Winobluszcz na ogrodzenie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
LeszekRz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2006, o 13:38
Lokalizacja: Płock

Winobluszcz na ogrodzenie

Post »

Zamierzam obsadzić wiosną ogrodzenie z siatki jakąś rośliną okrywową. Niestety nie mam wiedzy, jakie są wymagania glebowe takich roślin.
A gleba na działce? Raczej kwaśna. Lekka, bardzo przepuszczalna, warstwa próchniczna - szczątkowa, z 10 cm a dalej piasek.
Jeśli macie pomysły, lub przeszliście taką drogę - pomóżcie.
Pzdr
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

U mnie jest sam piasek, a winobluszcz pięcioklapowy rośnie jak szalony i niczym się nie przejmuje :lol: Właśnie pięknie się przebarwia na czerowno :lol:

U mnie też się wije po ogrodzeniu z siatki - minus jest taki, że ciężar rośliny po pewnym czasie (jakichś 20 latach co prawda) wyrywa mi słupki z podmurówki i płot stoi o tyle o ile - raczej na słowo honoru, a trzyma się chyba tylko na winobluszczu... Ale od sąsiada odgradza super :!: :lol:
Broniusz
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dobrze jest go troszkę kontrolować, przycinać od dołu-lubi szarpankę :P .
Dlaczego od dołu???górne partie gdy sa przycinane utworzą w szaleńczym tempie nawis,wałek dość estetyczny, ale dopiero jest to zagrożenie. :D Właśnie przy powiewie silniejszym przewróciło mi całe przęsło i miałam ekstra taras winobluszcza.Jemu to nie przeszkadzało,a nam zajęło 6 dni naprawianie.
A tak, poza tym, ;:108 ... jest bardzo dekoracyjny.

pozdrawiam Jovanka ;:100
LeszekRz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 wrz 2006, o 13:38
Lokalizacja: Płock

Post »

A jakie ogległości zastosować między sadzonkami?
Czy na sadzonki można wykorzystać odcięte pędy z innej rosnącej już rośliny?
Kiedy najlepiej sadzić i czy nawozić w pierwszym okresie?
Pzdr
Awatar użytkownika
broniusz
---
Posty: 375
Od: 24 mar 2006, o 21:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Ja mam na całą długość płotu (kilkanascie metrów) jedną sadzonkę :twisted: Tak to swe "macki" rozpościera :twisted:
Broniusz
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Ja na balkonie mam jednego - cały balkon zarośniety. W ogrodzie mam kilka.
Sadzonki robiłam nawet nieźle sie ukorzenija tylko wiosną, no może czerwiec.
Jak napiszesz na priv to moge podesłać kilka, idący po ziemi pęd wypuszcz korzonki.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Jurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2075
Od: 28 kwie 2006, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Nienacka

Post »

Też stałem przed dylematem-jakim pnączem obsadzić altankę.Brałem pod uwagę winobluszcz pięcioklapowy i trójklapowy.Piękno obydwu pnączy miałem okazje porównać w naturze...i mój wybór padł na trójklapowy Veitchii(mam nadzieję,że poprawnie napisałem).W porównaniu do piecioklapowego ma większe liście i pnie się tworząc kaskadowy układ liści.Nie potrzebuje podpór,a przylgi potrafia "złapać się" nawet szyby okiennej.
Tak wygląda u mnie na altanie:
Obrazek
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Bluszczem pięcioklapkowym mam porośniętą część altany która w okresie letnim jest zielona ,a pózną jesienią przebarwia się na piękny czerwony kolor.. Do obsadzenia altany uzyłem trzech sadzonek,które mocno się rozrosły.

__________________________
Pozdrawiam Zenek
Dominik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2008, o 00:29

Winobluszcz jaki?

Post »

Witam!

Chciałem zamaskować długi, niewysoki (około 80 cm) płot z metalowej siatki. Pomyślałem o winobluszczu. Mam pytanie czy ta roślina nadaje się do ukrycia szpetnego ogrodzenia? Mam wątpliwości, ponieważ sprzedawca w centrum ogrodniczym odradził mi winobluszcz z powodu jego zbytniej ekspansywności oraz tego, że nie jest on wstanie sam się czepiać siatki, a trzeba go wciąż formować) ??? Wiem że trzeba "pomóc" trochę roślinie w czepianiu się siatki, ale czy uwagi sprzedawcy są słuszne i czy są to przeszkody decydujące o nieprzydatności tej rośliny w moim wypadku? Proszę też o radę gdzie najlepiej zaopatrzyć się w winobluszcz i w jakiej formie go kupować (sadzonki, nasiona). Kiedy go sadzić? i w jakich odstępach pod siatką? Jaki gatunek jest najbardziej ekonomiczny (najtańszy, ale efektowny) Jakiej sumy mam się spodziewać za pojedynczą sadzonkę?

