Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Zablokowany
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Każda taka dyskusja ma swoje dobre strony :D w tym wypadku ja na pewno utwierdzę się w przekonaniu że sekator musi pracować i odmładzanie krzaków jest ważne
masz rację im starsza(y) tym gorzej, moja M też mówi że jestem już niereformowalny :roll:
chociaż taka starszy krzak łatwiej poprowadzić na jeden sztywny pieniek z koronką co też świetnie wygląda ;:224
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Ktos kiedyś pisał ( nie znajdę juz gdzie.... :roll: ), że próbował odmłodzić baaardzo starą hortensję bukietową w taki sposób, jak dzielimy np: liliowce. Siekiera i przerąbać w kilku miejscach. Nie pamiętacie czasem co z tej hortensji zostało? Dała się podzielić? :lol:
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
eszkol
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 wrz 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Moim zdaniem najlepszym sposobem na odmłodzenie krzaka hortensji jest zrobienie zawczasu odkładu lub sadzonki i zamiana.Mnie byłoby szkoda zamieniać,ale na upartego można.Pozdrawiam.Gosia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Ja też jestem zwolenniczką sadzonek niż dzielenia krzaków.A tak ogólnie to takie zabiegi dzielenia krzewów wychodzą u takich, które puszczają pędy z ziemi np. hortensji ogrodowych i krzewiastych, tawuł, jaśminowców i innych zagęszczających się z czasem rosnących w szerokie krzewy.
ZbiegniewG masz rację, można prowadzić bukietową 'na pieniek', sama miałam taką 'Tardivę', którą kupiłam zabiedzoną w czasach gdy te hortensje jeszcze nie były tak popularne.Jakoś mimo usilnych zabiegów nie dała się już ukształtować w szeroki krzew od dołu.Jednak nornice zniszczyły jej część korzeni pewnej zimy pod śniegiem została usunięta i zastąpiona inną.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

A ja uważam, że te hortensje są przepięknymi krzewami za młodu i będą przepiękne xxletnie, jeśli od początku ma się pomysł na miejsce i prowadzenie (formowanie). W końcu wyrastają na spore drzewa/krzewy. Do pewnego momentu można nad tym panować, potem sobie nie wyobrażam. Pod topór? :? Po prostu trzeba mieć wyobraźnię sadząc te hortensje. Poza tym ja uważam, że to bardzo dominujący krzew/drzew(k)o w sensie optyka.

eszkol wyobrażasz sobie wycięcie takiego drzewa/krzewu i posadzenie sadzonki? Hydrangea paniculata 'drzewa' Trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to, że w necie umieszczane są zdjęcia ładnych egzemplarzy. A ile jest w ogrodach takich zapuszczonych, nieformowanych hortensji, które straszą..
Awatar użytkownika
ElleBelle
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 7430
Od: 5 paź 2009, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Też uważam że hortensje są pięknymi kwiatami i widzę stare odmiany piękne, ja mam jeszcze bardzo stare i one są mniej zawodne jak ta nowe odmiany oczywiście mówię o ogrodowych.
Pozdrawiam, Ela
...mój azyl w środku miasta...
Kwiaty Eli- w ogrodzie i nie tylko cz. 7- Kolejna Wiosna...
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Witaj Donko! Nie zaznaczamy obecności. Skorzystaj proszę z funkcji "obserwuj wątek"
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Michalina
50p
50p
Posty: 59
Od: 9 gru 2010, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Ostatnio w kilku ogrodniczych sklepach internetowych widziałam oferty hortensji bukietowych, szczepionych na pniu
o wys. 150 - 160 cm. Ciekawa jestem jak sprawuje się w ogrodzie takie " cudo ". Może już ktoś ma doświadzenia w tym
zakresie i coś napisze. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Czy one są na pewno szczepione? Raczej formowane :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Michalina
50p
50p
Posty: 59
Od: 9 gru 2010, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Wysłałam do jednego ze sklepów pytanie czy oferowane hortensje są szczepione czy też formowane. Zastanawiam się
jednak czy byłoby możliwe uformowanie hortensji tak aby korona była na wysokości 150-160 cm. Oferta tak " szczepionych"
hortensji dotyczy odmian Pee Gee, Lime Light, Pinky Winky. Jak dostanę odpowiedz podzielę się tą wiedzą. Pozdrawiam.
Florian05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 132
Od: 8 paź 2008, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Myślę, że jest możliwe. Nie spotkałem hortensji szczepionych na pniu, tylko wyprowadzane na drzewko.
Przy wielu odmianach hortensji bukietowych (Hydrangea paniculata) podawana jest informacja, że rosną do 4 m.
Potwierdzeniem tego mogą być wygooglowane obrazki:
http://www.google.pl/search?q=hydrangea ... 66&bih=652
Nie sądzę, aby było łatwo znaleźć w sprzedaży drzewko na pniu 160cm.
Jeżeli Ci bardzo zależy, to moja rada jest następująca:
1. Kupić odmianę dość silnie rosnącą, np. `Limelight`, posadzić ją na miejsce docelowe do gruntu, pozwolić jej rok lub dwa dobrze się ukorzenić, raczej nie przycinać, aby objętość rośliny była jak największa, a co za tym idzie i korzenie silne.
2. Potem na przedwiośniu przyciąć krótko i pozwolić rosnąć tylko na jeden pęd, przywiązywać do pionowego palika. Powinien wytworzyć się silny, prosty pień.
(Możesz też pozwolić rosnąć wszystkim pędom po silnym przycięciu, a następnej wiosny wybrać najsilniejszy.)
3. Na docelowej wysokości przyciąć, aby się rozkrzewiła.
4. Potem corocznie silnie ciąć koronę.

BTW "Pee Gee" to skrót od pierwszych liter Hydrangea paniculata `Grandiflora`.
Jeszcze jest też niższa od niej odmiana `Pee Wee`, ale nie wiem, skąd ta nazwa.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Też myślę, że trudno znaleźć wyprowadzony pień na ok 1,5m ale jest to chyba możliwe, chyba że sprzedawca liczy wysokość z koroną.

Nie wiem co zrobiła w końcu Anjja ale miała takie patyki kiedy kupiła hortensje. Aż się prosiło, żeby wyprowadzić na drzewka http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 3863&hilit
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Re: Hortensje - ogrodowa , bukietowa , drzewkowata cz.III

Post »

Można kupić hortensje bukietowe wyprowadzone na drzewka, widziałam takie u Szewczyka w Łodzi, ale ceny są powalające. Ja prowadzę na drzewko hortensję Tardiva . Nazwa 'Pee Wee' oznacza małą odmianę bukietowej Pee Gee .
Wynaleziona przez Nursery Louisiana i w ich opisie pisze " Kochanie zmniejszyłem paniculatę " :lol:

Moja Tardiva - w przyszłości drzewo. Nie widać dobrze pnia ,ale korona jest
widoczna :D

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”