Ligustr - jak ukorzenić ?

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Ligustr - jak ukorzenić ?

Post »

Witam, mam od frontu domu widok na ulicę i chodnik (a spacerowicze zerkają mi do ogródka). Chciałabym wyhodować ligustr, i zasadzić przed siatka, wyhodować sobie zieloną ścianę. Plusem, prócz zasłony, będzie też i to, że miejski trawnik corocznie obfituje w mlecze, których nasiona wiatr wwiewa mi na trawnik :x a żywopłot będzie mnie przed tym chronił.

Jak i kiedy ukorzenia się cięte gałązki? Będę umiała zrobić to sama? Podpowiedzcie, proszę.
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Post »

hmm chyba najlepiej by było kupić sadzonki ligustra, chyba są najtańsze z żywopłotowych, z tego co wiem to ligustr można rozmnażać z sadzonek zdrewniałych ale nie wiem czy nie jest za późno, najlepiej to robić w połowie marca a teraz już żywopłoty z ligustra (przynajmniej w moim mieście) są zieloniutkie . . . . no ale nie wiem, może ci się uda, wklejam ci tekst z jakiejś stornki gdzie napisali co i jak robić ;)
Do sporządzenia sadzonek wybieramy zdrowe, dobrze zdrewniałe pędy jednoroczne. Sadzonki z pędów 2-lub 3-letnich w większości wypadków ukorzeniają się dużo gorzej, ale gdy pędy jednoroczne słabo zdrewnieją (zimna i wilgotna jesień) to pobieramy pędy starsze. Najlepszą porą ścinania pędów jest późna jesień lub wczesna zima, gdy roślina po zrzuceniu liści zapada w stan spoczynku.
Z pędów tych od razu sporządzamy sadzonki, które powinny mieć grubość ołówka i długość ok. 15-25 cm, w zależności od ilości pączków. Część wierzchołkowa pędu nie nadaje się zwykle na sadzonki, ponieważ jest niedostatecznie zdrewniała.
Sadzonki tnie się ostrym sekatorem, który nie miażdży pędów. Cięcie górne wykonujemy ok. 1 cm nad pąkiem, a dolne pod pąkiem. Sadzonki wiąże się w pęczki i przechowuje do wiosny w chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, w wilgotnym piasku lub w specjalnym dołowniku zabezpieczonym przed mrozem. Pamiętajmy jednak o zasadzie, że pączki na pędzie podczas dołowania powinny być skierowane do góry.
Wczesną wiosną przystępujemy do sadzenia zdrewniałych sadzonek na starannie przygotowany zagon, z żyzną glebą, o dużej zawartości próchnicy. Zagłębiamy je pionowo w ziemi, całe lub do 3/4 długości. Jeżeli gleba jest pulchna, to można je delikatnie wciskać w grunt, jeżeli zwięzła to robimy szpary szpadlem, wkładamy sadzonki i dobrze obciskamy. Po lekkim zasypaniu wkrótce po opadnięciu ziemi widoczne są tylko wierzchołki sadzonek z górnym pąkiem, z którego wyrośnie pęd szczytowy. Nie należy na siłę wpychać sadzonek w ziemię, gdyż łatwo wtedy uszkodzić ich dolną część, korę lub pączki i wtedy pojawiają się trudności z ukorzenianiem. Przy sucheji słonecznej pogodzie konieczne jest podlewanie, należy też pamiętać o systematycznym odchwaszczaniu i spulchnianiu ziemi. Jeżeli posadzimy do gruntu sadzonki w kwietniu, to już w maju wypuszczą pierwsze korzonki i pędy nadziemne. Do jesieni silnie się ukorzenią, a wtedy będzie można przesadzić je na miejsce stałe.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Dzięki wielkie, informacja jest wyczerpująca. Zatem w tym roku już nie zdążę :( za późno obudziłam się z zimowego snu ;)
Chyba jedyne co mogę TERAZ to kupić sadzonki gotowe.

P.S. Rewelacyjne jest to forum, wsiąkłam wczoraj na ponad 2 godziny, zamiast pracować :oops: i zachorowałam na tamaryszki i weigele :lol:
Santomini
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 2 lut 2008, o 11:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

odpowiednia temperatura i wilgotność i ligester powinien się ukorzenić i teraz. Albo dopiero na jesień. Ale szybciej będzie kupić-jak pisał przedmówca-gotowe sadzonki. U mnie w regionie cena sadzonki waha się od 1,2 zł do 1,8 zł. Przy czym są to sadzonki w pełni ukorzenione o wysokości 80-100 cm.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Ja bym tam spróbowała i teraz, on się naprawdę łatwo ukorzenia.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Czy jest jakaś reguła, kiedy i jak często w roku przycinać ligustr, tak by zagęszczał się solidnie? :?:
to ja, Wojtek :)
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Ja tam tnę na oko. Kiedy równo obcięty wygląda już nierówno - dłuższe, krótsze, a przede wszystkim za długie to przycinam. :D Myślę, że jakieś cztery razy w sezonie, a ostatni raz we wrześniu - październiku, tak by przymrozki nie zniszczyły świeżo przyciętych gałązek. :)

To jest tak sprytna roślina, że nawet rzeźbić w niej możesz. :wink:
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

Aż cztery razy? :shock: To wychodzi w przybliżeniu raz na 6 tygodni. A ja myślałem, że się tnie maksymalnie dwa razy w sezonie. :oops:
Dzięki Kasiu!
to ja, Wojtek :)
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

Wiesz, to wszystko zależy od prędkości wzrostu. I nie ma co się :oops:
Powodzenia :D
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Saraaa

Post »

Ja mój ligustr tne nawet wiecej razy niż 4 razy w sezonie... mój rośnie jak oszalały - 2 tygodnie po cięciu już jest co ciąc :D Jednak tne dopiero, gdy odrostu sięgną 5-8 cm. Inaczej niewyrobiłabym z sekatorem 8)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21680
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Ja mam nożyce elektryczne więc jest mi łatwiej ciąć niż sekatorem ale również minimum 3 razy w roku tnę liguster od góry i z boków bo rośnie w bardzo sprzyjających jemu warunkach .
Nie nawożę go bo ma zakryć jedynie kawałek siatki ogrodzeniowej -3 przęsła a mimo to rosnie jak szalony. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Ja w tym roku liguster przycinałem już dwa razy. Ostatni raz wczoraj. :lol:
kocurek pisze:...Jak i kiedy ukorzenia się cięte gałązki? Będę umiała zrobić to sama? Podpowiedzcie, proszę.
Gałązki możesz wsadzić w ziemię w każdej chwili. 90% ukorzeni się na pewno - dbaj o wilgotność ziemi w tych miejscach. Przytnij czubki gałązek.
Pozdrawiam Andrzej.
kropelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5533
Od: 30 kwie 2008, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Kocurku czy udało Ci się ukorzenić ligustr??? Ja ciagle się zastanawiam co lepsze, gotowe sadzonki, czy kupić sztobry do ukorzenienia... Próbowałam ukorzenić sadzonki wierzchołkowe mniej wiecej w lipcu, cześć z nich puściła korzonki, ale to wciąz mało... a jak sprawa u Ciebie z ligustrem???
w domu i w ogrodzie, cz.2, cz.3, cz.4
pozdrawiam serdecznie, Mariola
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”