Jak zdezynfekować tunel foliowy po sezonie?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jak zdezynfekować tunel foliowy po sezonie?

Post »

Witam serdecznie po dłuższej przerwie... :D

Tak sobie przeglądam tematy na naszym forum, osobiście interesuje mnie wszystko co jest związane z tunelem foliowym i uprawą w nim głównie pomidorków. A szczerze, to obecny okres pozwala na spędzenie więcej czasu przy kompie na forum. Korzystając więc z tego dobrodziejstwa buszuję po necie i czerpie wiedzę. Między innymi wyczytałem dość interesującą informację:
... Niemal w każdej technologii uprawy warzyw pod osłonami odkażanie powierzchni szklarni i tuneli foliowych jest rutynowym zabiegiem wykonywanym każdego roku przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego. Należy podkreślić istotne znaczenie tego zabiegu, zwłaszcza w zwalczaniu chorób pochodzenia wirusowego i mikoplazmatycznego, przeciwko którym nie ma skutecznych środków interwencyjnych do stosowania w okresie wegetacji...
Przyznam się szczerze, że ta informacja nieco mnie zdeprymowała. Sądziłem bowiem, że pozostawienie otwartego tunelu w okresie zimowym, a panujące mrozy dokonają naturalnej eliminacji różnego rodzaju szkodników i choróbstwa.
No cóż człowiek stale się uczy.
I tak oto, to stwierdzenie jest przyczynkiem do zainspirowania pomysłu podzielenia się przez furmanowiczów sposobami jakimi dezynfekują swoje tunele o co uprzejmie proszę.

pozdrawiam :D
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja co roku zmieniam miejsce ustawienia tunelu i to jest najskuteczniejszy sposób. Ponadto co roku daje nowe sznurki, które są używane do wiązania (prowadzenia do góry) pomidorów.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam.... :D
Faktycznie sposób, który stosuje P. Erazm wydaje mi się skuteczny.
Niestety w moim przypadku tunel przykryty jest folią w sposób stabilny do podłoża poprzez przykrycie ścian bocznych w rowku ziemią. Ponadto stosuje uprawę w tzw. cylindrach, tak więc corocznie zamieniam podłoże.
Pisząc o dezynfekcji tunelu miałem na myśli ewentualną likwidację źródeł różnego rodzaju chorób i robactwa gnieżdżących się w zakamarkach tunelu i konstrukcji.
Obrazek Obrazek

Znalazłem interesujący materiał mówiący o dezynfekcji
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1984

Niemniej sposoby i środki stosowane przy dezynfekcji budzą moje wątpliwości skoro producenci foli zalecają np.:
- Chcąc przedłużyć trwałość folii, można ją pomalować białą farbą winylową lub akrylową w miejscach kontaktu z podporą. Należy jednak pamiętać, iż użycie kwaśnych pestycydów, także siarki, nie pozostaje bez wpływu na stabilizację folii, zmniejszając jej trwałość.
- Konstrukcji tunelu nie należy czyścić ani konserwować środkami ropopochodnymi
Aby nie być gołosłownym można to sprawdzić klikając na poniższy link:
Link nieaktywny, pomid.
No cóż pozostaje chyba dobry mróz, który wyniszczy wszystko. Chyba, że ktoś zna jakieś inne domowe sposoby .
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
markwal
50p
50p
Posty: 54
Od: 28 kwie 2006, o 14:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

