć zdjęcie całej rośliny i ziemi w doniczce :wink: .
emulka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2010, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

chory calamondin

Post »

Witam,
dostałam w prezencie tego cytrusa, miał wszystkie listki ale już następnego dnia 80 % opadało a po tygodniu wygląda tak jak na zdjęciach. Jak go ratować?!!!
Roślina stoi na parapecie po północo-wsch-zach stronie (nie mam okien po połud). Proszę napiszcie może jakiś nawóz lub jak go teraz podlewać?

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: chory calamondin

Post »

Myślę, że dużo się złożyło na ten stan rzeczy ale nie jest tragicznie :D
Najlepszym dowodem są te owoce na krzewie.
Poradziłabym oberwać je a krzew przesadzić do nowej doniczki z nową ziemią do cytrusów,
pędy zdecydowanie przyciąć.
Mocno przyciąć :wink:
Ustawić w ciepłym i jasnym miejscu,podlewać regularnie ale nie przelewać i z pewnością pokażą się liście.
Pozdrawia cynia
Agnieszka Co.
100p
100p
Posty: 123
Od: 16 lut 2009, o 11:54
Lokalizacja: Żywiec

Re: chory calamondin

Post »

najprawdopodobniej zalana bryła korzeniowa. Roślina nie może mieć cały czas mokro.
Emilkaaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lip 2010, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witam:-)

Mam wielki problem i bardzo bym Was prosiła o pomoc.
Na urodzinki dostałam piękny krzewik z owocami. Jest u mnie już 2tygodnie. Podlewałam ją tylko raz w tygodniu. Stoi przy oknie. Zdawało by się, że wszystko powinno być dobrze. Niestety od kilku dni zauważyłam, że zaczęły spadać owocki, kwiaty zaczęły marnieć. Do tego doszły pozwijane liście oraz pomarszczone owoce:-(
Czy możecie mi podpowiedzieć co się z nią dzieję? Czy ją przelałam?

Obrazek Obrazek
Laciaszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2011, o 15:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witam.

Mam ten sam problem. Dostałam drzewko na dzień kobiet, które miało pełno kwiatów, liści i owoców a teraz zostały tylko owoce. Wszystkie liście i kwiaty opadły. Podlewam i wodą i nawozem do cytrusów i nic nie pomaga... :(

Proszę o pomoc!!
lenna063
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 kwie 2012, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Witam, od 30 min jestem posiadaczką Citrus Mitis (CALAMONDIN);) ;:138 cudeńko ma ok 110cm dużo kwiatów i troszkę owoców.
Mam pytanie gdzie mam ja postawić? nie dawno się przeprowadziliśmy i mamy jeden pokój nie używany jest tam chłodniej około 15 stopni okno jest od północy jest tam raczej średnio widno ( gdyż mieszkam w Danii a tu jest wiele dni pochmurnych) drugi pokój to salon ma dużo okien i jest dobrze oświetlony( zakręciliśmy grzejniki )temp ok 20 stopni;))
jak radzicie w którym pokoju ją postawić teraz od razu po zakupie. :?:
poradźcie
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Emilkaaaa i Laciaszek za dużo wody.

lenna063 daj do salonu.
:wink:
lenna063
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 kwie 2012, o 16:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Dziękuję za radę, to mój pierwszy cytrus i bardzo sie boję żeby nie zrobić mu szkody. Kiedy powinnam go zacząć nawozić i jakim nawozem muszę jakiś zakupić ale w ogóle się na tym nie znam. Mam nadzieję że troszkę mi pomożecie a co najważniejsze mojej pomarańczy ;:131
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 793
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Citrus Mitis (CALAMONDIN)

Post »

Czarodzieju, już pewnie "po ptokach" bo posty sprzed roku ale moim zdaniem te kalamondyny (przynajmniej ta na zdjęciu w pomarańczowej doniczce) podlewane są zbyt rzadko i dlatego zostały zasuszone. Raz w tygodniu przy takiej wielkości doniczki i substracie w niej to zdecydowanie zbyt mało. Mam taka samą kalamondynę (i limequata) - wymagają podlewania co drugi dzień. Stoją na południowym oknie.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”