Poziomki - uprawa cz. 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ohajo
500p
500p
Posty: 659
Od: 19 paź 2009, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Pora odświeżyć wątek :D

W tym roku i ja postanowiłem rozpocząć przygodę z poziomkami. Zasiałem "Barona von Solemacher" w doniczce z ziemią uniwersalną (na opakowaniu pisało, że ziemia nadaje się też do rozsad), lekko przysypałem nasionka drobną ziemią, spryskałem powierzchnię wodą, nakryłem folią i czekam :D

Małe pytanko - czy w foliowym nakryciu można zrobić dziurki, by ziemia "oddychała", czy nie?
"Tylko ten bez szkody rozmawia, kto umie milczeć" - Tomasz a'Kempis
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

:wit
Też mam posiane poziomki, przykrycie ściągam 3-4 razy dziennie na kilka minut.
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Poziomek raczej proszę nie przysypywać ziemią, są tak drobne że spokojnie wystarczy wcisnąć w podłoże, przykryć folią i czekać aż wykiełkują . Ja swoje siałam 25 stycznia i już wczoraj pokazały się siewki, teraz już stoją na parapecie bez folii ... Jest to mój drugi wysiew poziomek, pozostały mi zeszłoroczne nasionka i szkoda było wyrzucić. Pozimki mają dobrą siłę kiełkowania.

Ohajo dziurek nie musisz robić, wystarczy jak 1x dziennie zdejmiesz przykrycie na parę minut ...
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Poziomki - uprawa

Post »

moje poziomki z zeszłorocznego wysiewu stoją w piwnicy i czekają na wiosnę. Na pewno je rozsadzę do ziemi, bo na razie dusiły się w wielkiej donicy o średnicy około 80 cm (taka płytka misa)
W związku z tym, że wysiewałam je dopiero pod koniec kwietnia, rozrosły się, ale tylko kilka krzaczków zaowocowało. Mam nadzieję, na ładny zbiór tego roku :D
Jak myślicie, czy warzywa też już można wysiać w domu?? czy to jeszcze za wcześnie ;:224

Pozdrawiam serdecznie :wink:
kamczat
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 10 sty 2012, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Jeśli macie stare krzewinki poziomek w których z racji wieku środek jest suchy, to możecie je wykopać wiosną. Karpę można podzielić na kilka sadzonek - wybieramy te najmłodsze po zewnętrznej stronie karpy zachowując oczywiście jakąś część systemu korzeniowego. Do jesieni sadzonki ładnie się rozrosną dając plon około sierpnia.
Awatar użytkownika
Krystyna551
200p
200p
Posty: 437
Od: 6 lip 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

W ubiegłym roku wysialam żołte poziomki...wzeszły pięknie, rozrosly się i w tym samym roku dały piękne owocki. Kolor bardziej kremowy niz żołty. Ale jaka radość i bardzo słodziutkie. Podobno ptaszki jej nie jedzą bo kolor je nie przyciaga. A co najważniejsze, nie przyciagaja też dzieci sąsiadów :;230
pozdrawiam:)
Krystyna
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

kamczat pisze:Jeśli macie stare krzewinki poziomek w których z racji wieku środek jest suchy, to możecie je wykopać wiosną. Karpę można podzielić na kilka sadzonek - wybieramy te najmłodsze po zewnętrznej stronie karpy zachowując oczywiście jakąś część systemu korzeniowego. Do jesieni sadzonki ładnie się rozrosną dając plon około sierpnia.
Ja też w ten sposób pozyskuję sadzonki
W zeszłym roku kupiłam 25 sztuk ladnych sadzonek pięknie się rozrosły w sierpniu z wielkich już krzakłw oderwałam boczne odóżki i wsadziłam do ziemi
do zimy były już spore krzaki z pierwszymi owocami a w tym roku Będą już duże krzaki i to bez tej zabawy z sianiem i pikowaniem
Takie oderwane onogi sąsiadka wsadziła do wody i też wypuściły korzonki
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

fajny sposób na stałe odmładzanie "plantacji"
a mnie dziś wypadł pojemnik z kiełkującymi poziomkami i ........zabawa od nowa :twisted: :twisted:
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Poziomki - uprawa

Post »

A jak pozyskuje się nasionka z owocu poziomki? Chyba nie skrobie się poziomki :?:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
grosik
200p
200p
Posty: 320
Od: 30 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: powiat cieszyński

Re: Poziomki - uprawa

Post »

witam, wysiałam poziomkę wczoraj do pojemnika i nakryłam folią - jakaś czeska odmiana. Dzisiaj kupiłam Barona i wysieję go jeszcze jutro. A na wiosnę pójdę do lasu i przytargam kilka sadzonek dzikiej poziomki - jak mi czasu starczy i chęci ;) Ale mnie zachęciliście tymi wpisami...ohohoho
Pozdrawiam ciepło, Gosia ;)
Nasze rodzinne eskapady i nie tylko
Awatar użytkownika
iwa3003
200p
200p
Posty: 315
Od: 2 mar 2010, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Poziomki - uprawa

Post »

grosik wysiewasz dwa opakowania poziomek i jeszcze później po sadzonki do lasu, to będziesz mieć ogromną ilość poziomek :shock: ,ja rok temu siałam Barona i mam gęsty rządek pysznych poziomek ;:3 :wit
Pozdrawiam Iwona :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa

Post »

Bo smak tych dzikich, leśnych jest o niebo lepszy jak odmian uprawnych.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Poziomki - uprawa

Post »

mr25ur pisze:A jak pozyskuje się nasionka z owocu poziomki? Chyba nie skrobie się poziomki :?:
Ja roztarłam mocno dojrzały owoc na ściereczce lnianej. Jak podeschło skruszyłam i bez problemu wschodziły. Nie wiem jak byłoby na innym materiale lub papierze śniadaniowym.

Ale warto je pozyskiwać jak mamy dobra sprawdzoną odmianę bez nazwy.
Może warto kupić - tak siałam moje drugie poziomki i jestem bardzo zadowolona (mam Rugię i Reginę - drugie owocowanie dzięki temu rozciąga się w czasie)
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”