Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

loeb pisze:Tych rogalików uszkodzonych ja bym nie sadziła na Twoim miejscu, w miarę możliwości jednak całe jeśli da się przesortować. Uszkodzone będą bardziej podatne na choroby.
Uszkodzone po prostu głęboko zakopałem. Jak wykiełkują, dobrze, a jak nie, też w porządku. Ziemnaczki z czerwoną skórką mogą być białe/kremowe w środku, a i tak zamierzam niektóre sadzić.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Ziemniaczki

Post »

Ziemnaczki z czerwoną skórką prawdopodobnie mają biały/kremowy miąższ, a i tak zamierzam niektóre sadzić dla próby, bo ich smak może być dobry. Dzisiaj ani wczoraj ich nie widziałem ani w sklepie ani na bazarku, a do kwietnia jest sporo czasu.
pozdrawiam, Gunnar
Kasencja

Re: Co po ziemniakach

Post »

Odkopałam temat, bo mam mam do dyspozycji duży kawał ziemi :) , na którym chcę siać i sadzić warzywa ( marchew, pietruszka, cukinia, buraczki, ogórki, kapusta, brokuły.... no wszystko co się da).

Ale jest to pole po ziemniakach. Czego konkretnie nie można uprawiać po ziemniakach? Pomidory odpadają, wiem. Ale co jeszcze?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co po ziemniakach

Post »

Z wielu zasad jakie obowiązują przy zmianowaniu najważniejsze są chyba dwie:
- nie uprawiać po sobie roślin atakowanych przez te same fitopatogeny
- nie uprawiać po sobie roślin zaliczanych do żarłocznych Taką rośliną jest ziemniak/ zwłaszcza na glebach lekkich/ ale są nimi również ogórek i kapustne.
Inna część zagadnienia to fakt, że ziemniak zabiera z gleby spore ilości wapnia i po ziemniaczysku wypadałoby glebę wapnować a z kolei pewne warzywa nie lubią gleby świeżo wapnowanej jak np. burak ćwikłowy.

Pozdrawiam
Kasencja

Re: Co po ziemniakach

Post »

No tak. Mój teść przy pracach polowych zajął się tym kawałkiem i już wiem, że ziemia jest wapnowana.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co po ziemniakach

Post »

Proponuję posiać np. marchew , pietruszkę, rzodkiewkę na płask, pod pozostałe warzywa zastosować nawożenie wiosenne dobrze rozłożonym obornikiem w systemie rzędowym tj. rozrzucić obornik ale go nie przyorywać lecz wyredlić rzędy obsypnikiem do ziemniaków i na szczytach tych redlin siać i sadzić / można te redliny lekko przywałować/. To jest tylko moja propozycja

Pozdrawiam
Kasencja

Re: Co po ziemniakach

Post »

Ok. pomyślę jeszcze nad Twoją propozycją :) . Dzięki.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Co po ziemniakach

Post »

Ludzie tylko nie truskawki po kartoflisku
Panie tadeuszu 48 proszę poczytać o uprawie truskawek i przestać polecać ludziom sadzić truskawki po ziemniakach, to że pan miał szczęście i truskawki nie padły to nie znaczy że innym też się uda.
brak polskich znaków
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Co po ziemniakach

Post »

Panie MAJS, po pierwsze to ja nie polecam ,tylko piszę co robię od blisko czterdziestu lat na swoim ogrodzie, w tym czasie co najmniej dziesięć razy sadziłem truskawki po ziemniakach( oczywiście do uprawy amatorskiej, a nie w celach zarobkowych), i nigdy im nic się nie stało złego.

Zawsze po ziemniakach ( oczywiście tych wczesnych, bo innych nie uprawiam), sadzę truskawki, ze względów praktycznych, po pierwsze po ziemia po nich jest głęboko spulchniona i wyczyszczona z chwastów, po drugie , ziemniaki sadzę zawsze na oborniku( kompoście) i po trzecie, w sierpniu, kiedy sadzę truskawki wolny kawałek ziemi na warzywniku jest tylko po wykopanych już ( częściowo) ziemniakach.

Jestem człowiekiem praktycznym , nie jestem naukowcem, nie znam się na fitopatogenach, czy innych patogenach, ja sadzę , obserwuję i wyciągam praktyczne wnioski na przyszłość.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Co po ziemniakach

Post »

tadeusz48 pisze:Zawsze po ziemniakach (oczywiście tych wczesnych, bo innych nie uprawiam), sadzę truskawki, ze względów praktycznych, po pierwsze po ziemia po nich jest głęboko spulchniona i wyczyszczona z chwastów, po drugie , ziemniaki sadzę zawsze na oborniku( kompoście) i po trzecie, w sierpniu, kiedy sadzę truskawki wolny kawałek ziemi na warzywniku jest tylko po wykopanych już (częściowo) ziemniakach.

Jestem człowiekiem praktycznym , nie jestem naukowcem, nie znam się na fitopatogenach, czy innych patogenach, ja sadzę , obserwuję i wyciągam praktyczne wnioski na przyszłość.
Może i słusznie, Tadeuszu. Ja zrobiłem na odwrót, sadziłem ziemniaki po truskawkach, ale to przez czysty przypadek, bo mi tak pasowało, ale nie wyciągam jeszcze żadnych wniosków.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Co po ziemniakach

Post »

Dopóki się człek nie sparzy to nie uwierzy.
Obrazek
Tak wyglądają moje truskawki może właśnie dlatego ze nie sadze ich na kartoflisku.
Co prawda zajmuję się nimi dopiero połowę tego czasu co tadeusz 48, swoim ogrodem. różnica jest tylko taka że ja wysadzam w przeciągu jednego dnia sadzenia więcej krzaków do ziemi niż pan ogrodnik przez całe 40 lat.
Wolność Tomku w swoim domku. Ja się już przekonałem czym kończy się sadzenie truskawek po ziemniakach.
Pozdrawiam wszystkich praktycznych, i życzę dużych zbiorów.
brak polskich znaków
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co po ziemniakach

Post »

Na szczęście ja takich rozterek nie mam, bo już dawno wyleczyłem się z uprawy ziemniaków. Wolę w to miejsce krzewy owocowe i truskawki. Owoce z nich cieszą szczególnie moje wnuczęta a dla mnie to mniej pracy. W ogrodzie majs ,gdzie jest w glebie jedno kłębowisko korzeni drzew, krzewów i bylin, zagrożeniem dla truskawek jest nie tylko wertycylioza . Uprawa na otwartej przestrzeni ,w monokulturze -to inksza inkszość.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Co po ziemniakach

Post »

forumowicz
Masz racje, ogródek to nie plantacja towarowa, chyba przyznasz mi rację, że ziemniak, pomidor, malina czy trawnik to nie jest dobry przedplon pod truskawki. Ty byś chyba nie polecił nikomu a tym bardziej nowemu na forum takich rzeczy.
Czy nie lepiej dmuchać na zimne?
brak polskich znaków
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”