Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Obrazek

Szkło wodne ? roztwór wodny krzemianów sodu lub potasu. Powstaje w wyniku reakcji wodnego roztworu wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu z krzemionką wzór Na2SiO3.
Jakkolwiek czasami podaje się wzory sumaryczne szkła wodnego, w rzeczywistości składa się ono z mieszaniny cyklicznych i liniowych oligomerów krzemianowych, powstających na skutek pękania wiązań Si-O-Si w krzemionce i powstawania w to miejsce grup -SiONa lub SiOK. Proporcje układów cyklicznych i liniowych oraz ich średnie masy cząsteczkowe zależą od proporcji wodorotlenków do krzemionki oraz stężenia roztworu. Sodowe szkło wodne zostało wynalezione przed około 6000 laty przez mieszkańców Teb ? starożytnego miasta w górnym Egipcie. Do połowy XIX wieku nie znaleziono zastosowania dla tej substancji, więc popadła w zapomnienie. Dopiero w 1841 roku powstała we Francji pierwsza fabryka szkła wodnego.
W końcu XX i szczególnie na początku XXI wieku zwrócono uwagę na możliwość wykorzystania szkieł wodnych w ochronie środowiska. Przemawia za tym wiele ich szczególnych właściwości. Zaletami krzemianu sodu są m.in. ekonomiczność stosowania związana z niską ceną przy możliwości uzyskiwania znacznych korzyści techniczno -ekonomicznych, a jednocześnie możliwość dostosowania proporcji parametrów fizykochemicznych (np. zawartość podstawowych tlenków SiO2, Na2O, gęstość, lepkość itp.) do indywidualnych wymagań odbiorcy .
Szkła wodne hamują korozję, zapobiegają odkładaniu się osadów, są przydatne również w układach, które już wcześniej uległy znacznej korozji . Charakteryzuje je słaba reaktywność i dość wysoka stabilność, nieograniczona rozpuszczalność w wodzie oraz niepalność.
Z uwagi na wysoką alkaliczność wszystkie rodzaje szkieł wodnych działają na skórę powodując oparzenia, należy unikać przy kontakcie z nimi zanieczyszczenia oczu, połknięcia (spożycia) i wdychania. W przypadku niezamierzonego ich uwolnienia do środowiska strefę ?skażenia? ogranicza się poprzez zabezpieczenie obrzeży wycieku piaskiem i neutralizację roztworem kwasu siarkowego.
Z ekologicznego punktu widzenia są nietoksyczne, czyli przyjazne środowisku przyrodniczemu, co pozwala na dodawanie szkła wodnego do wody przeznaczonej do picia, jak i na odprowadzenie wód pochłodniczych do zbiornika bez oczyszczania.
Krzemian sodu nie jest materiałem niebezpiecznym, a zatem łatwym do transportowania w cysternach kolejowych, samochodowych oraz pojemnikach metalowych.
Szkło wodne jest cieczą, której lepkość rośnie gwałtownie wraz ze wzrostem stężenia krzemianów w wodzie. Po odparowaniu wody, ze szkła wodnego powstaje półprzezroczysta masa, o strukturze zbliżonej do szkła, nie posiadająca jednak typowych cech użytkowych szkła, ze względu na zbyt duży udział jonów metali w mieszaninie. Szkło wodne otrzymywane bezpośrednio z nieoczyszczonego dobrze piasku ma barwę brunatną i jest stosowane głównie jako klej i kit w budownictwie.


