Tuje żywotniki - jak szczepić?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
wicekwicek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2008, o 15:40

Szczepienie

Post »

Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mozemy u nas w naturze(Polska:)) znaleźć roślinę odpowiednią by zaszczepić na niej thuje..szmaragd np. Bo wiem że zeby szczepienie się powiodło musi być odpowiedni podkładka.ale niestety nie mogęnigdzie znaleźć jaka. Prosiłbym o krótki opis jeśli jest taka roslina,jak na niej zaszczepic. czy mozna teraz.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Tuje szczepi się na tujach.
Trochę informacji o tym co i jak np. na stronie:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=307
Roman
suffy1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 7 lut 2008, o 14:23

Post »

witam jeśli chcesz szczepic thuje smaragd to bedzie to tak wyglądało gdybyś wycioł dół i thuja rosnie od pewnej wysokosci dlatego moze lepiej szczepic thuje kulista wtedy bedzie kula na wysokosci na ktorej zaszczepisz. :wink:
wicekwicek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 mar 2008, o 15:40

Post »

ale na czym tą tuje kulistą zaszczepic ?
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Tuję kulistą lub inne karłowe odmiany można zaszczepić na pniu wyrośniętych szybko rosnących żywotników. Najlepszy jako podkładka będzie żywotnik zachodni, można także spróbować żywotnik olbrzymi. Sadzonki przeznaczone na podkładki należy posadzić do doniczek. Po 2 -3 latach powinny już odpowiednio wysoko wyrosnąć, aby można było szczepić na nich te odmiany karłowe. Niestety szczepienie należy wykonać w szklarni, lub podobnym pomieszczeniu [konieczna jest bardzo wysoka wilgotność powietrza]. Szczepienie w gruncie teoretycznie jest możliwe, jednak wymaga odpowiednich, bardzo rzadkich warunków pogodowych, i cechuje je słaba udatność.
Roman
jaceto
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 mar 2008, o 22:22
Lokalizacja: Kutno

Post »

szlachetnych odmian tuii z regoly sie nie szczepi
bo dosc dobrze sie ukorzeniaja z sadzonek
pozdr
J.K.
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 470
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

To prawda, tuje dobrze rozmnażają się z sadzonek, jednak szczepienie daje możliwość otrzymania różnych fantazyjnych form np. już wspomniana nieformowana kula na pieńku. Podobnie szczepi się np. różne odmiany kosodrzewiny na pniu sosny pospolitej, także różne inne karłowate iglaczki na odpowiednich podkładkach.
Roman
Kacper1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 wrz 2008, o 21:23
Lokalizacja: Jarosław

Tuje żywotniki - jak szczepić?

Post »

Witam, jestem tu nowy.
Mam jedno proste pytanie jak naszczepić thuje i czy nie jest na to jeszcze za póżno?

Pozdrawiam Kacper
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Myślę że już trochę za późno. Sadzonki z tui, cyprysików, czy jałowców , oraz innych iglastych,ja robię w sierpniu, po prostu odrywam z rośliny matecznej kilkocentymetrowe odrosty z piętką , zanurzam je w ukorzeniaczu i sadzą do malutkiego inspektu w ziemi przykrytego ramą okienną z szybą. Jak chcesz to możesz próbować jeszcze, ukorzeniać, nic nie tracisz coś robiąc. Mój inspekt możesz zobaczyć na moim wątku osobistym. Pozdrawiam. Tadeusz.
Kacper1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 wrz 2008, o 21:23
Lokalizacja: Jarosław

Post »

Witam, panie Tadeuszu ma pan naprawdę piękny ogród (pozazdrościć)
A co do mojego pytania to jak bym sadzonki trzymał w piewnicy?
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Kacper- na tym forum mówimy sobie po imieniu ( niezależnie od wieku i zasług) ,a co do roślinek to ja nie mam zimnej piwnicy, no i roślinki ( zwłaszcza zimozielone) do przeżycia przez zimę potrzebują chociaż trochę światła. Dziękuję za spacery po moim ogrodzie , zapraszam ponownie . Pozdrawiam. Tadeusz.
Kacper1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 wrz 2008, o 21:23
Lokalizacja: Jarosław

Post »

Witam Tadeuszu moja piewnica jest ciepła i jest tam sporo światła.
radzioboss22
50p
50p
Posty: 70
Od: 4 kwie 2009, o 09:08

Post »

A Ja mam takie pytanie, czy to prawda że tuja ukorzenia się w warunkach około 20stopni? Bo Czytałem, że właśnie powinna być w chłodnym miejscu? Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”