W uzupełnieniu do poprzedniego wątku pragnę zaprezentować ciekawy temat związany z przygotowaniem szklarni i tuneli do kolejnego sezonu. Ponieważ materiał jest dość obszerny bo dotyczy: „Ekologicznych metod uprawy pomidorów w gruncie i pod osłonami”. Materiały dla rolników. Radom 2004 Dodruk wykonano w ramach zadania zleconego MR i RW zgodnie z decyzją HORre-401-182/04 z dnia 25.06.2004 r, pozwalam sobie zacytować tylko interesujący wątek związany z tematem.
Korzystne warunki mikroklimatyczne występujące w szklarniach i tunelach foliowych sprzyjają występowaniu chorób przenoszonych z roku na rok poprzez glebę, oraz elementy konstrukcyjne pomieszczeń. Dlatego konieczna jest wymiana lub odkażanie gleby oraz odkażanie konstrukcji i wyposażenia wnętrza szklarni i tuneli. Wymiana ziemi jest kłopotliwa i bardzo pracochłonna. Najlepszym sposobem dezynfekcji gleby jest termiczne odkażanie poprzez parowanie (temperatura 90°C do 100°C przez 20 do 25 min). Po parowaniu gleby rozsadę można sadzić gdy temperatura gleby spadnie do 30°C lub w 3 do 4 dni po parowaniu. Później wzrasta w glebie ilość azotu amonowego szkodliwego szczególnie dla młodych roślin.
Obiekty odkażone należy zabezpieczyć przed powtórną infekcją przez:
- rozłożenie przed wejściem do obiektu mat do dezynfekcji obuwia, nasączonych roztworem nadmanganianu potasu lub siarczanem wapnia
- stosowanie odzieży ochronnej,
- założenie na wietrznikach i drzwiach siatek ochronnych o średnicy oczek około 1mm, uniemożliwiających wnikanie do obiektu szkodliwych owadów
- staranne wymycie gorącą wodą z szarym mydłem elementów wyposażenia obiektów
- wygotowanie lub zdezynfekowanie alkoholem etylowym drobnych narzędzi
Dezynfekcję konstrukcji szklarni i tuneli foliowych, elementów deszczowni i innych urządzeń przeprowadza się bezpośrednio po zakończeniu wegetacji roślin, przed likwidacją uprawy poprzez gazowanie dwutlenkiem siarki. Drobno pokruszoną siarką zmieszaną z nadmanganianem potasu wyłożoną na metalowych podstawach, rozkłada się równomiernie w kilku miejscach obiektu uprawowego i zapala. Po spaleniu, po upływie około 24 godzin, obiekt należy dokładnie wywietrzyć, a resztki roślinne starannie usunąć. Na 100 m2; zużywa się około 2 kg siarki i 40 g nadmanganianu potasu. Spalanie siarki należy wykonać w temperaturze około 20°C.
Słowo komentarza:
Z tym parowaniem podłoża to faktycznie skomplikowane techniczne przedsięwzięcie. Bardziej ekonomiczny i pewnie też skuteczny w efekcie jest sposób przenoszenia tunelu w inne miejsce jak sugeruje to P. Erazm. Kadzenie zaś siarką wydaje mi się dobrym pomysłem czy skutecznym? O tym napiszę już po wykonaniu zabiegu i posadzeniu pomidorków. Tak na marginesie sądzę, że zastosowanie siarki do gazowania tunelu nie spowoduje znacznych zmian we właściwościach foli.
Awatar użytkownika
Gabriela
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10859
Od: 18 gru 2007, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Takie dezynfekowanie ma sens jeżeli ma się szklarnię czy folie służące do produkcji na wielką skalę. Takie jest moje zdanie.
A dla folii która jest na potrzeby rodziny, to wystarczy tak jak powiedział Erazm. Ja mam folię już ok. 12 lat i taki sposób zdawał egzamin, chociaż ja zmieniam stanowisko co 3 lata.
bubu11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 gru 2011, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak zdezynfekować tunel foliowy po sezonie?

Post »

Mnie też interesują tematy związane z tunelami foliowymi i uprawami. Na innym forum znalazłam, że konieczne jest robienie dezynfekcji takiego tunelu raz na rok, lub raz na pół roku. Kto z Was robi?
malkul+
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 13 sie 2011, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zdezynfekować tunel foliowy po sezonie?

Post »

Podbijam temat. bardzo prosze o wsakcówki gdyż sezon się zbliża. u mnie nie wchodzi w rachubę przeniesienie szkalrni, poniewaz jest na fundamencie betonowym. POMOCY
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak zdezynfekować tunel foliowy po sezonie?

Post »

Podchloryn sodu , Vircon S Pamiętaj o toksyczności Jak ci nic nie pomoże pozostaje tylko Aldehyd mrówkowy przy wysokiej temperaturze
. PAMIĘTAJ O BARDZO WYSOKIEJ TOKSYCZNOŚCI CZYTAJ ULOTKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”