Zastosowanie w ogrodnictwie i sadownictwie jako:
(fungicyd)
Okresie bezlistnym opryskiwać drzewa ,krzewy(jesień, zima)
2%(20ml na 1L wody)
W czasie wegetacji
0,5-1%(5-10mlna 1L wody)

(owicydy)
Wczesna wiosną
5%(50ml na 1Lwody)


Uwaga :Szkło wodne nie jest toksyczne ale w kontakcie ze skóra powoduje oparzania trzeba pamiętać o okryciu ochronnym i okularach. Podczas opryskiwania szkłem wodnym należy uważać aby nie zachlapać szyb i innych powierzchni, ponieważ trudno je potem oczyścić, pamiętaj także o wypłukaniu opryskiwacza.
Szkło można kupić w sklepach z chemią budowlaną i większych hipermarketach
Obrazek
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Było to już testowane? Czy trza to przyjąć na "wiarę" że nic się nie stanie nieprzewidzianego :?:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
Winogrodek
200p
200p
Posty: 389
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Tu chodzi o krzem jako składnik szkła wodnego. W wywarach ze skrzypu polnego jest dużo krzemu, a takie wywary stosuje się na choroby grzybowe roślin.

Nie stosowałem.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Chyba zostanę przy skrzypie, bezpieczniej. :roll:
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Zrobiłem próbę,rzeżucha opryskana 1% szkłem wodnym,nie doznała żadnych uszkodzeń. Nasiona
rzeżuchy opryskane takim samym roztworem,wschodzą normalnie.Na liściach róż mam plamy czarnej plamistosci.Opryskałem 2% roztworem,ciekawe co się będzie działo.Jeśli pomoże na mączniaka,to będzie idealny środek.Oparzeń skóry nie spowodowało,próbowałem na ręce.
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Ciekawe. Jeśli do lata nie zapomnę, to wypróbuję.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

mirzan pisze:Zrobiłem próbę,rzeżucha opryskana 1% szkłem wodnym,nie doznała żadnych uszkodzeń. Nasiona
rzeżuchy opryskane takim samym roztworem,wschodzą normalnie.Na liściach róż mam plamy czarnej plamistosci.Opryskałem 2% roztworem,ciekawe co się będzie działo.Jeśli pomoże na mączniaka,to będzie idealny środek.Oparzeń skóry nie spowodowało,próbowałem na ręce.
Hmm, na wiosnę opryskam nadliczbową brzoskwinię, tylko jaki wpływ ma szkło wodne na nasze organizmy? Trochę ryzykowne, może ktoś z wykształceniem chemicznym się wypowie? Jakiejś marskości, wolałbym się doczekać z "konwencjonalnych" środków dozwolonych od lat 18... :;230
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Rozcieńczone nadaje się do picia.Nawet jest chyba składnikiem niektórych napojów.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Ale stężone może śmiertelnie wypalić przewód pokarmowy, stracić wzrok.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Jeśli nikomu nie przychodzi do głowy pić stężony roundup,karbolinę,azotox czy inne używki,
to dlaczego ma pić szkło wodne bez rozcieńczenia?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Przez pomyłkę.
wiaro
100p
100p
Posty: 154
Od: 19 cze 2011, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Co prawda jest to środek ekologiczny ale to nie znaczy że nie zaszkodzi człowiekowi podam przykład sól kuchenna dzienne spożycie to niewiejącej jak łyżka stołowa dla człowieka nasypcie do donicy z roślina. Ciekawe czy jej nie zaszkodzi.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkło wodne(Na2SiO3) najlepszy fungicyd

Post »

Jest nadzieja na tani i nieszkodliwy srodek grzybobójczy.I zaczynają się kombinacje,czy wypić
stężony,czy wlać sobie tam gdzie nie powinien się znaleźć.Napisano,1%,więc trzymajmy się
mniej więcej takiego stężenia,bez rozważań,co będzie jak się uderzę butelką w kolano.
Do wiosny niedużo czasu zostało,można poświęcić 5zł na butelkę płynu,i wypróbować.Jak nie
nada się,to rozcieńczyć i wylać na kompostownik.Bardzo liczę na skutecznosć tego środka.Próbowałem również sodę oczyszczaną,ale na mączniaka nie działała.Mam nadzieję,że nikt
nie wymyśli,że po zjedzeniu kilograma sodki można pęc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”