Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
richu
50p
50p
Posty: 86
Od: 15 paź 2010, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie, Praszka

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Rozumiem że macie jadalną odmianę tapinambur ? Może ktoś ma trochę na zbyciu jadalnej odmiany gdyż posiadałem ale niestety jak się teraz dowiedziałem odmianę pastewną nie nadającą się do jedzenia dla ludzi. Pozdrawiam
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Z tego co wiem, to chyba wszystkie odmiany są jadalne dla człowieka, a te niby pastewne, są przeznaczane dla zwierząt, ze względu na kształt i trudności w obieraniu (bulwki podłużne, cienkie, niefajne do obierania). Te z fioletowym/różowym/czerwonawym zabarwieniem podobno są dla zwierzaków głównie. W 2011 r. miałam w ogródku, po raz pierwszy taki topinambur. Rzeczywiście do obierania toto niefajne, bo takie małe i o nieregularnym kształcie, ale w smaku (jadłam na surowo) jak dla mojej rodziny pycha. Chrupie się jak rzodkiewkę a smak jak słonecznik. Podzieliłam się bulwkami z kolegą z pracy, któremu tak zasmakowały, że kupił na all sobie i inną odmianę. Taką jasną, bardziej kulistą i większą niż ta moja. Potem on się ze mną podzielił i i zasadziliśmy sobie po 2 odmiany jesienią. Tej jego nie próbowałam, ale on próbował i chyba ta moja mu bardziej posmakowała.
Nie wiem co to za odmiany, nawet jeśli pastewne, to i tak mam zamiar je normalnie wykorzystywać w kuchni, tym bardziej, że mam cukrzyka w domu. Jak mi przetrwają zimę (a chyba je dość płytko zasadziłam :roll: ) i się rozrosną, to się podzielę :)
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 630
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Bulwki przetrwają zimę - spokojnie! Teściowa wyrzuciła kiedyś bulwy na kompost i wiosną wypuściły badylki, przezimował bez okrycia ziemią.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Mam zamiar kupić na all eko-sadzeniaki Topinamburu/a, czy jeżeli posadzę na wiosnę to na jesień będzie już "co nieco" do konsumpcji :)
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Tak. Ja w zeszłym roku dostałam wiosną topinambur i zasadziłam go. Jesienią ileś tam tych bulwek wytworzył. A pewnie i tak wszystkich z ziemi nie wykopałam.
Awatar użytkownika
amis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 18 sty 2012, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Piaseczna

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Moi rodzice zasadzili już dawno temu topinambur fioletowe bulwy jako paszę dla zwierząt,nic z tym nie trzeba robić a rośnie ,nie marznie,tylko trzeba zasadzić w jednym miejscu żeby się nie rozprzestrzenił,bo rośnie z najmniejszego kawałeczka,nikt tego nigdy nie nawoził,a bulwy rosną duże(na wiosnę wygryzione przez nornice) a cała roślina ma ok 3 metry.
____________________
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

:D dziękuję za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

:D No i zakupiłam 3 kilogramy sadzeniaków topinamburu/a a teraz muszę poczekać aż ziemia się rozmrozi i sprzedający będzie mógł mi ukopać tych bulw, jestem bardzo ciekawa tej rośliny :D
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Witajcie, wpisuję się do wątku.
Mój sąsiad ma topinambur za płotem, będę żebrać, żeby mi dał bulwkę. Wtedy topinambur będzie już po obu stronach płota. Mogłabym czekać, aż sam przejdzie, ale mi się nie chce :)
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 630
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

:;230 długo byś nie czekała, on uwielbia odwiedzać sąsiadów... i zawsze pozostaje na dłużej.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
MaGorzatka
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2789
Od: 20 sty 2011, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Dorka :) ja już nie mam osiemnastu lat i mi się spieszy ;:80
Awatar użytkownika
Gosia123A
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3475
Od: 28 maja 2011, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

A ja chciałabym kupić bulwy Topinambura,czy ktoś mógłby mi sprzedać?Bardzo mi zależy
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Gosia123A, zerknij na allegro. Ja tam kupowałam kilka lat temu, na pewno ktoś będzie miał teraz lub później. Warto tylko wybrać takie bulwy, by się je wygodnie obierało. Najpierw miałam takie kuliste, potem dokupiłam jeszcze podłużne i one mi bardziej odpowiadały. Teraz już nie mam sama bulw, ale chcę kupić dla kuzynki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”