Chwasty w truskawkach

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

tym polecam wyściółkować słoma, ścinki traw, wióry, kora, żwir, kamienie.
a gnicie zmieni to ziemia zaczyna śmierdzieć zgnilizną, pojawia się na niej pleśń.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Gabriela pisze:Słoma jest lepsza, można ją potem wygrabić i spalić razem z przeróżnymi choróbskami.
Popieram. :D I czyściutkie owoce nawet po wielkiej ulewie.
I napowietrzenie z pustych ździebeł słomy wokół szyjki i rozety liściowej.

Można ściółkować trocinami, ale lepiej je troche przekompostować z mocznikiem/ saletrą, ok. 2-3 miesiące, na otwartej pryźmie. Garbniki wymyje deszcz, a mikroorganizmy zaczną proces rozkładu, więc trociny nie będą pobierały azotu z gleby wokół truskawek.

Aby uniknąć albo zminimalizować choroby grzybowe, wjeżdżałam wiosną w truskawki ...kosiarką ustawioną na 5 cm. Rozety zostawały, stare liście do kosza i na ognisko :-)
Lub jak kto woli - na kompostownik i garść mocznika, by przyspieszyć rozkład, ergo - podnieść temperaturę kompostowania, czyli upiec grzyby w kompostowniku.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Uprawiam truskawki na czarnej foli od wielu lat.Nie zauważyłam żadnych objawów gnicia ziemi.Truskawka powinna rosnąć na jednym miejscu ok 3-4 lat, po tym czasie truskawki zaczynają słabiej plonować i należy je wymienić na młode sadzonki..Moje pierwsze nasadzenie truskawek na foli pozostawiłam na okres 6 lat.Nawet po tym dość długim okresie zalegania folii na jednym miejscu nic się nie działo z ziemią ani z kolejną uprawianą na niej roślną.
[img][img]http://images24.fotosik.pl/181/3a76eba7076c24e4.jpg[/img][/img]
Nie wiem , czy dobrze wstawiłam tą fotkę..bo to mój pierwszy raz..jeśli coś nie tak to z góry przepraszam.
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Ho, ho, ho Judytko, to Ty masz truskawkowe hektary!
A ja, sobie wyobrażałam u Ciebie, małą grządkę przydomową :shock: :lol:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Hektary to może nie są..ale jest tego sporo! Dlatego też posadziłam je na folii, którą wypróbowałam wiele lat temu, kiedy plantację doglądałam na tzw. dojezdne. Nie mogłam sobie poradzić z odchwaszczaniem, które najczęściej zbiegało się z innymi pracami polowymi.Załatwiłam sprawę raz a konkretnie! Swa pierwsza folię pod truskawki zakładałam metodą prób i błędów..gdyż nigdzie wtedy nie pisano o uprawie na folii..no ja nie znalazłam informacji na ten temat. Teraz odchwaszczam tylko matecznik- tam nie mam folii, aby sadzonki z rozłogów lepiej sie ukorzeniały.
Awatar użytkownika
odys62
50p
50p
Posty: 76
Od: 4 mar 2007, o 11:23
Lokalizacja: lubelskie

Lontrel środek chwastobójczy na mlecze i osty w truskawce

Post »

Czy ktoś stosował Lontrel w truskawce jaki był efekt i oczywiście jaka była cena tego środka?
Lubię czasem pogrzebać w ziemi i nikt tego chyba nie zmieni
peter3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 kwie 2008, o 17:17

Truskawki - jaki herbicyd?

Post »

zna ktos dobre herbicydy na truskawki
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

Polecam ten środek KOSMIK 360 SL jest nie zawodny ,ale na twojm miejscu to bym wolał między rzędami przejechać kultywatorem ,albo zastosuj oprysk ale uważaj aby ciecz robocza nie uszkodziła truskawek ,a jeszcze jedno jak chcesz ograniczyć zachwaszczenie w truskawkach zastosuj sciólke międzyrzędami np słoma lub trawa lub pasy z czarnej foli albo czarna agrowłóknina :D powodzenia :D POZDRAWIAM

O JESZCZE BYM ZAPOMNIAŁ O BETANAL PROGRESS AM 180 EC :D
peter3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 kwie 2008, o 17:17

Post »

kosmik to weznie wszystko :lol:
vegasi
100p
100p
Posty: 108
Od: 21 mar 2008, o 01:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódż

Post »

BETANAL PROGRESS AM 180 EC WIEM DLATEGO ZASTOSUJ ten środek
bina
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 4 maja 2008, o 18:26
Lokalizacja: Maciejówka

Post »

Od kilku lat mam truskawki na agrowłókninie w czarnym kolorze. Wokół krzaczków truskawek jest ona przybita do ziemi /dosłownie, długimi gwoździami/, aby nie wyłaziły mi tamtędy chwasty. Pozwala na "oddychanie" ziemi i korzonkom, pięknie je nagrzewa, przepuszcza wodę. Nie jest droga, można zakupić na allegro - a warto, bo po wygrabieniu zeszłorocznych sucharków w moich truskaweczkach interesują mnie już tylko pyszne owoce :wink:
Awatar użytkownika
janhel41
200p
200p
Posty: 364
Od: 29 kwie 2008, o 15:21
Lokalizacja: Skierniewice

Post »

Najlepszy środkiem i przy tym ekologicznym w walce z perzem i trawą w truskawkach jest znana od wiekow motyka :D
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A ja mam zamiar co najmniej połowę działki obsadzić docelowo truskawkami,żeby mieć jak najmniej roboty,żeby wreszcie móc poodpoczywać na działce.

Sposób: Włóknina.

Gdzieś mi mignęło, że jest już w sprzedaży czarno-biała. Akurat na moje życzenie, ;:1 , bo sobie coś takiego zimą wymyśliłam, po zeszłorocznych upałach.
A ziemia pod włókniną nie ma szans zagnić, bo przecież pod nią normalnie oddycha, dociera tam woda, i paruje ziemia.
Do folii natomiast nie mam przekonania.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”