Perukowiec (Cotinus ) wymagania,cięcie,przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Kiedy i jak przycinamy perukowce? Mam 60cm drzewko i może się jeszcze troche rozkrzewić. Na iloletnich pędach kwitną?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Cięcie perukowców należy przeprowadzać bardzo oszczędnie, ograniczać się do cięcia regulujacego.

Pozdrawiam :)
Barbara65
100p
100p
Posty: 103
Od: 11 maja 2007, o 09:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Jestem posiadaczką perukowca od...wczoraj.Zakupiona w e-ogrody sadzonka odmiany Royal Purple także ma obrzeżone starsze listki.Baśka
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

flowers pisze:Cięcie perukowców należy przeprowadzać bardzo oszczędnie, ograniczać się do cięcia regulujacego.

Pozdrawiam :)
Mój perukowiec ma dwumetrowe przyrosty co roku. trudno tu mówić o cięciu regulującym. Nas wiosnę zostawię 30 cm. mam już go dość. Obrazek Obrazek

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Co Ty mu zadajesz, Mirabilis, że rośnie prawie jak bambus ? Jaką masz ziemię ?
Też bym tak chciała... :( :lol:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bunia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 317
Od: 6 maja 2007, o 16:28
Lokalizacja: Łódź

Post »

A może Mirabilis na tego perukowca stosuje jakieś czary - mary :D :P
Mirabilis
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1001
Od: 27 maja 2006, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Na pierwszym zdjęciu perukowiec w zeszłym roku. Przemarzł zimą wiec był przycięty na ok 50 cm. A tak wyglądał późnym latem. Ziemia bardzo piaszczysta, nie podlewany latem, nigdy nie nawożony. Niestety słabo kwitnie i nie tworzy peruczek. :cry:
Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Mirabilis pisze:Na pierwszym zdjęciu perukowiec w zeszłym roku. Przemarzł zimą wiec był przycięty na ok 50 cm. A tak wyglądał późnym latem. Ziemia bardzo piaszczysta, nie podlewany latem, nigdy nie nawożony. Niestety słabo kwitnie i nie tworzy peruczek. :cry:
To chyba zależy od odmiany :roll: .
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Perukowiec

Post »

Witam!
W ubiegłym roku kupiłam dwie sadzonki perukowca.Obie roślinki rosły w bardzo zbliżonych warunkach {podobne nasłonecznienie,osłona od wiatru ,gleba}Dziś zrobiłam obchód i zobaczyłam,że jedna z roślinek ma końcówki gałązek czarne{czy to przemarznięcie??}nie mogę niestety zamieścić zdjęcia ,bo nie mam aparatu
Proszę o radę czy można te gałązki obciąć i ewentualnie kiedy to uczynić .Czytałam kiedyś, że perukowiec bardzo nie lubi cięcia


z wiosennymi pozdrowieniami Danuta
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Ewentualne cięcia sanitarne(połamanych przemarzniętych, uschniętych gałązek) dokonujemy dopiero jak drzewo lub krzew rozpocznie wegetacje- wtedy widać jaka część rośliny przeżyła a jaka nie i trzeba ją usunąć. Mój perukowiec jeszcze nie rozpoczął wegetacji.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Dziękuję Tadeuszu za odpowiedż .Mój perukowiec też jeszcze śpi,więc poczekam aż się przebudzi

pozdrawiam Danuta
Jordaens
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 18 mar 2007, o 22:52
Lokalizacja: Łódź

Post »

Nie jest do końca prawdą, że perukowiec nie lubi cięcia. Swój tnę z reguły dość wcześnie, by choć trochę utrzymać go w ryzach. Oczywiście - podstawową wadą cięcia perukowca jest to, że pozbawiamy się wtedy szansy oglądania pięknych peruk. Innymi słowy - cięcie ładnie zagęszcza roślinę, ładniej wybarwiają się liscie, natomiast nie ma wtedy peruk. Wybór więc należy do Ciebie.
Pozdrawiam
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

http://www.forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=11668 Jordaens napisał : "Rzeczywiście - ciąć można niemal wszystkie rośliny (hortensje również - pędy z przekwitniętymi kwiatami, nad młodymi, dobrze ukształtowanymi pąkami). Pytanie raczej winno brzmieć nie czy ciąć, ale kiedy? Bo tu łatwiej o błąd... "
- Nikt tu nie napisał że perukowiec nie lubi cięcia, krzew lub drzewko perukowca ma ładne ulistnienie, ale to co jest najpiękniejsze w nim to kwiaty-"peruki". Cięcie formujące drzewo lub krzew to indywidualna sprawa gustu każdego ogrodnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”