Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Czyli rozumiem że jak zostawię nie ruszane jabłka na dworze przez cała zimę, to na wiosnę nasiona z nich nie będą nadawały się do siewu, bo będą przemrożone. Ewentualnie mogę całe jabłka przetrzymać na dworze, ale zakopane w glebie, a nie pozostawione na wierzchu. Czy dobrze cię zrozumiałem?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Exactly. ;:108
Nasiona wysuszone raczej nie przemarzają, natomiast 'żywe' by tak rzec - mogą, a w jabłkach będą wilgotne. Natomiast jabłko 'zasiane' na grządce przez zimę zgnije, a nasiona się przestratyfikują i wykiełkują wiosną. Nie najlepsza metoda, ale ile można robić i wyciągać tych nasion :? Ja tam leniwy jestem.
Oczywiście można wysiać nasiona od razu na grządkę (już teraz trochę późno; można grządkę dodatkowo przyrzucić jakąś ściółką żeby zbyt szybko nie zamarzła). Skiełkują dopiero na wiosnę.
Stratyfikowane w domu po 3 miesiącach wykiełkują, a to o antonówce mówię - szlachetne odmiany już nawet po dwu miesiącach - dlatego istotne jest nie zacząć za wcześnie... :wink:

A co do metody "z jabłek" - lekturka: :D
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=458
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=474
i przy okazji -
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=283
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=113
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=248
:wit
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ja ze 2 lata temu "zwinęłam" od proboszcza to co zza płotu wystawało z jego jabłonki rajskiej, jakoś w listopadzie, wypatroszyłam te jabłuszka, nasiona w doniczkę i doniczka została pod płotem.. Na wiosnę normalnie wykiełkowały mimo że zima była sroga, no ale śniegiem trochę tę doniczkę jednak przysypało. Druga połowa siewek z tamtego roku to były pestki z gruszek nie zebranych, które w nie zgrabionych liściach tez sobie wykiełkowały. Więc biorąc pod uwagę obecne temperatury, to z tym przemarzaniem nie musi być tak źle;) W całym jabłku to ja bym się bała że się nasiona przez "zimę" zagrzybią.
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ano z wymarzaniem nasion nie jakiś kłopot, chyba że akurat południowa odmiana; kłopot ze stratyfikacją, bo te 2-3 miesiące muszą mieć w paru stopniach powyżej zera. Ani poniżej 0, ani ponad 10'C się nie liczy. A tu dotąd było ciepło, zaś już za chwilę może zamarznąć. Chyba że global warming da latoś w kość... ;)
W ziemi tak od razu nie zamarzną, a i wiosną się nie ogrzeją, dlatego lepiej do gruntu.
:wit
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Jeśli mam do wyboru antonówkę Półtorafuntową na podkładce A2 i M7 to czym one się różnią?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Siłą wzrostu :wink: Moim zdaniem na obu podkładkach odmiana będzie rosła zbyt silnie..
Pozdrawiam serdecznie :wink:
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

A odmiana rozprowadzana jako "Śnieżynka" to faktycznie coś osobnego czy inna nazwa na wersję antonówki? Bo spotkałam się z paroma opiniami sprzecznymi a drzewko jakby nie patrzeć już rośnie;) Tercja na all.gro sprzedawała.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Na Antonówkę półtorafuntową mówi się śmietankowa,biała,śnieżynka i pewnie są jeszcze inne nazwy.
A jak wielkie rosną te podkładki A2 i M7?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ja tam silne podkładki lubię, ale Antonówka półtorafuntowa rośnie bardzo silnie, nie każdy ma miejsce na drzewo rozmiaru dębu...
O ile wiem A2 rośnie równie silnie jak antonówka (znaczy zwykła - w porównaniu do półtorafuntowej jest słabo rosnąca ;) )
M7 - słabiej, ale mocniej niz np M26.

Obrazowo - http://www.sadowniczy.pl/Podkladki-jabl ... ol-27.html
:wit
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

No to wychodziłoby, że mam Półtorafuntową niechcący. A miało być coś w rozmiarach papierówki. :D Pozostaje mieć nadzieję, że dobre.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Ale półtorafuntowe są dużo smaczniejsze :lol:
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Kupiłem jesienią odmiany Zorza, Księżna luiza oraz Kandil Sinap
Wiem że rodzą przemiennie, czy to jednak znaczy że owoców nie będzie w ogóle co 2 lata? Czy jednak plon będzie ale mniejszy(pojedyńcze jabłka na drzewie czy troche więcej?) A może dało by się tak zrobić by jednym roku jedne jabłonie owocowały dobrze, a w następnym kolejne?
Co do warunków, podkładka M26, gleba za dobra nie jest, ja wiem V klasa, raczej gliniasta nie za sucha, nie za mokra.

Pytam bo może wygospodarowałbym miejsce na jeszcze jedną jabłon owocującą co roku, późną (mam papierówke i james grieve)
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stare, dobre jabłonie

Post »

Przerzedzanie zawiązków ( gdy mają wielkość dojrzałej czereśni- orzecha laskowego ) , dobre dokaramienie ( ale nie przeazotowanie) , poprawna forma drzewka ( choinka -chodzi o to żeby światło dochodziło do jak największego obszaru na drzewie) i cięcie letnie .
Przerzedza się w ten sposób że z każdego kwiatostanu wybierasz najdorodniejszy zawiązek a pozostałe wywalasz, odstęp pomiędzy poszczególmymi zawiązkami to +- 15cm. Z tego co zauważyłem lepsze efekty daje przerzedanie po czerwcowym opadaniu zawiązków, owoce są lepiej wyrośnięte.
Zabiegi te powinny zminimalizować przemienne owocowanie, ale z tego co kojarzę , to przyczyny przemienności nie są do końca wyjaśnione....
kolekcjoner smaków
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”