Tunel jaki kupić

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Tunel

Post »

Hej,
W tym roku przymierzam się do zbudowania własnego tunelu.
Wstępnie myślę nad konstrukcją 7,5 długości (aby starczyła folia szeroka na 8m +zakładki) ok. 3,5m szerokości i 2,2-2,4 w szczycie. Łuk ma zaczynac się od wysokości ok. 1,2m
Jak myślicie za duzy/mały na pomidory ogórki i paprykę na potrzeby 2 rodzin ?

Jest też sprawa podłoża. Obecnie w tym miejscy jest trawnik, żeby nie powiedzieć łąka na której 3 lata temu uprawiane były ziemniaki. Wstepnie myślę nad wybraniem ziemi ok 30-40cm wgłąb. Wyłożenie dołu sietką przeciw kreton - co Wy na to ? W to miesjce nawiezienie ziemii uprawianej corocznie z głębokości max 20cm wymieszanej z obornikiem krowim wymieszanym z ziemią (dostawa od hodowcy krów z wybiegu dla bydła).

Dobrze kombinuje ?
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Tunel

Post »

Osobiście nie wiem czy to jest sens, ja nie zauważyłam, żeby krety mi podgryzały pomidory,
one raczej za pędrakami kopią :).
Natomiast nornice zapewne, ale też nie miałam ani jednego pomidora podgryzionego,
a mam tych gryzoni zatrzęsienie.

Swój tunel postawiłam na ziemi klasy 5 i 6, praktycznie na kamieniach.
Dosłownie na ostatni dzwonek przekopałam dodając starego obornika i to na jednej połówce,
drugiej już nie miałam siły kopać, zrobiłam tylko dołki i do tego ten obornik.

Kto nie przyszedł ze znajomych miejscowych był w szoku, że mi na tych kamieniach urosły taaakie pomidory.
Oczywiście, było nawożenie cały czas w ciągu sezonu.

Co do ilości pomidorów, policz sobie ile Ci się zmieści krzaczków.
No i pamiętaj apetyt rośnie w miarę jedzenia, ja będę mieć w tym roku ze dwa razy więcej krzaczków,
tak mi zasmakowały swoje pomidory.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
delfi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 7 mar 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Tunel

Post »

Moje krety? też, żadnych specjalnych szkód nie wyrządzają w tunelu, czasem jakiś kopiec i to wszystko. A jest ich sporo. W ubiegłym sezonie, też wyhodowałam (tak mi się wydaje przynajmniej :) )piękne pomidory i to na byle jakiej ziemi i kamieniach właśnie. W tym roku ziemia powinna być już lepiej uprawiona.
Wymiary tunelu mam podobne i nie był za duży :;230, ale za to mam mnóstwo pysznych sosów i ketchupu.
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Tunel

Post »

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
W takim razie wstepnie budżet z ochrony przed kretami idzie na inne zakupy.
Co do powierzchni dodam, że kilka odmian idzie tez do gruntu. Docelowo pewnie ok. 3/4 tego co w tunelu.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Tunel

Post »

ANalfabeta pisze:Hej,
Jest też sprawa podłoża. Obecnie w tym miejscy jest trawnik, żeby nie powiedzieć łąka na której 3 lata temu uprawiane były ziemniaki. Wstepnie myślę nad wybraniem ziemi ok 30-40cm wgłąb. Wyłożenie dołu sietką przeciw kreton - co Wy na to ? W to miesjce nawiezienie ziemii uprawianej corocznie z głębokości max 20cm wymieszanej z obornikiem krowim wymieszanym z ziemią (dostawa od hodowcy krów z wybiegu dla bydła).
Dobrze kombinuje ?
Witam Kolegę. Ja nie bawiłbym się w wybieranie ziemi. Usunięcie 10 metrów sześciennych ziemi to niezła zabawa :) . A tak poważnie mówiąc to nieużytkowana rolniczo ziemia nie jest taka zła. Jeśli taką nowinę wzbogacisz o materię organiczną w postaci obornika to naprawdę szkoda Twojej pracy z jej wymianą.
Pozdrawiam Paweł
Niemożliwe to jest tylko zapłacić kartą w Biedronce;)
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Tunel

Post »

Pawcio0086 pisze: Witam Kolegę. Ja nie bawiłbym się w wybieranie ziemi. Usunięcie 10 metrów sześciennych ziemi to niezła zabawa :) . A tak poważnie mówiąc to nieużytkowana rolniczo ziemia nie jest taka zła. Jeśli taką nowinę wzbogacisz o materię organiczną w postaci obornika to naprawdę szkoda Twojej pracy z jej wymianą.
Czyli zerwać jedynie trawe (humus ?) przekopać z czymś konkretniejszym i jazda ?
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Tunel

Post »

Przenosząc tunel na nowe miejsce przekopaliśmy trawnik dodając resztki z kurnika (kurki miały ścielone liśćmi z ogrodu) jesienią i wiosną posadziliśmy pomidory. W pierwszym roku były piękne :D .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Pawcio0086
50p
50p
Posty: 83
Od: 5 lut 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Tunel

Post »

ANalfabeta pisze: Czyli zerwać jedynie trawę (humus ?) przekopać z czymś konkretniejszym i jazda ?
Dokładnie tak jak mówisz :) . Przynajmniej ja bym tak zrobił.
Pozdrawiam Paweł
Niemożliwe to jest tylko zapłacić kartą w Biedronce;)
Awatar użytkownika
delfi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 7 mar 2011, o 13:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Tunel

Post »

Ja też mniej więcej tak zrobiłam, na więcej nie było czasu i siły, było ok :D
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Tunel

Post »

Dziękuje.
Cieszę się, że prostsze metody pomogą.
Dzięki temu zaoszczędze czasu i środków.
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tunel

Post »

Taka wypoczęta ziemia nawet lepsza, w końcu kiedyś po to stosowali trójpolówkę (żeby tzrci kawałek odpoczywał :lol: ). Tak jak pisali poprzednicy jak masz jeszcze obornik, to będą piękne pomidorasy :wink:
pozdrawiam Ewa
glohal
500p
500p
Posty: 520
Od: 20 lip 2010, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tunel

Post »

Ale się uśmiałam :;230 Miał facet dobre chęci, chciał coś zrobić i mu odradzili. Poczekaj ANalfabeta jeszcze trochę, tak Ci doradzą, że nic nie będziesz musiał robić a pomidory będą same rosły :;230

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Damroka
100p
100p
Posty: 197
Od: 28 cze 2009, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Tunel

Post »

krykiet66 pisze:A czy ktoś próbował zgrzać folię tzw. prostownicą do włosów, chyba prościej niż zabawa z żelazkiem?
Też mnie korciło :wink: tak bardzo bałam się zgrzewania żelazkiem. Ale dostałam tu tak jasną, prostą, oczywistą instrukcję, że nawet mi nie udało się czegokolwiek schrzanić przy zgrzewaniu folii na szkielet namiotu wojskowego. Ekspertem to ja na pewno nie jestem :wink: folię przygotowywałam tylko raz w życiu, na jeden tunel. Z prostownicy do włosów korzystam codziennie 8-) I na podstawie tak skromnego doświadczenia mogę powiedzieć Ci jedynie: żelazko. I papier do pieczenia - taki najtańszy, z Biedronki był chyba. Zgrzało elegancko, żelazko nie pobrudziło się, folii nie przepaliłam na wylot, zgrzew co prawda zrobiłam na całą szerokość żelazka, ale jak na pierwszy raz :heja
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”