Kiedy i jak nawozić?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
renatas
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 906
Od: 25 paź 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

No właśnie Petro, ja go mam od listopada, a torebka kosztowała tylko 5-6 zł.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Ale jeszcze trzeba pewnie kilkanaście zł za przesyłkę.
kojuna
50p
50p
Posty: 62
Od: 28 lis 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawozy dla storczyków

Post »

Dusiu, sprawdziłam na all.., przesyłka 4,50, a 100 gr. nawozu w proszku 5,50.
Chyba warto skoro efekty widoczne :D
Serdecznie pozdrawiam Iwona
Bzyk919
50p
50p
Posty: 75
Od: 7 gru 2011, o 21:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Nawożenie pytania.

Post »

Witam wszystkich. Szukałem informacji co do nawozów dobrych dla storczyków, kiedy je nawozić i w jaki sposób. Wszystko wiem oprócz jednej rzeczy, która mnie ciekawi od dłuższego czasu. Nawożenie ma się odbywać poprzez zwyczajne podlanie roślinki, czy przez nalanie nawozu z wodą do innego naczynia i zanurzeniu części doniczki z rośliną ? Jeśli tak to jak długo trzymać ową roślinkę ? Pozdrawiam :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie pytania.

Post »

Ja zrobiłam roztwór czyli nawóz do wody w innym naczyniu, doniczkę zanurzyłam po brzegi. Jak długo? trudno powiedzieć - w trakcie moczenia weź kawałek kory z doniczki i przełam - zobaczysz czy wchłonęła wodę całą objętością i jak długo to trwało
Awatar użytkownika
marzenkaa
100p
100p
Posty: 164
Od: 23 lis 2011, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie pytania.

Post »

Ogólnie podlewanie storczyków powinno zawsze polegać na zanurzeniu doniczki w wodzie naokoło pół godziny, a nawozi się różnie, np. 1/2 dawki zalecanej przez producenta co dwa tygodnie.
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nawożenie pytania.

Post »

Niektórzy zanim zaczną moczyć w wodzie z nawozem wcześniej przez krótką chwilę namaczają doniczkę w samej wodzie. Mo to pomóc lepszemu wchłanianiu składników pokarmowych z nawozu. Ja jednak namaczam od razu w rozcieńczonym wodą nawozie (przeważnie 1/4-1/3 dawki podanej przez producenta choć teraz testuję nawozy do roślin akwariowych i jak na razie nie widzę złego wpływu na rośliny, czy będzie on pozytywny - to czas wykaże) a długość namaczania zależy od temperatury otoczenia. Nawożenie zaczynam od wiosny i wraz z wyższą temperaturą wydłużam czas namaczania. Teraz np. przelewam podłoże raz na trzy tygodnie samą wodą a co tydzień lekko tylko spryskuję podłoże po wierzchu. Długie namaczanie może być przyczyną zagniwania korzeni a poza tym troszkę suchszy okres powoduje inicjowanie pędów kwiatowych.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Nawożenie pytania.

Post »

Na rynku mnóstwo...jaki wybrać? http://www.storczyki.net/?storczyki,uprawa,nawozy.html
Na pewno do kwaśnolubnych, bo storczyki żyją w środowisku kwaśnym, ale nawozy bardzo różnią się procentową zawartością NPK (N-azot, P-fosfor K-potas), a czasem są skrajnie różne
Np płynny Florovit do storczyków NPK zawiera odpowiednio 3-5-7+mikro, a krystaliczny do storczyków Schulzt NPK 19-31-17+mikro. W żadnym nawozie nie znalazłam magnezu..

Ale znalazłam ciekawy artykuł o typowym składzie zawartości procentowej azotu, fosforu, potasu, wapnia, magnezu i żelaza w tkankach liści i korzeni storczyków
I tak w liściach:
azot - 1,8%
fosfor - 0,2%
potas - 4,2%
wapień - 1,3%
magnez - 0,5%
żelazo - 0,01%


w korzeniach:
azot - 2%
fosfor - 0,3%
potas - 2,2%
wapień - 0,8%
magnez - 0,8%
żelazo - 0,04%

http://translate.google.pl/translate?hl ... d%3Dimvnso

Co oznaczałoby, że takiego optymalnego nawozu należałoby szukać tam gdzie proporcje NPK byłyby jak ok 2:0,3:3 lub prościej tak mniej więcej 6:1:8 Do storczyków ja nie znalazłam. W tych dostępnych na rynku nie ma też w składzie magnezu.
Jeśli nie ma magnezu to w tym linku polecane jest dodanie taniutkiej soli Epsom (siarczan magnezu w postaci uwodnionej) do roztworu z nawozem - na ok. 4l roztworu nawozowego pół łyżeczki.

Jako, że pelargonia też jest kwaśnolubna znalazłam taki: Tropical Pelargonia NPK 5-3-8+magnez i żelazo, z ciekawości kupię i sprawdzę, bo ulotki w necie nie mogę znaleźć

Co Wy na to? artykuł ciekawy, polecam
adameczek996
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 sty 2012, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj wielkopolskie Pogorzela

nawóz do storczyka phalaenopsis aby wiecej kwitł jaki

Post »

Witam co powinien zaiwierac mój nawóz chcę aby szedł bardziej w pędy a nie w liscie jaki kupić mam Agrecol żel mineral Obrazek
Awatar użytkownika
Martika68
200p
200p
Posty: 360
Od: 7 gru 2011, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: nawóz do storczyka phalaenopsis aby wiecej kwitł jaki

Post »

Na kwitnienie storczyków polecany jest Peters Professional Blossom Booster 10+30+20 + mikroelementy
Martika
malgorzataa7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 lis 2011, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Humvit-eko, ktoś stosował do storczyków?

Post »

Osobiście bardzo polecam jakikolwiek produkt z dżdżownic kalifornijskich. Stosowałam Biohumvit uniwersalny, to po prostu kwiaty odżywały, a zmiany już były widoczne po tygodniu, dwóch. To mój ulubiony nawóz i tani.
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Humvit-eko, ktoś stosował do storczyków?

Post »

Ja tez czytałam o nim same pozytywy jeżeli chodzi o storczyki. Podobno po nich bardzo obficie rosną i dlatego sama się zastanawiam nad jego zakupem.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Humvit-eko, ktoś stosował do storczyków?

Post »

Wystarczy spróbować :P .
Jest dedykowany dla storczyków więc nie sądzę, aby producent dawał fałszywą informację.
Ja chętnie poznałabym skład :lol:/nie doszukałam, z oferty nie wynika.
Bo, że hum- i eko- mają nawóz z dżdżownic to wiemy...ale warto wiedzieć, co jeszcze tam dołożono ;:36

Generalnie zmienność nawozów jest pożądana - może być przemienne stosowanie z chemicznymi.
Właśnie skład nawozu i okres wegetacji storczyka decyduje o przydatności środka.

Nawozy organiczne lubię, stosuję - lecz mam ograniczone zaufanie do nich z uwagi na " nadmiarowość" zw.organicznych,
Mogą sprzyjać w określonych warunkach rozwojowi patogenów.Takie mam własne spostrzeżenia.

Pozdrawiam JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”