Plamy na liściach

ODPOWIEDZ
argucja
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 17 lis 2011, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

W tym przypadku bio-czos chyba nie dałby rady, topsin jest silniejszy, ale problem w tym, że nie mam gdzie wykonać oprysk- w domu się boję a w piwnicy mam za zimno
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Tylko Ci się wydaje,że bio-czos jest słaby. U mnie świetnie zadziałał i to bardzo szybko. A oprysk w łazience,w wannie i potem dobrze wymyć?
Awatar użytkownika
Lola-san
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 lis 2011, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: USA

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Mój storczyk chyba niestety ma się coraz gorzej... został mu tylko jeden liść, który teraz zaczyna żółknąć więc pewnie odpadnie jak wszystkie pozostałe :( Reanimacja wprawdzie trwa nadal, ale daje mu coraz mniejsze szanse...

Muszę przyznać, że mimo początkowych niepowodzeń załapałam storczykowego bakcyka i na pocieszenie (hehe) kupiłam sobie wczoraj nowego :)) ma piękny ciemny purpurowy kolor, a z głównego pędu na którym są kwiaty odchodzą poniżej dwa rozgałęzienia z pąkami, cudo!! ;:138 (chętnie zamieściłabym zdjęcia, ale nie wiem czy to jest odpowiedni wątek, w końcu dot. tylko kłopotów ze storczykami). I tutaj mam pytanie - ten storczyk jest także posadzony we mchu, i oczywiście chcę ten mech wywalić. Pamiętam Edyta jak pisałaś że zawsze ten mech wyrzucasz. I mam pytanie, czy mogę przesadzić tego storczyka w trakcie kwitnienia (a właściwie na początku kwitnienia, bo nadal ma więcej pąków niż już rozwiniętych kwiatów) czy powinnam czekać ???

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie :tan
Pozdrawiam, Lola
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

A ja z racji tego,że po nieudolnie ratowanych miltoniach zostało mi miejsce...kupiłam kolejne dwa Falki na wyprzedaży w castoramie... przesuszone niemiłosiernie,ale podlałam i odżyły :) nawet kończą kwitnienie .... jeden mini ,drugi standard :)
A już niedługo otwierają u mnie LM ....więc chyba już zacznę robić miejsce na parapetach i szafkach :;230
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Lolu-san wszystko fajnie, opis jest ale... jakby niekompletny. Nie wiem jaki gatunek storczyka zakupiłaś a w związku z tym trudno jest udzielać jakichkolwiek rad. Niektóre lubią spagnum i mam kilka posadzonych w samym spagnum i mają się dobrze. Fakt, trzeba wyczuć podlewanie ale to samo można powiedzieć o innych rodzajach podłoży. Każdy rodzaj można zalać i przez to utracić roślinę.

Jeśli chodzi o reanimację tego pierwszego, któremu żółknie ostatni liść ( nie jestem w temacie od początku), czy mogłąbyś wstawić jego zdjęcie? Nigdy się nie rezygnuje z reanimacji jeśli trzon jest zdrowy - jeśli jest to phalaenopsis to zawsze może wydać basal keiki a nawet wypuścić zdrowego liścia jeśli nie został zalany stożek wzrostu.
Awatar użytkownika
Lola-san
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 lis 2011, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: USA

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Małgosiu, dziękuję za porady ;:227 Co do reanimka, to dzisiaj niestety dokonał żywota :( To był przypadek beznadziejny, bo i stożek wzrostu miał zalany (ostatni liść odpadł dzisiaj), jak i trzon obumarł. Ja go przelałam po prostu, podlewałam co tydzień dość obficie, wprawdzie miał otwory w doniczce i woda mogła odpływać, ale podłoże składało się z ciasno upchanego mchu i pewnie ta wigloć się tam kumulowała. Wprawdzie wyjęłam go z doniczki i oczyściłam korzenie kilka dni temu, ale wszystko za późno...

