Lilak - cięcie

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Lilak - cięcie

Post »

Na mojej działce rosną dwa stare lilaki, których od wieków nie były przycinane. Mają wiele starych gałązek już podpróchniałych i są dość wysokie. Chciałabym nadać im jakaś formę żeby się odnowiły. Może ktoś coś takiego robil i mi coś doradzi. Jak na razie obcięłam przekwitłe kwiatostany. A tu zdjęcie lilaka.

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Post »

ten konkretny, to zrobiłabym, tak: poskracałabym pędy wszystkie silnie, nawet 2/3 ( zostawiając jakieś 80 cm od ziemi),
zmusi go to do wypuszczenia nowych pędów i wtedy poczynając od następnego roku trzeba będzie wyciąć stare pędy,
ale nie wszystkie na raz, tylko jednego roku część, a na kolejny następne

potem należy pilnować, aby zawsze ciąć go zaraz po przekwitnięciu usuwając wszystkie przekwitłe kwiatostany,
wycinając wszystkie pędy chore i krzyżujące się, które nieładnie zagęszczają krzew

możesz to zrobić teraz tylko raczej nie kiedy pada deszcz, powinno się ciąć zawsze w suchą pogodę,
rany zasmaruj maścią ogrodniczą

oczywiście nie będzie kwitnąć w przyszłym roku
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Jeszcze się zastanowię co z tym fantem zrobić, prawdę mówiąc to trochę mi go szkoda tak radykalnie skracać, bo to całkiem duże drzewko. Tak się zastanawiam ile czasu zajmie mu regeneracja pędów ? I jak go tak zetnę to za ile lat ponownie będzie kwitł??? Muszę zaobserwować co się dzieje z lilakami wyciętymi po remoncie elewacji bloku jak szybko przyrastają... A robiłaś może taką wycinkę pielęgnacyjną u siebie, bo zastanawiam sięjak to w praktyce wygląda...
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 588
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Witam
Zacytuję swoją wypowiedź z innego, podobnego wątku:

Ja jeden ze swoich dużych krzewów obcięłam zaraz po kwitnieniu na łyso, zostawiłam tylko kilka głównych pionowych gałęzi do wysokości ok 150cm. Ogoliłam je ze wszystkiego. W lecie wypuściły nowe zielone, utworzyła się ładna korona, a na drugi rok kwitł tak obficie ze po deszczu zwisał ciężki aż do ziemi. Niczym go nie zasilałam.
Mój ogród.
Pauzalka
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Jak się tnie stare lilaki?

Post »

moja sąsiadka w tamtym roku na wiosnę scięła do wys 150/160 patrzylam na to z przerażeniem bo myślałam że już po nim ,ale w tym roku wyglądał pięknie bardzo się zageścił ,ale nie kwitł.To tyle z praktyki.
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

To może jak już to uciąć go tak jak gałęzie zaczynają się rozwidlać. U mnie na bloku było docieplanie ścian. W związku z tym wycięto lilaki jak że zostały same pieńki na wysokość może metra może mniej. Dziś specjalnie poszłam sprawdzić jak się mają i muszę przyznać, ze marnie. A tak w ogóle to mam ich dwa - po obu stronach altany.
Obrazek

w tej sytuacji musiałabym odciąć wszystkie liście i poważną cześć pni...
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jestem właśnie po cieciu białego lilaka.
Jakieś 3 tygodnie temu ścięłam część, kilka dni temu resztę.
Zostawiłam właściwie tylko badyle.
Na tych wcześniej ciętych są już ładne młode przyrosty.
Wydaje mi się że lepiej mieć ładny pokrój zamiast wielkiego drzewa, nawet kosztem kwitnienia w kolejnym roku.

W przyszłym roku czeka mnie cięcie fioletowego przy którym twoje wyglądają jak smukłe młodziki :;230
Awatar użytkownika
magduu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 6 sie 2006, o 15:50
Lokalizacja: między łodzią a warszawą

Post »

też jestem świeżo po cięciu lilaka :wink: zniknęły zeszło i tegoroczne kwiatostany, suche gałązki i przyrosty z korzenia. a tu notka jak w temacie: http://wroclawski.blog-ogrodniczy.pl/20 ... olity-bez/
pozdrawiam ciepło, magda
Awatar użytkownika
madziarynka
200p
200p
Posty: 317
Od: 21 maja 2009, o 00:34
Lokalizacja: Lublin

Post »

No proszę! U mnie to chyba trzeba by do połowy go skrócić. Nie tylko same kwiatostany. i odrosty od ziemi. Diametralne cięcie, dlatego się obawiam jakby to wyglądało i po jakim czasie odrośnie.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Bardzo szybko odrośnie, mój naprawdę ładnie już się zieleni :D
edyta_kk
100p
100p
Posty: 166
Od: 12 maja 2011, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Lilak - cięcie

Post »

Mój krzak bzu jest bardzo stary, rozrasta się niekontrolowanie nowymi pędami od ziemi. Czy mogę teraz w marcu go poprzycinać, przerzedzić i wyrżnąć pędy od ziemi? Zacienia mi pół warzywnika, chociaż trzeba przyznać, że kwitnie i pachnie wiosną obłędnie. :)
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Lilak - cięcie

Post »

Ja bym to zrobiła po kwitnieniu,szkoda pozbawiać się pięknych kwiatów i zapachu.
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Jak się tnie stare lilaki?

Post »

Reniak pisze:moja sąsiadka w tamtym roku na wiosnę ścięła do wys 150/160 patrzyłam na to z przerażeniem bo myślałam że już po nim ,ale w tym roku wyglądał pięknie bardzo się zagęścił ,ale nie kwitł.To tyle z praktyki.

W tamtym roku (2011) wciąż nie kwitł,choć to już duży okaz,ciekawe dlaczego,dodam że to lilak nie szczepiony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”