Pelargonia - uprawa z sadzonek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
fiskomp
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 1 wrz 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie 6a

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Ja też pobrałam szczepki, dość szybko sie teraz ukorzeniają, stare miałam podsadzone jeszcze lobelią białą i fioletową. Jutro ja posieję, nasiona już kupione. :D
Zieloni podopieczni u Fiskomp'a
Pozdrawiam - Baśka :)
mintaka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Od paru dni "budzę" po zimowaniu pelargonie. Przeniosłam do ciepłego miejsca i podlewam. Chciałam przetestować lutowe "rozmnażanie" i przyznam szczerze, trochę się zaniepokoiłam hasłem, że pora przycinać ubiegłoroczne roślinki. Zanim moje skrzynki z pelargoniami wstawiłam do chłodnej piwnicy, przycięłam (wycięłam!) wszystkie liście i zostały tylko kikuty. Wnioskuję, że zrobiłam źle, czyli mogę sobie darować próby wskrzeszania tych kikutów?

Na szczęście mam wystarczająco dużo szczepek z zeszłego roku :uszy
Do tego kombinuję z nasionkami. Zobaczymy!
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Moim zdaniem kikuty powinny wypuścić nowe listki i się stopniowo zagęszczać,a później normalnie kwitnąć. Ja przycinałam dziś te które wybiegły przez zimę.
Spoko myślę że będzie dobrze.
pozdrawiam Gocha
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

A ja dzisiaj sprawdziłam jak maja się moje patyczki pocięte i włożone do ziemi,zrobiłam to 14 lutego,każdą doniczkę włożyłam do woreczka,i dzisiaj je zaczęłam wyjmować,okazało się że wszystkie pięknie popuszczały listki,jedna nawet już zawiązek kwiatka((oberwałam oczywiście)i maja piękne długie korzenie,pierwszy raz tak robiłam,teraz już zawsze będę miała swoje pelargonie ;:138 I jeszcze mam 10 szt z siania, ;:138 i 9 szt zwisającej pełnej,od której pobrałam szczepki w październiku i przyjęły się,ale coś marnie rosną chyba zacznę je zasilać.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Ja dziś oczyściłam pelargonie bluszczolistne z paskudnych liści, których była większość, bo zimowałam ją na klatce schodowej i pryskałam chemią, bo jakieś robactwo się przyplątało. Pelargonie rabatowe natomiast przetrwały w świetnej formie, praktycznie mogłabym je zanieść na balkon, bo mają ładne liście i pokrój.
Reniak, mogłabyś napisać więcej o tych workach. ;:180
Awatar użytkownika
bettysolo
500p
500p
Posty: 567
Od: 12 paź 2010, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Reniak
Napisz coś więcej o tej metodzie z woreczkami :)
Pozdrawiam Beata :)
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

No to proste,może nie precyzyjnie napisałam,jak wsadziłam kawałki lodygi do doniczej takich małych 10x10 cm do potem kazdą doniczkę wkładałam do woreczka,takiej jednorazowej reklamówki jak sa w supermarketach,zawiazywałam luźno i tak sobie stały na parapecie.Wszystko co sieje nakrywam woreczkamilub folia do żywności,do czasu wykiełkowania,potem zdejmuję,trzeba tylko nie nalewać za dużo wody,raczej ziemia tylko wilgotna. :D
mintaka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 4 wrz 2010, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Przesadziłam dziś sadzonki pelargonii, które robiłam we wrześniu i październiku, do skrzynek. W doniczkach miały już za ciasno. Najlepiej rośnie jedna, którą kompletnie ignorowałam całą zimę: rzadko podlewana stała w zimnym ganeczku (obawiam się, że przy życiu trzyma ją tylko rządza zemsty :twisted: ). Natomiast te, na które chuchałam i dmuchałam, są takie marne... Czym je podlewać, żeby wzmocnić roślinki? Co myślicie o "domowych" nawozach w stylu woda po gotowaniu jajek?
Awatar użytkownika
MirellaM
100p
100p
Posty: 173
Od: 13 cze 2011, o 17:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Zsuszone pelargonie po zimowaniu

Post »

Witam
Czy jeśli pelargonie zostały podcięte, przesadzone i wyniesione do piwnicy na zimę będą żyły? Jest sens się nimi zajmować? Zasuszyłam je całkowicie.
Miałam 5 doniczek.
Dodam, że w jedej zauważyłam zielone listki (rabatowe). Liście dość spore.
Pelargonie bluszczolistke wyglądają jak suchary.... ale tak się zastanawiam... Skoro rabatowe mają w sobie życie to może i bluszczolistne odbiją?

W piwnicy nie było minusowej temperatury.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 61&t=75966" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zsuszone pelargonie po zimowaniu

Post »

jeśli zasuszone to do mieszkania i podlej na maxa i obserwuj czy są w stanie przyjąć wodę.
klwsz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 gru 2011, o 08:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Wkrótce zamierzam rozsadzić sadzonki pelargonii do dwóch doniczek 40cm każda. Chciałbym posadzić po 3 sadzonki do każdej donicy, co daje 13cm odstępu- czy to nie za mało? Chcę trzy, bo zamierzam zrobić kompozycję z kilku kolorów, ale jest obawa że się będą słabo rozrastać.
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

mintaka, wydaje mi się, ze jak są marne, to trzeba im raczej biohumusu, ewentualnie najpierw w nieco mniejszej dawce.
klwsz, ja kupiłam w sierpniu za grosze sadzonki pelargonii rabatowej i posadziłam je do doniczek 18, które ku memu wielkiemu zdziwieniu teraz na wiosnę okazały się już za małe. Natomiast bluszczolistne mam trzy ale w skrzynce 60 cm. Wg mnie trzy rośliny w skrzynce 40 to nie najlepszy pomysł, a w przypadku rabatowych to już na pewno się nie sprawdzi.
Awatar użytkownika
gorzka
100p
100p
Posty: 174
Od: 7 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pelargonia, rozmnażanie

Post »

Ja mam chyba po 3-4roślinki w skrzynkach 80cm, chciałabym im zmienić ziemię ale nie wiem czy teraz to już czas?
pozdrawiam Gocha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”