Żurawka z nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mieciak49
1000p
1000p
Posty: 1081
Od: 13 paź 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żurawka z nasion

Post »

Grzesik-piękne są te Twoje sieweczki,mam trochę żurawek to przypilnuję nasionka w tym roku i też wysieję ;:138
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawka z nasion

Post »

Oj Grzesik, narobiłeś apetytu... ;:138 W tym roku próbowałam z hostami, udało się, teraz już wiem, że na pewno spróbuję i z żurawkami ;:3
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Żurawka z nasion

Post »

dalekiport pisze:A z mojej plantacji lipa w paczkach
ze wszystkich nasion wyrosła jedna roślinka i też nie wiem czy to nie zaplątany w ziemi chwast
po pikowaniu wygląda tak ? ale czy to żurawka?

Obrazek
Nie chcę martwić, ale żurawka to nie jest.
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: Żurawka z nasion

Post »

Hi, hi ... no to sobie przepikowałem chwasta, nie mu będzie na zdrowie
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żurawka z nasion

Post »

Kupiłam Żurawkę gatunek Heuchera sanguinea z pnos-u. To moja pierwsza przygoda z tą byliną. Chciałabym ją wysiać już w lutym, na parapecie okiennym w nieogrzewanym pokoju zostawić. Czy nie za wcześnie?
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Żurawka z nasion

Post »

Żurawka krwista, wysiana z nasion...za wcześnie wysiana z braku światła słonecznego się wyciągnie.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żurawka z nasion

Post »

To poczekam z wysiewem do wiosny. Aniu wdzięczna jest ta twoja roślinka i ten kolor. Wysiewałaś do gleby bezpośrednio? Jak długo trzeba czekać na taki okaz jak twój?
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawka z nasion

Post »

Jak zbieracie nasiona? Jak w ubiegłym sezonie chciałem zebrać, to wszystkie wysypały się na grządkę. :( Trzeba obwiązać folią nasienniki? :?:
Awatar użytkownika
Anna11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4538
Od: 1 sty 2009, o 17:24
Lokalizacja: lubelszczyzna

Re: Żurawka z nasion

Post »

Wysiewałam do doniczki i pikowałam jak pokazały się drugie listki...każdego namawiam aby bardziej cenne rośliny wysiewał do doniczek. W ogrodzie nie raz się sparzyłam...nic nie zeszło, nieraz jedna albo dwie rośliny...naprawdę wiem co piszę wysiewałam naprawdę dużo rożnych roślin, łącznie z kaktusami.
Iwonko, nasiona tej żurawki są dostępne w sklepach ogrodniczych...listki są niepozorne, zielone, małe według innych żurawek ale jak zakwitnie to kolor jest niesamowity. Kwitnie też bardzo długo.

Po siewie i pikowaniu na miejsca stałe w ogrodzie, kwitnie w drugim roku po wysadzeniu...ale bardzo skromnie jednym albo dwoma pędami. W następnym roku kwiatów jest już dużo więcej.
Ziemia jest u mnie gliniasta, może dlatego kwiatów było niej...na bardziej żyznej ziemi kwiatów może być więcej.
Ktoś mi kiedyś powiedział ogólnie o roślinach,, wysiewaj i sadź...przecież rośliny jeść nie wołają, kiedyś urosną i będą kwitły''. Takie sadzonki też potrzebują opieki, nie ma tak prosto jak się wydaje.
Trzeba też zwracać uwagę na ziemię, nieraz może pleśnieć jak dostanie dużo wilgoci. Siewki wtedy mogą zgnić.
Czytałam też na forum że obok starych kęp żurawek pokazują się młode sadzonki...u mnie do tej pory nic nie zeszło.
Żurawkę można też rozmnożyć z bocznych pędów...trzeba odciąć kawałek i posadzić pod skosem do ziemi mocno przydeptując ziemię. Stare listki zwiędną, nie trzeba na to zwracać uwagi...z wierzchołka pędu pokarzą się nowe...sadzonki nie ruszałam dopóki się nie rozrosła. Sadziłam tak w ogrodzie ale trzeba pamiętać ze ziemia była gliniasta...na ziemi piaszczystej nie wiem czy się ukorzeni.
Folią obwiązać :roll: to nie wiem, ale czytałam że można nałożyć cienką pończochę na przekwitający pęd...wtedy nasiona się nie wysypią na ziemię tylko do pończochy...sposób był podany na przykładzie szyszek świerku...inne nasiona też na pewno można tak zebrać.
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Żurawka z nasion

Post »

Dzięki Aniu. Kupiłam żurawkę krwistą z zielonymi listkami, tak przynajmniej wygląda na opakowaniu, myślę, że będzie podobna do twojej. Kolor mogłam podziwiać na zajęciach rysunku, gdy jedna z koleżanek przyniosła kilka gałązek kwiatowych do malowania. Posieję do doniczki w marcu i zostawię na parapecie, jak będzie cieplej to przeniosę na balkon albo na działkę, niech się hartuje.
x-c-9
---
Posty: 578
Od: 9 paź 2011, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żurawka z nasion

Post »

Dzięki Aniu, myślałem o folii bo w ubiegłym roku chciałem zebrać nasiona lilii i zawinąłem nasienniki w gazę. Nie był to dobry sposób, nasionka się tak wplątały, że musiałem wyrzucić gazę. :( Pończocha powinna się nadać, przynajmniej się tak łatwo nie porwie jak gaza. ;:333
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Żurawka z nasion

Post »

Ja niczym nie przykrywałem. Pędy wycinałem z dojrzałymi banieczkami, jak pierwsze od dołu się otwierały. Takie pędy bez liści układałem w kuwecie w domu. Po 2 tygodniach lekko otarłem wszystko z pędów. Potem na sito o drobnych oczkach i odsiałem prawie same nasiona. Na białym talerzyku doczyściłem i wydmuchałem zanieczyszczenia. Czyste nasiona natychmiast wysiałem. Na jesieni rozpikowałem siewki do skrzynek, tak ok 100szt. Wyszły bardzo różne od zółtych do czerwonych.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Adam-Opole
50p
50p
Posty: 73
Od: 21 sty 2013, o 12:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Żurawka z nasion

Post »

Ja dziś sieje nasiona :D
A powiedzcie mi czy najlepiej zrobić tak:
1. wysiać na paletce
2. przepikować do multipletów?
3. a później do "dziewiątek"

Czy może wysiać od razu do multiplatów?
I żeby wam wszystko rosło! Pozdrawiam Adam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”