Lawenda: z sadzonek, z nasion?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

A nie lepiej wysiać je wprost do gruntu o naturalnej porze wysypywania sie nasion i poczekać rok? Przejdą naturalny proces stratyfikacji, będa mieć odpowiednią wilgotnośc, itd. Moje same się wysiewają, nie mam na to wpływu kiedy to robią, widze tylko podczas plewienia mnóstwo malutkich siewek. Musze powiedzieć, że szybko rosną. Te największe powsadzałam w miejsca docelowe, a te całkiem małe, które nie zdążyły urosnąc zostawiłam na miejscu do przyszlego sezonu. Nie wiem na pewno, czy przezimują, choć myślę, że raczej tak...
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

Alinka nie zauważyłam żeby jakieś siewki się pojawiły.....późno zbierałam nasiona i na pewno nie wszystkie zebrałam. Zobaczymy na wiosnę czy coś wykiełkuje. Te krzaczki lawendy, które u mnie już rosną świtnie sobie radzą dlatego stawiam na lawendę....myślałam o bukszpanach bo też bardzo je lubię ale lepiej u mnie idzie lawenda. Kusi mnie ....jak pogoda dopisze posiać parę nasion nawet jeszcze teraz w grudniu koło 10....czas sadzenia się rozpoczyna. :wink:
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

Jeśli Ci się wysiała w tym roku, to zobaczysz ją dopiero w przyszłym sezonie jak rośnie. Uważaj tylko z plewieniem wokół Lawend, żebyś nie wyrwała przypadniem młodych siewek. Bardzo ją lubię między innymi za to, te te maleństwa już od samego początku cudnie pachną i mają baaardzo intensywny zapach. Jak miałam wątpliwości czy to chwast czy nie - to wąchałam :)
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

Też mam zamiar posadzić lawendę, tyle że nie dla kolorów a dla rzekomych właściwości odstraszania mszyc, tylko że teraz podobno już za późno? Może jak wysieję do donicy, wkopie w ziemię gdzieś w ogrodzie bo zima opóźniona to zdążą się stratyfikować?
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
grzesiek1008
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 24 lut 2012, o 16:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda-kiedy rozmnażać.

Post »

Witam
Najlepszym sposobem na rozmnażanie lawendy jest przez sadzonki zielne, wierzchołkowe.
Najlepszym terminem jest wiosna gdy wyciągają się pędy ale nie ma jeszcze pąków kwiatowych.
Kolejny dobrym terminem jest lato , tuż po przekwitnięciu kwiatów, tylko tutaj stosujemy sadzonki pędowe.
Osobiście wole pierwszą metodę gdyż rośliny zdążą się dobrze ukorzenić przed zimą, co gwarantuje im przetrwanie mrozów.
Od kilku lat z powodzeniem rozmnażam odmianę "dwarf blue" jest niewysoka , dobrze zimuje i nadaje się do ogrodu jak i na balkon a tak wygląda
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Lawenda-kiedy rozmnażać.

Post »

Witam
Wie ktoś może ile musi wschodzić lawenda od czasu posiania?
Awatar użytkownika
Bebesza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 kwie 2012, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawsko-pomorskie

Re: Lawenda wyhodowana z nasiona

Post »

Witam. Właśnie się zastanawiałam czy można wyhodować lawendę w domu w doniczce i chyba można z tego co widzę w tym wątku. Rozumiem, że musi mieć dużo słońca i powietrza. Przetrwa na południowym oknie? (niestety nie posiadam balkonu) Uda mi się wyhodować ją z nasion czy musiałabym kupić roślinkę ?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Lawenda wyhodowana z nasiona

Post »

Z nasion sie uda wychodować bo mam w ogrodzie jedną z moich nasadzeń i kwitnie i zimuje na polu
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

Lawenda dość szybko rośnie. Ubiegłoroczne siewki już kwitną. Mam kilka odmian Lawend, a kolorki to większość lawendowa, poza tym różowe i białe :wit
Awatar użytkownika
lobuzka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 682
Od: 8 mar 2010, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

I wszystkie pachną jednakowo?? :wink:
Ludzie są jak morze, czasem łagodni i przyjaźni, czasem burzliwi i zdradliwi. Przede wszystkim to jest tylko woda. Albert Einstein
Pozdrawiam Aneta.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kiedy wysadzić lawendę

Post »

Nuta zapachowa jest ta sama, choc jedne pachną bardziej a inne mniej intensywnie :)
maux
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 29 lut 2012, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam!
Jestem w trakcie robienia eksperymentu. Właśnie wysiałam nasiona lawendy w domu na parapecie. Zastanawiam się, czy o tej porze roku coś z tego może być?
Co roku sieję lawendę we wrześniu na parapecie, sadzonki trzymam przez zimę do wiosny i wysadzam podrośnięte do ogrodu. Jednak czy listopad to nie za późno na wysiew? Będzie coś z tego? :)
Awatar użytkownika
asma
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7810
Od: 19 wrz 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Lawenda wysiew w listopadzie?

Post »

Ja mam inny "patent"z neta i tak robiłam:)
Wysiałam do doniczek styczeń-luty i wystawiłam na mróz na 3tyg-stratyfikacja
gdy nie ma mrozu można przetrzymać na dole w lodówce.
Potem na parapet w domu:)udało się:))
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”