Nawożenie rzędowe

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Rozpisałem tego posta konkretnie ale forum było nieczynne i ucieło akurat wtedy :/ No nie wiem jak z tym masochizmem, chodzi o to że wyczytałem w paru miejscach i tu na forum też o obsypywaniu kompostu lub podlewaniu gnojówą, takim nawozem właśnie kurzym suszonym. Co by nie było zamiast kłaść na dół rzędu grządki sam kompost, a potem jakoś to obsypywać, czy podlewać gnojówą, dla rośliny chyba nie będzie to większą różnicą jak przygotuje takiego pokarmu od razu treściwie. Nie wiem, nie znam się na tym, tak tylko rozmyślam i chciałbym się dowiedzieć czy tak można.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Marek-BB tak napisałeś, że naprawdę nie wiadomo co chcesz zrobić. :D

Chcesz teraz (jak tylko warunki pozwolą) wymieszać dojrzały kompost z kupnym suszonym obornikiem kurzym i taka mieszaninę użyć później jako nawożenie rzędowe? Kompost masz, obornik chcesz kupić.

Ja zaproponowałam w innym wątku, żeby do nawożenia rzędowego użyć wyłącznie kupnego suszonego obornika kurzego i zasypać warstwą kompostu, ale po pierwsze taki obornik trochę musiałby poleżeć w ziemi (ile? nie wiem) a po drugie niekoniecznie tak będzie poprawnie, forumowicz na tym się zna
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Chcesz nawozić rzędowo zasypując rowki kompostem wymieszanym z kurzeńcem? Czy chcesz rozsypać takim kompostem po grządkach ?. Jakkolwiek by to było, mieszanie teraz na wiosnę kompostu z kurzeńcem mija się z celem Jest to daremna robota. Albo rozrzucisz kompost i kurzeniec i całość przekopiesz / ale to nie jest nawożenie rzędowe / albo rozrzucisz sam kompost i przekopiesz płytko a następnie wykorzystasz kurzeniec do nawożenia rzędowego. Jeżeli chciałbyś wykopywać rowki pod nawożenie rzędowe a potem je zasypywał kompostem ,to co zrobisz z wykopaną ziemią?
Ja nie rozumiem co niektórych, którzy za wszelką cenę chcą sobie utrudniać życie/ to jest właśnie masochizm/w sprawach prostych jak konstrukcja parasola. Ja mam corocznie to samo do dyspozycji : kurzeniec i kompost. Kompost rozrzucam po całości grządek a kurzeniec daję w rzędy zasilając nim redliny. Część kurzeńca zakiszam i podlewam w sezonie gnojówką międzyrzędzia pomidorów i słoneczniki tylko.

Pozdrawiam
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

forumowicz to co dla Ciebie jest oczywiste to dla początkujących (np takich zielonych jak ja) to niekoniecznie :D
forumowicz pisze:Ja mam corocznie to samo do dyspozycji : kurzeniec i kompost.
Kompost rozrzucam po całości grządek a kurzeniec daję w rzędy zasilając nim redliny. Część kurzeńca zakiszam i podlewam w sezonie gnojówką międzyrzędzia pomidorów i słoneczniki tylko. Pozdrawiam
Ja również dziękuję za odpowiedź na przyszłość
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Moniko

Może uda mi się wykonać zdjęcia z uprawą gleby tego roku wiosną i pokazać praktycznie jak to się je . :lol:

Pozdrawiam
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

monika pisze:dziękuję za odpowiedź na przyszłość
Skoro to traktujesz jak instruktaż, to spieszę uzupełnić rzecz następującą:
- przy takim kombinowanym nawożeniu kompost + obornik , w wypadku uprawy na redlinach, możemy przystąpić do przygotowywania redlin bezpośrednio po rozrzuceniu kompostu. Prawie całość kompostu znajdzie się wtedy w redlinach, ponieważ tworzymy je nagarniając ziemię spomiędzy rzędów w które daliśmy w rowki obornik. Natomiast jeżeli ziemi nie wyredlamy powinniśmy wykonać , po rozrzuceniu kompostu, zabieg odpowiadający w rolnictwie kultywacji, tj przekopać całość gruntu płytko na jakieś 10-15 cm i dopiero kopać rządki pod obornik.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
romaszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1411
Od: 31 gru 2010, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie. Wola Uhruska

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Dla czego zakiszonym kurzeńcem można podlewać tylko pomidory i słoneczniki?
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

no nie śmiej się tak z nas :D i nie zapomnij pokazać ;:180
----
ooo o to mi chodziło, dzięki forumowicz.
Przepraszam Marek-BB, że się wcięłam, ale to dla mnie też ważne info
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

romaszka pisze:Dla czego zakiszonym kurzeńcem można podlewać tylko pomidory i słoneczniki?
Art 20.1. Ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 r:
zabrania się stosowania nawozów:

1) [...]

2) [...]

a) [...]

b) w postaci płynnej ? podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Jeśli chodzi o moją kwestię to zobrazuje to zdjęciem:
Obrazek

Tak nawożę grządki kompostem i pytanie brzmi tylko czy ten kompost jeśli będzie przemieszany z czymś dodatkowo np. kurzeńcem suszonym to czy to jest działanie sensowne.
Tak jak wspomniałem wcześniej kompost chcę parę tygodni wcześniej przemieszać z takim nawozem jeszcze w kompostowniku by trochę przegnił/rozłożył się. Jeśli podlewam rośliny gnojówką z czegoś takiego która robi się dajmy na to 2 tygodnie to chyba w kompoście podobnie wystarczy jej taki okres? No i jeszcze okres paru tygoni w ziemi...
Odchaczone miejsce to zasypany element ziemią. Płytko. Dół na ten specyfik na głębokość sztychu. Reszte robiłem identycznie. Dół, kompost, ziemia... Zielone kropki to miejsca w których sadziłem potem rośliny...
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Marek-BB forumowicz napisał jasno (przynajmniej dla mnie)
forumowicz pisze:..jeżeli ziemi nie wyredlamy powinniśmy wykonać, po rozrzuceniu kompostu, zabieg odpowiadający w rolnictwie kultywacji, tj przekopać całość gruntu płytko na jakieś 10-15 cm i dopiero kopać rządki pod obornik.

Pozdrawiam
Nie masz mieszać, poza tym nawóz nie może być płytko pod powierzchnią, bo sadzonki np pomidora nie możesz posadzić w nawóz tylko nad nim
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Moniko

To co zacytowałaś z mojego postu tyczy się nawożenia rzędowego. Jeżeli natomiast ktoś chce równocześnie zastosować na swojej działce kompost i obornik/ kurzeniec/jako nawożenie rzutowe to oba nawozy należy rozsiać i przekopać/ na wiosnę płytko/. Jakkolwiek by nie było, mieszanie kompostu z kurzeńcem na boku po to, by następnie wprowadzić je do gleby- to jest paranoja.

Pozdrawiam
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie rzędowe

Post »

Dokładnie, zwłaszcza, że temat jest o nawożeniu rzędowym.

Ja zrozumiałam, że Marek-BB chce na boku pomieszać kompost z nawozem kurzym i potem zastosować nawożenie rzędowe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”