A nowy to też phalaenopsis. Chyba stosunkowo młody, bo kwiaty i liście są mniejsze niż standardowe storczyki, no i ogólnie robi wrażenie b. delikatnego. Teraz jest w fazie rozkwitania. Mam dużo podłoża do storczyków (kupiłam specjalnie do gatunku phalaenopsis) i pomyślałam że może przesadzę bo on też jest posadzony w spagnum, ale boję się że utracę kwiaty jeśli zacznę przesadzać teraz...
Pozdrawiam, Lola
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Lolu, może ten phalaenopsis jest miniaturką? U mnie mini lepiej rosną w spagnum. Takie większe - semiminiatury radzą sobie świetnie w podłożu do phalaenopsisów. Ale z przesadzaniem lepiej poczekać do przekwitnięcia choć niekiedy udawało mi się nie stracić kwiatów gdy musiałam przesadzić od razu. Ale wtedy nie staralam się wydłubywać spagnum z pomiędzy korzeni więc nie wiem jak się by zachował Twój phalaenopsis po takiej operacji.
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Witam.W storczykach jestem laikiem ale czytam i szybko się od Was uczę :D .
Niestety na tą informację natknęłam się dziś:
Ważną sprawą przy zakupie Phalaenopsis jest, skąd wyrasta pęd kwiatowy. Pęd powinien wyrastać z dołu, spod liści. Nie kupuje się roślin, u których pęd wyrasta ze środka, tam, gdzie najmłodszy liść. Roślina ta nie ma szans na dalszy wzrost, bo nie ma już stożka wzrostu. Nie będzie tworzyła nowych liści i z czasem zamrze.

http://storczyki.szczecin.pl/index.php? ... &Itemid=66
A wczoraj zakupiłam 2 które wyglądają tak:
Obrazek
Czy one mają szansę przeżyć? Teraz wyglądają dobrze-nie chciałabym ich stracić :cry: .
Awatar użytkownika
Lola-san
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 lis 2011, o 23:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: USA

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Mój phalaenopsis to chyba jednak nie miniaturka, raczej ten standardowy rozmiar tylko młody okaz. Mam porównanie bo widziałam miniaturki, te są na prawdę malutkie ;:128 W takim razie poczekam z przesadzaniem. Dziękuję raz jeszcze za porady :wit
Pozdrawiam, Lola
Awatar użytkownika
Merghen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 13 gru 2010, o 09:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Agnieszko - przeżyją przez puszczenie keiki lub basal keiki więc się nie martw. Też mam jednego z odzysku - ma piękne kwiaty i dla tego do mnie trafił, szaleje z pędami i już pojawiło się keiki, na razie malutkie ale jeden korzonek ma długi i jednocześnie puściło pęd :D
Awatar użytkownika
agnieszka72
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3848
Od: 22 lip 2008, o 20:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Dziękuję Małgosiu :D .
Czyli jest szansa że będą żyć nadal jak wydadzą potomstwo-czyli trzeba uzbroić się w cierpliwość (to nie jest moja mocna strona ;:65 ).
Awatar użytkownika
meandrzejew
500p
500p
Posty: 891
Od: 28 sie 2011, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Otwock

Miltonia i żółkniejące liście w plamki

Post »

Witam wszystkich.
Nie tak dawno, bo niecały miesiąc temu, kupiłam storczyka miltonię. Ostatnio zauważyłam, że żółknieją mu dolne liście. Zwaliłam to na karb czasu, że niby te liście są przestarzałe i z tego powodu żółkną. Ale dziś dojrzałam na tych żółtych liściach plamki jakby rdzy i takie malutkie ciemne plamki. Oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bardzo proszę o pomoc w uratowaniu tego pięknego storczyka.
Kwiatowy: cz 1 i cz 2 oraz warzywny świat Moniki.

Sprzedam/wymienię/poszukuję... rośliny
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopot ze storczykiem

Post »

Tak sądzę... że, to zamieranie liścia .I jest :idea: niezależne od tego, co my chcemy.
Plamy, zażółcenia są objawami przemijania, w tym przypadku .
Taki liść w całości warto usunąć .Jest zauważalny naturalny rozwój grzybków/w przypadku zamierania liścia też istnieje!/
Jednak... może dalej się rozprzestrzeniać /działa zasada ochronna ..."strzeżonego..."/
Profilaktycznie, dla całej rośliny można zaaplikować jeden ze śr.p/grzybowych /topsin,previcur.../
Wydaje mi się/ze zdjęcia/ze jest to najstarszy liść z psb, która już spełniła swoje zadanie.
Psb ,może już być bez liści - pozostanie jednak jako spichlerz dla reszty rośliny.
Natomiast liście będą kończyły swój żywot.

Storczyk ,który prezentujesz to Miltoniopsis.
Jest to nazwa przypisana tym hybrydom.
Tagi --->pdp - zakładka po prawej Miltoniopsis
oraz nasze materiały forumowe...

Polecam materiały informatyczne ;storczyki w tej grupie nie należą do łatwych .
To są inne wymagania, niż przy falenopsisach.

Życzę powodzenia - JOVANKA
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”