Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Reniak, dla mnie najlepszy jest sam, tak do chrupania. Nie smakował mi w surówce, taki starty na tarce z marchewką i dodatkami. Jeśli coś z niego robimy, to nie powinien być tak rozdrobniony, ale raczej pocięty w słupki lub na zapałkę. Wtedy nie zginie w dodatkach, ale będzie czuć jego smak. Bardzo mi smakował kiszony, był po prostu pyszny, podobnie twardy jak kiszony kalafior. Kisiłam z czosnkiem, zielem ang., liściem laurowym. Myślę, że super może być marynowany w occie i oleju, jak ktoś lubi.

U mnie nie było sensacji po jedzeniu na surowo, nic takiego nie pamiętam. Na pewno warto spróbować, jak pisała Loeb ma się wrażenie, że zjada się wielką, chrupiącą pestkę słonecznika.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

No, ja też lubię tak sam pochrupać, nie bawię się z nim w żadne sałatki. Z kiszeniem ciekawy pomysł, może spróbuję.. Aniu tak jak ogórki? W zalewie z solanki? Pokrojony?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Tak, zalewa z solanki, z czosnkiem, liściem laurowym, zielem angielskim.Pierwsze słoiczki były super, z dwoma ostatnimi coś się działo - jak je otworzyłam, to woda bardzo się burzyła i zaczęła wypływać. Z tych słoików kiszonki nie były dobre. Nie wiem, co mogło być nie tak. Robię w ten sposób różne kiszonki: buraki, marchew, kalafiora (pyszny!), nie mówiąc i kiszonych ogórkach i kapuście co roku, i nie mam takich sensacji. Ale przez pierwsze tygodnie kiszony topinambur jest bardzo smaczny. Lubię kiszonki chrupki, wręcz twarde, mające swój smak, a taki właśnie jest topinambur.


Nie kroiłam go, miałam wtedy odmianę o małych, okrągłych bulwkach. Myłam je i obierałam, robiłam też ze skórką - tak samo smakowały. Nie dodawałam tylko kopru, bo robiłam kiszonki późną jesienią.
Dancysia
100p
100p
Posty: 114
Od: 22 sty 2012, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

A mnie topinambur obrzydł . Robiłam najczęściej zapiekane pod beszamelem, i różne z dostępnych przepisów i był pyszny . Aż pewnego razu ten zapach mnie odrzucił. M. nawet się domagał ale powiedziałam że wymarzł [hi hi]
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Ide jutro kopać,o ile ziemia nie jest zamarznięta,narobiłyście mi apetytu na spóbowanie,z tym kiszeniem to interesujace muszę wypróbować ,i pod beszamelem.Bardzo dziękuję :wit
Alembik

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

A mi topinambur od razu nie smakował. Prawdopodobnie to wina tego, że przyrządziłem go w formie frytek. Miał smak słonecznikowy, ale również aromat skondensowanego mleka. Do tego jak robiłem zwykłe frytki i dawałem kotu to jadł a topinambura nie chciał ruszyć. Jako, że kot robi za wyznacznik jakości potraw, postanowiłem dać sobie spokój z uprawą i spożyciem. Zwłaszcza, że ponoć ciężki do wytępienia.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Robiłam z topinambura chipsy i tylko w tej postaci mi smakował :wit , były słodkie i nie soliłam ich.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Alembik kot tego nie strawi bo to mięsożerca, wiedział co robi :) Za to jakby dać dla konia, świnki, nooo to można zobaczyć apetyt :D
Ostatnia szansa - w jakiś sposób dokładnie je robiłaś? Przez samo suszenie czy obsmażanie ich w czymś?
Alembik

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Kiedy wyrzuciłem te bulwy przed dom to kury ich nie ruszyły. Swoją drogą to u mnie kury takie wybredne są. Tartą cukinię lubią a dynię, to już słabiej :D
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Bo dynia zależy jaka, lubią słodkawe i łatwo się rwące,nieco włókniste. Za twarde, to nie. Wiem co mówię, moje testują każdą odmianę, a to już będzie ze 30 ;) Musze popróbować tego kiszenia i czipsowania.. Tez lubię kruche kiszonki i marynaty, kiedyś marynowaną paprykę jadłam która wyjęta ze słoika nie była sflaczała, rewelacja. Niestety bez przepisu :/
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Moje chipsy robiłam w głębokim tłuszczu jak frytki. Ważne aby były pocięte cieniutko - jak najrówniej dopasowane grubością - trzeba dobrze dopasować temperaturę, mają się piec krótko i nie mogą od razu chwytać koloru. Ja poświęcam kilka plasterków na dokonywanie prób temperatury zanim wrzucę garść. Po wyłowieniu na ręcznik papierowy dobrze się odsączają z tłuszczu.
Moja odmiana topinambura jest biała, mocno przypomina kształtem imbir :wink:

Kury sąsiada jadają ten topinambur po ugotowaniu - od sąsiada dostałam pierwsze bulwy.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Słonecznik bulwiasty - topinambur

Post »

Do cieniutkiego cięcia doskonała jest mała szatkownica do kapusty, taka, jaką można dostać w każdym sklepie agd.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Topinambur, bulwy.

Post »

Macio pisze:Czy ktoś z państwa uprawia lub uprawiał na działce topinambur? Mam okazję otrzymać kilka bulw, ale na temat uprawy słyszałem różne opinię.
Zapewne jest łatwy w uprawie, ale trzeba się liczyć z tym, że nie będzie się go łatwo pozbyć. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”