Begonia bulwiasta

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Begonia bulwiasta

Post »

Witam,

przeszukałam forum w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące mnie pytanie lecz niestety nie znalazłam, dlatego założyłam osobny wątek. otóż wiosną zakupiłam kilka bulw begonii (stojących + wiszących) po czym wsadziłam do doniczek. Najpierw - ze względu na zimno były w domku a potem - w już cieplejsze dni zostały przesadzone do większych doniczek na balkonie (werandzie). Byłam naprawdę szczęśliwą posiadaczką (nadal jestem) wysokich begonii, o grubym pędzie, dużej ilości liści - a niestety małej ilości kwiatów. i to mnie bardzo smuci. Gdyż podobaja mi się te kwiaty - bardzo - a jest ich tak mało. Kolory są cudowne, od białego, poprzez żólty, pomarańczowy i różowo - biały. Ale niestety pojawiło się po kilka kwiatków, kilka pąków nadal jest - i to wszystko. Jesień się zaczęła, więc chyba trzeba będzie wyciągnąć je z doniczek i przechować do wiosny.
Chciałabym wiedzieć, co mam robić wiosną aby mieć odwrotne proporcje - więcej kwiatów a mniej liści. Faktem jest ze sama roślina prezentuje się całkiem calkiem- z dużymi soczystymi liśćmi. Dodam, ze podlewałam nawozem dla kwitnących kwiatów balkonowych.
proszę o rady.. gdyż nie za duzo wiem o begoniach, wcześniej kupowałam na targu już rozrośnięte egzemplarze z masa kwiatów. Chciałam poeksperymentować z kolorystyką, lecz mój eksperyment się za bardzo nie powiódł :(

Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
olenka33
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 wrz 2007, o 14:35
Lokalizacja: Pomiechówek

Post »

Witaj,
też mam piękne begonie bulwiaste - już trzeci sezon z tych samych bulw - kwitną jak oszalałe mimo, że nie poświęcam im wiele czasu....

Wg mnie najważniejsze jest:

1 jakość materiału wyjściowego (w przypadku cebulowych i bulwiastych stawiam jednak na produkcję holenderską.... :()

2 podpędzenie roślin - sadzę moje do donic luty/marzec i trzymam wniezbyt ciepłym jasnym miejscu (jak są wybiegnięte - zbyt wysokie i wiotkie łamią się pod swoim ciężarem)

3 na dwór wystawiam je po podhartowaniu, kiedy ryzyko przymrozków jest już małe

4 potrzebują duuuuuużo światła

5 to co piszesz o proporcji liście/kwiaty kojarzy mi się z przenawożeniem.... zbyt duża dawka nawozu. Nawet jeśli stosowany był nawóz do roślin kwitnących - to w nadmiarze mogłaś jednak zafundować nadmiar lściotwórczego azotu....
olenka33
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

;)

Post »

Dzięki Kochana za odpowiedź. Z tym przenawożeniem to muszę Ciebie zmartwić.. robiłam to wówczas gdy mi się przypomniało, czyli dawka zamiast zalecanej raz na 2 tygodnie była co 3 - 4 tygodnie. Więc wydaje mi się, ze to nie w tym rzecz. Ale zastosuję się do rady i wysadzę wcześniej, tak jak sugerujesz. Materiał wyjściowy był dosyć drogi, więc wydaje mi sie, że dobry. kupiony w dobrym sklepie ogrodniczym, nie gdzieś na bazarze z worka.
a co teraz powinnam zrobić, kiedy wyjąć, obciąć czy obsuszyć. Będe wdzięczna za kolejne rady..
I dziękuję już za te, które były..

Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

I żadnej pomocy... nadal nie wiem jak mam teraz postępować z tymi begoniami. Wiosną zastosuję się do rad Oleńki,a teraz???


Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Lucyno witaj i w tym wątku :P

- co do zimowania- mam jedyny sposób od lat i... :P się sprawdza.
Trzymam je w ogrodzie do samego końca kwitnienia,prawie na granicy zważenia liści
i kwiatów przez mróz. Góra i tak póżniej odpada,trzeba ją usunąć.
-do skrzynek wyrzucam z doniczek całość bryły korzeniowej z ziemią ,aby przed zimowaniem
osuszyć. Oczywiście w tym czasie konieczne jest miejsce bez deszczu, cieplejsze .
Po krótkim czasie otrzepuję ziemię, nie zupełnie - karpy układam na świeżym piasku i ..do piwniczki.
Aby nie wysuszyły się za bardzo, pożadane jest obsypanie torfem lub trocinami. Co ileś tam trzeba sprawdzać. To obsypywanie robię po ok.1 miesiącu.
Zdarzało się nawet z braku czasu :) ,ze tak jak rosły w tych samych pojemnikach ,przesuszone szły na spoczynek i było ok.
Ważną rzeczą jest świeże i dobre podłoże na wiosnę.

Begonie mam od wieluuuuu lat, te same.I powiem :P że je lubię .

To tak aby nam było kolorowo------i begoniowo przyjemnie na forum!!
mała moja wariacja graficzba z gwiazdą.To jest *strzępiasta*,co do konkretów,nie znam.


Obrazek


pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
zuzulec
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 865
Od: 23 kwie 2007, o 22:14
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post »

Jovanko,

jesteś nieoceniona... naprawdę wielką niespodziankę zrobiłaś mi tą odpowiedzią. Nie spodziewałam się otrzymać jej od Ciebie - tym bardziej się cieszę.
Powiedz mi tylko, czy znasz przyczynę słabego kwitnienia moich begonii?? To mnie dosyć martwi.
Ale najważniejsze.. że rosną...
A Twoja begonia - CUDNA ;:63

Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Pozdrawiam słonecznie ;:3
Lucyna
Moje storczyki ...
Awatar użytkownika
danusiak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 4 sty 2007, o 07:51
Lokalizacja: zach pom.

Begonia

Post »

moje pierwsze pędzenie Obrazek
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Begonia

Post »

Danusiu piękna begonia.
Powiedz kiedy wysadziłaś? Moja madopiero jeden listek ...

I jeszcze jedno bulwa ma być na wierzchu?

Bo ja wsadziłam bulwy do ziemi i begonie wysokie pięknie rosną a begonii wiszącej nie widac :( Czy jest możliwe, że posadziłąm za głęboko?
z uśmiechami Iza
u liski
shami
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 10 maja 2007, o 08:45
Lokalizacja: śląsk

Post »

Liska, mi w tym roku begonia zwisająca wyszła spod ziemi dopiero po 34 dniach od wsadzenia, za to potem narzuciła tempo wzrostu jakby startowała w wyścigach Formuły1 :lol:

Może z Twoją będzie podobnie?
Pozdrawiam,
Aleksandra
Awatar użytkownika
liska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10568
Od: 24 mar 2008, o 20:07
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Shami lejesz miód na moje serce. Moja jest pod ziemią 32 dni.
Pojutrze zacznę wypatrywać roślinki :lol:

A jak nie wyściubi noska to rozgrzebię ziemię i znajdę ją i zobaczę co zamierza :)
z uśmiechami Iza
u liski
Awatar użytkownika
danusiak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 4 sty 2007, o 07:51
Lokalizacja: zach pom.

Rosnie

Post »

posadziłam na pól w ziemi i pieknie rosnie :D pozdrawiam
Awatar użytkownika
cletti
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 6 kwie 2008, o 15:08

Begonia kaskadowa

Post »

Witam:)

Jestem początkujacym ogrodnikiem.W marcu kupilam bulwy begoni kaskadowej w nadziei , ze w lecie będę miec piękne kaskadowe kwiaty zwisajace z balkonu i mam problem.Nie wiem czy pikuje sie te kwiaty czy tez moze przycina.Miały byc kaskadowe, a jak na razie to rosna mi w gore i nie rozkrzewiaja się :( Przycięłam jedną na probe az mi żal bylo....Prosze o pomoc

2 z nich wyglądaja jak na zdieciach wyzej , wiec chyba wszystko z nimi w porzadku natomiast pozostale 6 ...rosnie obrzymia lodyga z liscmi w gore:(
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Nareszcie znalazłam odpowiedni wątek

Ja też z wielką prośbą o pomoc.Moje begonie zasadziłam do doniczek stosunkowo niedawno ,bo na początku kwietnia .Wyszły już kiełki ,ale wokół jednej z roślinek zauważyłam pleśń Poradżcie proszę,czy muszę wyrzucić tę bulwę ,czy można ją jeszcze uratować? :?: :?: :?:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”