Kalendarz prac w ogrodzie

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Kalendarz prac w ogrodzie

Post »

:wit
Jako osoba zaczynająca przygodę z własnym ogrodem, mam problemy z ogarnięciem całokształtu działań: co, kiedy, po co, czym itd., planuję na wiosnę wykonanie większości nasadzeń w ogrodzie i już mi się włos na głowie jeży, jak próbuję zebrać informacje, które drzewka kiedy i jak przyciąć, czy już je czymś pryskać (sporo naczytałam się o opryskach przy morelach i gruszy).
Wiem, że większość tych informacji jest do wyszperania na forum, może uznacie ten wątek za zbyteczny, ale gdyby nie, to proszę mądre głowy o wpisywanie w tym wątku wszelkich porad dla takich żółtodziobów jak ja, co by o niczym nie zapomnieli i wszelkie prace wykonywali w ogrodzie na czas.
Z góry dziękuję za wyrozumiałość
pozdrawiam
Iwona
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

W kilku miejscach można znaleźć link do strony, na której znaleźć można kalendarz ogrodniczy. Poniżej ponownie go wkleję:

http://dzialkowiec.pixelart.com.pl/

Do tego można dodać lekturę obowiązkową:

http://piorin.gov.pl/sygn/start.php
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

dziękuję rolnikt
taki kalendarz bardzo organizuje pracę w ogrodzie, a stronę z agrofagami mam już od zeszłego roku w zakładkach ;:108
pozdrawiam
Iwona
x_r-t
---
Posty: 504
Od: 30 maja 2010, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

Przyznaję jednak, że ambicją naszego forum powinno być stworzenie podobnego kalendarza. Wiadomo, że materiały w internecie pojawiają się i znikają, linki po jakimś czasie stają się nieaktywne, a taki nasz własny kalendarz - poradnik byłby niezłą bazą wiedzy przydatną nie tylko początkującym.
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

właśnie o taką bazę wiedzy mi chodziło :D , odświeżaną na bieżąco,
myślę też, że wielu forumowiczów - w tym i ja - traktuje nasze forum jako główne, choć nie jedyne, źródło informacji w wielu dziedzinach, zresztą nie bez powodu, mamy przecież wielu fachowców ;:108
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
Yvona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1559
Od: 31 sie 2011, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin/ Zachodniopomorskie

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

W pełni się z Wami zgadzam ;:108 Kalendarz prac naszego wykonania byłby mile widziany. Wiem to z własnego doświadczenia, gdyż swoją przygodę z działką zaczęłam właśnie od forum :D
Trzeba być szalonym, żeby za własne pieniądze katować się w górach...
Trzeba być głupim by tego nie robić.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

Kalendarz będzie zależał od tego jak u kogo z pogodą, temperaturami itp. Opryski zależnie od temperatury (każdy środek ma własny zakres), zaczyna się np. od Miedzianu na jeszcze gołe drzewka, zanim ruszą, ale gdy temperatura ponad 5 'C. A z przycinaniem też lepiej jak juz plus i większy mróz nie grozi.

A na razie można tak rozpocząć, dla przykładu:

Dziś piątek 13-go. Lepiej z domu nie wychodzić.
Jutro sprawdzić co się połamało...

(to wcale nie jest śmieszne...)
:wit
Awatar użytkownika
leniawka
500p
500p
Posty: 507
Od: 27 sie 2010, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

i nikt się nie śmieje, dziś by mi psiura <------- z balkonu zwiało, dobrze że barierka była....

nurtuje mnie sprawa cięcia na wiosnę drzewek sadzonych właśnie wiosną, czy tak samo je traktować jakby były sadzone jesienią?
pozdrawiam
Iwona
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

Większość tych kalendarzy zawiera ogólnikowe rady a przydałby się taki określający dokładnie kiedy co przycinać, kiedy czym co nawozić a przede wszystkim kiedy pryskać drzewka, żeby owoce nie były np. robaczywe :D
Pozdrawiam
Asia
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

Asiu - nie da się ująć wszystkiego w całość tak by opisać wszystko.
Te ogólnikowe kalendarze dają jednak pojęcie w jakim terminie zacząć szukać bardziej szczegółowych informacji.
No i pogoda też ma znaczenie.
Dlatego nie mówi się że róże należy wiosną przycinać w jakimś miesiącu, tylko wtedy gdy kwitną forsycje.
A one nie tylko nie kwitną co roku dokładnie w tym samym czasie to na dodatek w Polsce różnice w kwitnieniu mają rozpiętość kilku tygodni.

