Datura - praktyczne porady - cz.2 (06.2011-10.2012)

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja tnę wszystko co wystaje za doniczkę i nic się złego nie dzieje
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ne żałuj im cięcia na zimę, i tak muszą odpoczą i zregenerowac swe siły na przyszłoroczne kwitnienie.
Czyzyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 lut 2011, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

a jeśli chodzi o sadzonki - to świeżo posadzone powinny być przechowywane jakoś specjalnie np razem z innymi dorosłymi osobnikami w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu
czy może z uwagi na to że się rozwijają (tzn układ korzeniowy) może bardziej jak zwykły kwiatek domowy przez zimę czyli np na parapecie w kuchni od południowej strony ??
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja takie sadzonki przechowuje w domu, tyle że przez zimę ich nie nawożę i mniej je podlewam.
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Moje sadzonki stoją przy południowym oknie, ale w chłodnym pomieszczeniu. Myślę, że w takich warunkach lepiej zniosą zimowy niedobór światła.
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

No tak , ale te młode rośliny , trzymane teraz na parapecie , gubią wszystkie liście ... Słońca już jest jednak mało , a i wcześniej stały w tunelu , więc były stopniowo mocno wychłodzone .Tak więc jawi się pytanie : czy te młode rośliny mają rosnąć i mieć liście , czy podobnie jak te stare w piwnicy będą odpoczywać , z tą różnicą , że w wyższej temperaturze ?
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Hm, moje sadzonki nie gubią na razie liści, wręcz przeciwnie, listki mają soczyście zielone. ;:108 Być może to się zmieni, ja w każdym bądź razie wyznaczam im kierunek: wzrost. Odrobinkę nawożę, światło mają, podlewam normalnie. Poza tym to są jeszcze całkowicie zielone sadzonki, więc okres spoczynku mógłby być chyba dla nich troszkę niezdrowy.
Awatar użytkownika
adrianic
1000p
1000p
Posty: 1232
Od: 4 maja 2010, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ZAGŁĘBIE FUKSJOWE
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

frant pisze:No tak , ale te młode rośliny , trzymane teraz na parapecie , gubią wszystkie liście ... Słońca już jest jednak mało , a i wcześniej stały w tunelu , więc były stopniowo mocno wychłodzone .Tak więc jawi się pytanie : czy te młode rośliny mają rosnąć i mieć liście , czy podobnie jak te stare w piwnicy będą odpoczywać , z tą różnicą , że w wyższej temperaturze ?
Sprawdź temperaturę parapetu - jeśli masz parapet z kamienia to jego temperatura jest bardzo niska, a co za tym idzie korzenie datury mają niską temperaturę i stąd gubienie liści - temperatura przy samym oknie potrafi być kilkanaście stopni niższa niż w mieszkaniu
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Ja tam swoje nawet młode daturki zimuję w piwnicy, jedynie jak ukorzeniam patyczki to do wysadzenia w ogrodzie trzymam w domu.
Okna zarezerwowane na wysiewy. :P
Czyzyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 21 lut 2011, o 00:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

POMOCY
Moje świeżo ukorzenione badylki zaatakował mączlik i kilka przędziorków
co mogłem to załatwiłem ręcznie, oberwałem większe i najbardziej zaatakowane listki - resztę opryskałem KARATE

Pytanie:
1. czy nic im nie będzie - tzn czy nie są za słabe jeszcze żeby znieść oprysk bez ubytków na zdrowiu
2. co robić z resztą roślinek, które stały obok a na których mączlika nie zauważyłem (chodzi mi o jukę i małe iglaczki) - czy je też opryskać ??
3. czy mączlik albo przędziorek może przenieść się do innego pomieszczenia gdzie stoją dorosłe zimujące datury jeśli sam nie przeniosę go niezauważenie razem z zainfekowaną rośliną ??
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

tom_mix pisze:(...) Iza, i znów się nie zgodzę z Tobą ;:223 Dawniej brugmansie i datury traktowano jako jeden gatunek, czyli Datura( bieluń)później się to zmieniło i teraz wyróżniamy 2 gatunki: datura (jednoroczna) i brugmansia ( wieloletnia). (...)
Mam tylko jedno ?ale?. Datura czy Brugmansia ro RODZAJ, a nie GATUNEK. Gatunkami (w obrębie rodzaju Datura) są na przykład bieluń surmikwiat (Datura metel) czy bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium).
zjawka pisze:(...) Loki poruszyłeś ważny temat może czas na zmianę nazewnictwa na właściwe? :roll:
Ja bym się nie obraził. ;-)
Dyshia pisze:jeśli chodzi o nazewnictwo, to datura jest w polsce nazwą zwyczajową dla brugmasii, (...)
Zawsze myślałem że tak Datura jak i Brugmansia to nazwy NAUKOWE, zaś nazwą ZWYCZAJOWĄ jest BIELUŃ. ;-)
Dyshia pisze:(...= Zresztą, mnie moja prof. od bilogii nauczyła jednej mądrej rzeczy (jednej z wielu, oczywiście :D ): żebym się nie uczyła systematyki, bo skończę liceum i połowa będzie wygladać inaczej. I miała rację. ;:108
Jako biolog z wykształcenia potwierdzam w stu procentach. Niewiele dziedzin biologii zmienia się (i to w sposób diametralny ? regularnie przechodząc wywracanie do góry nogami) tak szybko jak taksonomia.
Czyzyk pisze:1. czy nic im nie będzie - tzn czy nie są za słabe jeszcze żeby znieść oprysk bez ubytków na zdrowiu
To się okaże, ale tak czy siak na pewno lepiej zniosą opryski niż przędziorki czy mączliki.
Czyzyk pisze: 2. co robić z resztą roślinek, które stały obok a na których mączlika nie zauważyłem (chodzi mi o jukę i małe iglaczki) - czy je też opryskać ??
Koniecznie.
Czyzyk pisze: 3. czy mączlik albo przędziorek może przenieść się do innego pomieszczenia gdzie stoją dorosłe zimujące datury jeśli sam nie przeniosę go niezauważenie razem z zainfekowaną rośliną ??
Owszem.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Dyshia
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 17 lut 2010, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

Locutus pisze:
Dyshia pisze:jeśli chodzi o nazewnictwo, to datura jest w polsce nazwą zwyczajową dla brugmasii, (...)
Zawsze myślałem że tak Datura jak i Brugmansia to nazwy NAUKOWE, zaś nazwą ZWYCZAJOWĄ jest BIELUŃ. ;-)
Ja to widzę tak: bieluń to nazwa zwyczajowa dla datur, a datura to nazwa zwyczajowa dla brugmansii. :wink:
Awatar użytkownika
izabela skula
1000p
1000p
Posty: 3131
Od: 3 sie 2010, o 15:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Myszkowa

Re: Datura--praktyczne porady cz.2

Post »

niby to prostu a sama się już z tymi nazwami zgubiłam. Dla mnie najważniejsza jest roślina i żeby jej było ze mną dobrze.
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”