Będę wdzięczny za udzielenie mi niezbędnych informacji

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Ja mam winobluszcz pięciolistkowy na siatce dł ok 30m od 3 lat. Jestem bardzo zadowolona. Owszem trochę pomagałam mu sie wplątać ,ale niewiele. Trzeba tylko,gdy jest mały, potem sam się "pląta". Tworzy piękną zieloną ścianę, a jesienią jest ogniścieczerwony. Nic koło niego nie robię - nie podlewam, nie zasilam.

Ale: w zimie już nie ma żadnego efektu osłonowego i naprawdę jest ekspansywny. Rośnie szybo, a co "spadnie " z siatki płoży się po ziemi i ukorzenia.

Posadzony mam co 2m.
Łatwo sie rozmnaża z samorzutnie ukorzeniających się gałązek.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Harryangel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 246
Od: 24 cze 2007, o 00:24
Lokalizacja: Suwałki

Re: WINOBLUSZCZ czy nadaje się do zamaskowania ogrodzenia?

Post »

Dominik pisze:Mam wątpliwości, ponieważ sprzedawca w centrum ogrodniczym odradził mi winobluszcz z powodu jego zbytniej ekspansywności oraz tego, że nie jest on wstanie sam się czepiać siatki, a trzeba go wciąż formować) ???
Zależy jaki winobluszcz. Trójklapowy albo japoński (Parthenocissus tricuspidata) w ogóle się do obsadzania siatek nie nadaje. To jest pnącze czepiające się przylgami na wąsach, a więc nadające się tylko do obsadzania murów.
Lepszy jest pięciolistkowy (P. quinquefolia), który czepia się podpór samymi wąsami. Ale do obsadzania siatki drucianej nie polecałbym go. Rośnie silnie, jest zbyt ciężki i po latach może zerwać siatkę ze słupków albo ją przygiąć (chyba że to ogrodzenie przęsłowe). Lepiej go sadzić przy płotach spawanych z prętów.
Znacznie lepiej do obsadzania siatek nadają się silnie rosnące powojniki, np. powojnik ostry (Clematis vitalba) albo pokrewne. Rosną tak samo silnie, dobrze okrywają siatkę, ale są znacznie lżejsze i nie odkształcają jej. Poza tym wiosną wymagają silnego przycięcia. Czepiają się podpór okręcając je ogonkami liściowymi. Ładnie kwitną latem, a kwiaty pachną. Znoszą cień. Można je uzupełnić innymi dzikimi powojnikami o barwnych kwiatach, np. alpejskim (C. alpina), kaukaskim (C. macropetala) lub tanguckim (C. tangutica).
Pozdrawiam
Krzysiek
Dominik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2008, o 00:29

Re: WINOBLUSZCZ czy nadaje się do zamaskowania ogrodzenia?

Post »

"Harryangel" Dzięki serdeczne za odpowiedź
Winobluszczem obsadza się wiele miejsc publicznych, jak np śmietniki, stacje pomp, przekaźniki, itp.
Pokręć się po okolicy a znajdziesz pełno tych pnączy.
Przynajmniej u mnie tak jest.
a w jaki sposób rozmnożyć winobluszcz mając do dyspozycji taki z miejsca publicznego? Czy wystarczy jeśli utnę kilka gałązek i wstawię do wody, czy potrzebny będzie w tym wypadku ukorzeniacz?
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Zrobiłam mnóstwo sadzonek z winobluszczu sobie i znajomym-kazda sie przyjęła (a doświadczenie mam małe).
Robiłam je odrywając z tego długiego pędu takie pęczki liści (rosło w nich max 4 liscie-trzymają się razem i tworzy się z tego ładna sadzoneczka. Nie używałam ukorzeniacza.
A najlepiej znajdż pęd płożący się po ziemi i pociągnij do góry- na pewno zobaczysz korzonki-odetnij taką sadzoneczkę i wsadz u siebie :)
Jeśli będziesz zainteresowany,to zrobię zdjęcie takiej sadzonce jak ruszy wegetacja (wtedy widac jak to ma wygladać)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”