Co do oprysków zapobiegawczych drzew owocowych to jestem ich przeciwnikiem bo trzeba by pryskać drzewa co chwila przed całą masą chorób, które mogą, ale nie muszą się pojawić.
A wtedy jedlibyśmy jabłka mające w sobie więcej chemii niż w uprawach towarowych, gdzie nie szafują opryskami bo im się to nie opłaca.
Co nie znaczy że sama nie robię oprysków.
Dwa lata temu pryskałam morelę i śliwę bo miałam brązową zgniliznę.
Pryskam też brzoskwinię co roku na kędzierzawość liści, bo co roku mi na nią choruje.
Ale nie pryskam jabłoni, którym też coś dolega ale nie zagraża drzewom i owoców jest mniej ale są jadalne. :P

Z innej beczki - wysiew nasion.
Pomidor będzie tu najlepszym przykładem bo różnice w terminie wysiewu są znaczne w zależności od tego czy ma być w ogrzewanej szklarni, nieogrzewanym tunelu czy w gruncie.
W zeszłym roku wyjątkowo wcześnie pojawiła się zaraza, więc nawet w temacie oprysków pomidorów nie można określić terminu. Po prostu trzeba obserwować. Ja sprawdzam na forum i na hasło "pojawiła się zaraza ziemniaka" natychmiast pryskam.
I tak dalej....

W sumie najlepszym sposobem jest czytanie odpowiednich tematów i ewentualne dopytywanie się o szczegóły.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

leniawka pisze:nurtuje mnie sprawa cięcia na wiosnę drzewek sadzonych właśnie wiosną, czy tak samo je traktować jakby były sadzone jesienią?
Obojętne kiedy sadzone, a przyciąć lepiej wiosną właśnie, jesienią to niekorzystne. Poza tym dopiero wiosną widać co przymarzło...
Drzewka po posadzeniu przycina się głównie dla zmniejszenia korony (żeby dały radę sie przyjąć) z uwagi na to że brakuje im korzeni i mogłyby uschnąć. Przycina się zanim rozwiną liście, bo o zmniejszenie ilości liści tu chodzi; wystarczy gdy juz je rozwijają i czasem warto poczekać by zobaczyć co zdrowe a co nie. Ale warto wiedzieć że obowiązku zmniejszenia korony nie ma, zależy jakie mają te korzenie - można też podlewać odpowiednio. Ja wolę jak najmniej przycinać, tyle co do formowania.
Drugi powód przycięcia to formowanie korony - to już zależy jak kto formuje, z reguły usuwa się (albo króciutko przycina) gałązki nisko na pniu i skraca przewodnik żeby się rozgałęział - i to też oczywiście wiosną, bo nowe pędy boczne wiosną wybiją.

Natomiast wszelkie inne cięcia najlepiej robić później, latem - wtedy drzewa lepiej to zniosą. Jesienią ciąć nie należy.

Co do innych kwestii - dodam do Comci:
Nawożenie - szczegółowo to zależy jakie rośliny i jaka gleba, a najogólniej - azot daje się wiosną (do czerwca powiedzmy) bo on się z gleby ulatnia, więc na zimę nie ma sensu. Późnym latem azot dawać jest niekorzystnie dla roślin, gdyż pobudzi je do rośnięcia gdy powinny juz przygotować się na zimę (oczywiście dotyczy drzew). Potas, fosfor - wszystko jedno kiedy, zależy kiedy potrzeba. Wapń - nie wtedy gdy azot (bo go zwiąże), dlatego zwykle jesienią, ale też można kiedy pasuje.

Kiedy pryskać drzewka - nie pryska się "żeby nie było szkodników" tylko dla zwalczenia szkodników które są ;) i od tego zależy. Zapobiegawcze zabiegi to wtedy gdy wiadomo że problem będzie - bo np. w poprzednim roku był. Zależy też ile tych szkodników - trochę może być, też zależy których.
Ludzie czasem leją sobie tą chemię bez opamiętania, 'bo należy' - a potem są efekty, czasem tragiczne. Także szkodniki - bo jak już kto sobie ogródek zatruje z kretesem, to szkodników będzie miał że ho, ho. Ja nie opryskuję niczego, nawet czasem gdy należałoby. Dopiero gdyby już nie było wyjścia...
Kto ma problem i musi pryskać - najpierw niech ustali z czym ten problem, a terminy można znaleźć w Priorinie (wyżej był link) bo zależą od przebiegu pogody, temperatur, rozwoju roślin albo pojawienia sie szkodnika - każdego sezonu nieco inaczej.

Ogólnikowe rady, nie da się ukryć :lol:
:wit
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

rolnikt pisze:Przyznaję jednak, że ambicją naszego forum powinno być stworzenie podobnego kalendarza. Wiadomo, że materiały w internecie pojawiają się i znikają, linki po jakimś czasie stają się nieaktywne, a taki nasz własny kalendarz - poradnik byłby niezłą bazą wiedzy przydatną nie tylko początkującym.
Jakkolwiek teraz nie mogę znaleźć, to widziałem u nas na forum takie kalendarium, autorstwa bodajże "Bishopa" tylko chyba nie dokończone. Jeśli idzie o http://dzialkowiec.pixelart.com.pl/ , to jak popatrzyłem z ciekawości na poradnik o leszczynie, to "cenka" mi opadła, artykuł odwalony byle jak, wiadomości o leszczynie przestarzałe, chyba z przed kilkudziesięciu lat, bzdury, jak reszta artykułów tam jest podobnie pisana to nie dziwie się jakie błędy działkowicze nieraz popełniają...
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: kalendarz prac w ogrodzie

Post »

Tak, są takie wątki na naszym forum
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”