Datura - praktyczne porady - cz.2 (06.2011-10.2012)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Czyzyk pisze:Pytanie:
1. czy nic im nie będzie - tzn czy nie są za słabe jeszcze żeby znieść oprysk bez ubytków na zdrowiu
2. co robić z resztą roślinek, które stały obok a na których mączlika nie zauważyłem (chodzi mi o jukę i małe iglaczki) - czy je też opryskać ??
3. czy mączlik albo przędziorek może przenieść się do innego pomieszczenia gdzie stoją dorosłe zimujące datury jeśli sam nie przeniosę go niezauważenie razem z zainfekowaną rośliną ??

Również oczekuję odpowiedzi (na przyszłość), na razie nie mam z tym problemów, ale wiosną, przed wysadzeniem ich na zewnątrz - owszem. Po wysadzeniu na słońce problem zniknął sam, Daturki pięknie się porozrastały.
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Witam, ja dostałem teraz od znajomej daturę wykopaną z gruntu, wsadziłem ja do doniczki , skróciłem ją o połowę, i trzymam ją na klatce schodowej. Widzę ze zaczyna puszczać nowe pędy widoczne na zdjęciu.
Mam pytanie czy zostawić ją taką jaka jest czy jeszcze ją skrócić (wolałbym żeby puszczała nowe pędy od samego dołu) i czy to normalne że puszcza nowe pędy o tej porze roku?

Obrazek
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Nie bardzo rozumiem dlaczego ma puszczać od samego dołu ?
Powinna być mniej przycięta tuż nad rozwidleniem takie Y
Jaka jest temperatura ,oświetlenie na klatce?-
Polecam poczytać http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 51#p560251
marrcin
200p
200p
Posty: 230
Od: 8 sie 2010, o 09:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Nie chce żeby było widać takie badyle od dołu :)
Oświetlenie jak na klatce , żarówka, temperatura z 15C.
To przyciąć ją jeszcze niżej na takie "Y" ?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

marrcin, patrząc na Twoje zdjęcie widać, że nie pozostał już żaden "y"... Przeczytaj uważnie początek wątku, do którego dostałeś link, tam są wszystko wyjaśniajace zdjęcia. ;:108 Jeśli nie podobają Ci się łyse gałęzie, to nie martw się, wiosną każdy badyl puści na całej długości mnóstwo odrostów, więc osiągniesz z pewnością zamierzony efekt. :D
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Właśnie Y już nie ma ...powyżej Y jest część płodna i wtedy szybciej możesz doczekać się kwiatów a tak musi rosnąć dłużej i kwiaty będą dopiero pod koniec sezonu :(
Brugmansie można również prowadzić w formie drzewka a nie krzewu :) ( osobiście jestem za drzewkiem ;:224 )
Obrazek
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Postanowiłam spojrzeć, co słychać u nasion brugmansii sanguinea i rozgrzebałam ziemię pilniczkiem. W skrócie powiem, że nic się nie dzieje: trzy spleśniały, jedno pękło podczas wydobywania z łupiny, a u pozostałych nic sie nie zmieniło. Wszystkie zdrowe obrałam z łupiny i poukładałam je na wilgotnym waciku. Może w ten sposób pójdzie szybciej... :roll:
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja wysiewałam tylko raz i mi się udało .Co prawda obeszłam się z nimi bez cackania :do zwykłej ziemi ,wyższa doniczka i siedziały na kaloryferze.
Siły zbierały długo i dostały ultimatum wychodzicie albo kompost :;230 i zaraz wzeszły i ostała się jedna ( bez obierania)
Czyzyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 lut 2011, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Witam ponownie
wracam do mojego poprzedniego postu co do ataku przędziorka i mączlika
otóż udało mi się opanować roślinki które są w pokoju (sadzonki) natomiast stało się to czego się obawiałem najbardziej
przędziorek pojawił się na dorosłych roślinach ukrytych w hydroforni zaciemnionej 24 na dobę w temp. ok15st

chciałbym się go pozbyć w następujący sposób:
przy pierwszej próbie opryskać normalnie wszystko co zielone :)
następnie poprawić jeszcze za kilka dni
a jeśli to nie pomoże to drugie podejście:
poobrywać wszystkie listki i zostawić tylko gołe badyle które też opryskam.

teraz pytanie - czy te szkodniki żyją tylko na liściach czy jak się pozbędę liści to pozostaną na łodygach i to nic nie da ??
czy przy takich skromnych listkach (malusieńkie i białe z powodu braku światła) on może się przerodzić w jakąś poważniejszą plagę i czy w ogóle może egzystować dłużej w takim pomieszczeniu
a może wystawić rośliny np w dzień na zewnątrz żeby go wyziębiło :)

proszę o jakieś komentarze (porady)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
zjawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 28 paź 2010, o 20:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Proponuje oprysk tylko bardzo dokładny wszystkich roślin i obserwować jeżeli przetrwają oprysk powtórzyć.
Pryskaj zawsze wszystkie rośliny na raz bo tak będziesz miał plagę i się ich nie pozbędziesz :roll: .
Ja jak pryskam znaczy M pryska ja wynoszę :D ale jak widzę na jednej to wynoszę wszystkie rośliny z domu żeby była pewność powodzenia całej akcji :D
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Zrób sobie mieszankę vertimecu i talstaru lub vertimecu i magusa. Opryskaj wszystko dokładnie i powtórz po 5 dniach.
Vertimec to preparat systemiczny, który wchodzi w soki rośliny i przędziorek wypijając sok wypija również truciznę. 3 opryski co 5 dni załatwią i mączlika i przędziorka
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2602
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja potwierdzam działanie magusa , działa skutecznie na wszystkie stadia rozwojowe przędziorka - uratował mnie latem .... ;:108
Czyzyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 lut 2011, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

dziękuję za porady
dam znać za jakiś czas jakie dały efekty :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”